| ania a întrebat:

Ce rol joaca sentimentele in deciziile pe care le luati? Sunt ele Dumnezeul vostru?

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu prea joaca un rol important sentimentele in deciziile mele pentru ca nu imi dau ascultare impulsurilor decat rar.Prefer sa iau decizii rationale, bazate pe rationamente logicewinking
Dumnezeul meu ma ajuta in luarea acestor decizii, iar daca sunt gresite sunt gata sa imi asum consecintelewinking

| danut a răspuns:

Hei, sentimentele sunt sentimente, Dumnezeu este Dumnezeu. Omul isi poate face si dumnezeii lui, exemplu: pentru un alcoolic dumnezeu lui este sticla iar pentru un afacerist dumnezeul lui este banul. Daca iti faci dumnezeu din sentimente inseamna ca esti foarte "jos" in lantul trofic al omenirii, ai drept indrumar in viata, nu gandirea, logica, ci instinctele. E de rau. crying

| Bacemi a răspuns:

Nu fac nimic fara sentimente. Sunt om doar. Nu gandesc doar rational, gandesc si sentimental. Orice lucru fac are si o latura sentimentala.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Da... poate că e o slăbiciune să ai sentimente, însă ele clădesc fericirea în viaţă. Până şi fericirea e un sentiment. Aşa că de ce să trăieşti fără să le guşti, când tocmai acest lucru ne diferenţează de animale?

Răspuns utilizator avertizat
| Linda a răspuns:

Sentimentele sunt un indicator. Constiita ma calauzeste in decizii.

| bnj a răspuns:

Este o vorba care circula prin anumite cercuri de oameni (nu voi spune de care). Spune asa: "daca faci cum iti spune inima, lumea zice ca esti slab, daca faci cum spune creierul, lumea zice ca esti pervers". Concret, daca am de luat o decizie in cariera profesionala, pot spune ca in proportie de 99, 5% judec cu creierul, si doar 0, 5% cu inima. Sentimentele constituie slabiciune umana si ar trebui lasate doar pentru mediul privat al omului.
Dumnezeul meu nu ma ispiteste, mi-a oferit vointa si posibilitatea de a alege si nu imi va lua acest dar niciodata.

| Elena_1106 a răspuns:

Ce rol joaca? pai...
Vad ca majoritatea oamenilor din ziua de azi iau decizii fara asi intreba sentimentele. si ca sa iti dau un exemplu iti voi pune o intrebare: Tu te-ai marita cu cineva pe care nu il iubesti? presupun ca nu si aici nu te mariti ca nu vrei tu ci de fapt ca nu iubesti acea persoana.
Trebuie sa invatam sa ascultam mai mult de inima deoarece oamenii sufera foarte mult din cauza deciziilor rationale.Trebuie sa ne traim viata din plin indiferent cine moare si ce se intampla in jurul nostru deoarece viata ti se poate sfarsi oricand si idea este ca nu sti cand si de acea trebuie sa incerci sa lasi ratiunea mai la o parte.
Uneori poti suferi mai btarziu din cauza deciziilor luate din inima dar rareori se intampla asta asa ca bucurate de viata si lasa ratiunea pentru cei ce nu cred in fericire si iubire.

| PlAC a răspuns:

Deciziile pe care le luam trebuie sa vina din intelepciune, Adica: Stiinta naturata si exacta.

| Matusha a răspuns:

Uneori sentimentele ma impiedica sa iau decizii radicale in unele situatii create tot de ele(sentimentele). asa ca imi e ciuda pe ele si incerc pe cat posibil sa mi le reprim chiar daca mai rabufnesc din cand in cand, dar tot ratiunea primeaza.si.nu, nu sunt factor de decizie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am separat mereu sentimentele de restul vietii.Am constientizat faptul ca sentimentele sa nu afecteze o anumita logica decit in legatura cu persoana spre care sint indreptate. Iar daca acea persoana imi cere sa lupt impotriva unei logici elementare bineinteles ca nu iti vrea binele si sentimentele mele incep sa scada in intensitate.

| sweatnees a răspuns:

Stii... exista multa lume nefericita datorita simplului fapt ca nu invata sa traiasca cu propriile
sentimente. As vrea sa stii ca, noi nu suntem simple masini, nu suntem computere nici roboti
fara sentimente. Suntem fiinte umane emotionale si simtim frica, manie, preocupari, tristete,
bucurie…
Am intalnit persoane in viata care zic: " eu sunt o fiinta rationala nu ma preocupa sentimentele.
Numai ca faptul de a fi o fiinta emotionala nu depinde de tine, asa te-a facut Dumnezeu, si
indiferent de dorinta ta de a modifica structura fiintei tale n-o vei putea face, dimpotriva daca
nu accepti realitatea vei suferi si mai mult pentru ca nu vei intelege multe din atitudinile tale.
Sentimentele influenteaza atitudinile mai mult decat iti poti imagina.