| Alien a întrebat:

Ce s-ar intampla cu umbrele lui Platon daca s-ar stinge focul in pestera?

4 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Ar predomina ignoranta, sau gandirea in intuneric, sau s-ar porni pur si simplu alt foc.

| Lili_4370 a răspuns:

Desi Platon s-a referit la educatie si alti filosofi, la faptul ca "omul este visul unei umbre", iata interpretarea mea: umbrele sunt consecinte ale alegerilor omului care le proiecteaza in raport cu lumina pe care o primeste. Umbra/consecintele urmeaza omul, atat timp cat exista sursa de lumina/motivul sau nevoia. Dispare sursa/motivul, dispare umbra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trece in alta lume

| Iullyka_7527 a răspuns:

Ar disparea. logicstraight face