| Archangells a întrebat:

Ce s-ar intampla daca oamenii ar deveni constienti de puterea lor imensa personala, nu ar mai ceda-o guvernelor si altor autoritati ilegitime spiritual, natural si moral si ar folosi-o pentru a crea un alt sistem mai bun, in care oamenii sa se educe, sa evolueze impreuna?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Iti poti imagina pe aia de la ISIS facand asa ceva?

| relian a răspuns:

De puterea lor imensa persoanala, adica la ce putere te referi? Ce putere imensa are un om? Ca individ esti vai mama ta, nu ai nici o putere nici fizica si nici intelectuala.Deci despre ce putere este vorba?

| SG1995 a răspuns:

Ce este o autoritate "iligitimă spiritual", și care ar fi acel sistem perfect?
Băiatu astea sunt basme, idealisme ieftine, în realitate o lumă "perfectă" ar fi o lume în care absolut toți ar avea aceleași concepți și idealul, o lume în care nu există nicio diferență nicio individualitate, adică o lume în care un individ lucid la minte n-ar vrea să trăiască, prefer să trăiesc în iad, decât să trăiesc într-un rai al spălațiilor metotologic pe creier.

| gemeni6226 a răspuns:

E o gindire foarte frumoasa pe care a avut-o si John Lennon si a fost impuscat pentru asta.Toti care isi doresc asa ceva si ar avea puterea s-o faca sunt redusi la tacere.

| WaterDrop a răspuns:

Utopic ceea ce spui tu pentru ca majoritatea deja depind si sunt manipulati de sistem iar daca cineva incearca sa se ridice deasupra lui, este redus la tacere sau exclus.

Cat despre un nou sistem, mai bun, poate.Insa mereu va fi nevoie de un echilibru, binele si raul.Nu poti avea doar unul dintre ele. Evolutia nu se poate avea loc decat calcand peste altcineva nu prin egalitate, asadar educatia nu va fi niciodata pentru toata lumea.

| Darkmagic a răspuns:

S-a incercat asta in antichitate, in orasele-stat din Grecia si s-a numit democratie directa.
Nu a mers.
Ce a ramas acum, cand "tot poporul" participa la luarea (sau nu) a unei decizii importante, se cheama referendum.
Ce vrei tu, se cheama nihilism, trecand peste faptul ca "imensa putere personala" individuala inseamna dictatura intr-un grup social.
Sau si tu, si vecinul cu 2 clase aveti aceeasi "imensa putere personala", si formati o elita?
Ai inteles substratul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si asta este un sistem conceput la fel probabil. oamenii au interese diferite, ar trebui consderate sisatisfacute toate.

| Kogaion a răspuns:

Majoritatea care au avut o astfel de gandire si au avut puterea de a schimba, au murit subitlaughing JFK, Martin Luther King, Gaddafi, etc. Eu personal, il includ si pe Ceausescu, este adevarat ca a facut multe greseli si lucruri urate, dar dupa parerea mea Romania avea nevoie in perioada aceea de o guvernare autoritara, pentru ca eram o tara aproape medievala cand a ajuns la putere el. Ma rog, fiecare cu parerea lui.

| massary01 a răspuns:

Am muri cu totii