| EmaS a întrebat:

Ce sarbatorim de Rusalii?

Răspuns Câştigător
| deea4tpu a răspuns:

Rusaliile (cunoscute și drept Pogorârea Sfântului Duh) reprezintă o sărbătoare creștină importantă, prăznuită întotdeauna duminica, la 50 de zile după Paști. De Rusalii este comemorată coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Isus din Nazaret.

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu sărbătoresc nimic.

| EmaS explică:

@xXblAcKaNgeLXx
Nu.Mai incearca.

| EmaS explică:

@xXblAcKaNgeLXx
Nici de data asta nu ai ghicit.Mai ai o singura sansa.Sa vedem...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ziua liberă a bugetarilor şi a elevilor. Vrei să guşti puţin din sfânta vodka big grin?

| FucktheSystem a răspuns:

Ce sărbătorești tu? Nu-mi pasă.
Ce sărbătoresc eu? O zi liberăăă, iei.

| FucktheSystem a răspuns:

XXblAcKaNgeLXx Chiar în această minunată zi, Mărioara a revenit pe TPU, deci avem ce sărbători.

| MMihai a răspuns:

Un creștin sărbătorește ceva, de Rusalii, fiind o sărbătoare creștină.
Un necreștin nu are nici o treabă cu Rusaliile.

| MindFreak a răspuns:

Lasa frate ca nu trebuie sa stim ce sarbatorim. Sa fie acolo ceafa de porc, sunculita, painica proaspata, vin si tuica ca nu mai intereseaza pe nimeni care ce sarbatoreste. laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pe tine...cumva?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Bine mai incerc.Pe Marioara\?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cobararea La nenea Duh Sfant?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Am nimerit?

Ieiiiiii, dau petrecere! Cine vine?

| PetreConstanta a răspuns:

Coborarea Sfantului Duh peste Sfintii Apostoli - Duminica Cinzecimii

| Classy a răspuns:

Duminica Cincizecimii sau a Pogorarii Sfantului Duh, numita in popor si Duminica mare, este sarbatoarea anuala a pogorarii Sfantului Duh peste Sfintii Apostoli, eveniment pe care ni-l istorisesc (II, 1-4) si cu care se incheie descoperirea fata de lume si de creatie a lui Dumnezeu, Cel in treime. Ea cade totdeauna la 10 zile dupa Inaltare sau la 50 de zile dupa Pasti, cand a avut loc evenimentul sarbatorit si cand evreii isi serbau si ei praznicul. E totodata sarbatoarea intemeierii Bisericii crestine, caci in aceeasi zi, in urma cuvantarii insufletite a Sfantului Apostol Petru, s-au convertit la crestinism circa 3.000 de suflete, care au alcatuit cea dintai comunitate crestina din Ierusalim (Fapte II, 41), nucleul Bisericii de mai tarziu.

| Ea a răspuns:

Denumirea de "Rusalii" provine de la sarbatoarea romana a trandafirilor (rozelor), care avea loc in perioada Cincizecimii, adica a implinirii a cincizeci de zile de la invierea Domnului Iisus. La Cincizecime s-a coborat Sfantul Duh peste ucenici in chip de limbi ca de foc. Inainte de venirea Domnului Iisus, la Cincizecime iudeii aduceau multumire lui Dumnezeu pentru strangerea recoltei.

| Azazel_2358 a răspuns:

Cum tu sa nu sti?:O

| claudia01 a răspuns:

Pogorarea Duhului Sfant asupra apostolilor.

| FOCUS a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin a sarbatorii, cum te manifesti?

| Reznov a răspuns:

Cui ii pasa! Nu mergem la scoala nici la serviciu.

| albastrualb77 a răspuns:

De Rusalii este comemorată coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Isus.

| KriSSu09 a răspuns:

De Rusalii sarbatorim Pogorarea Sfantului Duh - Cincizecimea.

| CrissCC a răspuns:

Pastele michappy

| balintsebastian a răspuns:

Coborarea Duhului Sfant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi trebuit sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pogorarea Sfantului Duh urmata a2a zi de Sfanta Treime.Pace voua, tuturor!