| xand a întrebat:

Este pacat sa fac sex de Rusalii?

15 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pai, cred ca deja ai facuttongue Mi-ai amintit de buncii unei amice. Eu aveam intrebarea daca bunicii nostri mai fac sex. Si ea imi povesteste ca ai ei fac, bunica ei i-a zis ca "eu, maica, nu mai simt dorinta, dupa o varsta nu mai simti, o sa vezi si tu, dar nu mai scap de bunica-tu. Dar acum, cat e post, nu cedez orice-ar fi. Tin picioarele stranse stranse si pana la urma se culca."laughing Daca e sa ne luam dupa mamaia ei, e pacat sa faci sex de sarbatori. Acum, depinde. Eu nu sunt crestina, asa ca profit de toate zilele anuluiwinking

| elena a răspuns:

Sex da, dragoste nu.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Depinde din ce vrei sa il faci si mai ales cum!
Si e pacat doar daca nu iti provoaca momente orgasmice!

| giovana a răspuns:

Daca esti casatorit/a, care-i problema?

| Wtf9000 a răspuns:

Da, e mare pacat; o sa te bata Dumnezeu rau de tot.

| pachy a răspuns:

Nu scrie nicaieri in biblie ca e pacat sa faci sex! spune doar sa nu prea curvesti! dar daca ai facut cu sotul, prietenul, nu vad sa fie un pacat! Dumnezeu zice sa ne iubim aproapele! sfatul meu e sa o faci de cate ori iti vine! iubiti-va mult!

| sevraj a răspuns:

Nici macar de sarbatori nu te poti abtine, ninfomana parvenita, cea mai penibila intrebarestraight facestraight facestraight facestraight face|straight facestraight facestraight facete-ai facut de ras, ma s**i de ****

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Nu, nu este pacat, pacat este cand ne batem joc de aproapele nostru, atunci este pacat.

| geo1 a răspuns:

Nu stiu nici eu ce sa mai cred
daca e partenerul/a ta nu prea cred ca e pacat
eu am fost intr o zi de sarbatoare la biserica ucrainiana de la noi din oras
am vazut afisata o foaie cu faptele care sunt considerate pacate in timpul postului
unul dintre ele se referea la relatiile sexuale -chiar si intre soti - si scria ca daca e post, atunci post sa fie, chiar si intre soti

acum, in cazul sarbatorilor importante cam tot asta e
si eu intampin aceasta problema in posturi - cat pot ma abtin, cat nu, nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand aud de cheatiile astea ma apuca rasul, fara suparare.
Eu ma consider o tipa credincioasa si nu consider pacate urmatoarele:
- sex de sarbatori sau duminica
- curatenie duminica sau de sarbatori
- spalatul rufelor (daca e urgenta spal si duminica)
- dusul la discoteca
- sexul inainte de casatorie
- si mai stiu eu ce...ca banuiesc ca am uitat anumite chestii
- nu mai merg la biserica, din cauza preotilor dar cred in Dumnezeu
Astea ar cam fi singurele mele pacate si sincer imi doresc ca toti sa fie la fel de pacatosi ca si mine. Multi se dau crestini si milostivi dar daca ii iei la bani marunti sunt cei mai mari pacatosi... din pacate.
Deci eu consider ca nu ai savarsit un pacat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. da din ce Il faci? din silicon?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Este pacat daca faci sex in timpul posturilor.
,, Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decît doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăş, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpînirii voastre(1Cor7.5).
Fireste, asta e valabil daca esti casatorit. Daca nu esti casatorit, pacatuiesti indiferent daca e vorba de Rusalii sau de un alt moment. Pacatul e mai putin grav daca ai in vedere sa te logodesti si sa te casatoresti cu partenera ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am auzit majoritatea copiilor handicapati au fost conceputi in zile de post sau de mari sarbatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa dragoste e altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru intrebarea asta nu trebuie sa ii intrebi pe oameni pentru ca toti sunt pacatosi ca si mine de altfel, mergi la biserica si intreaba te vei convinge singura dar un lucru iti pot spune sexul inainte de casatorie e pacat, nu asculta de toti si nu iti spurca Sf. Duh dupa cum scrie si in Biblie desfranarea este un pacat capital deoarece este singurul pacat pe care omul il face in trupul sau care este lacasul Sf Duh, iar preacurvia este atunci cand iti inseli sotul/sotia...deci mergi la Biserica ca sa nu cazi in pacat, pentru ca pacatul ce l-ai facut este doar din vina ta...