| unknow a întrebat:

Ce se intampla cand un suflet se stinge? cel putin ce credeti ca se intampla de fapt? thinking

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Sufletul este etern, este parte din Constiinta. Niciodata nu se poate pierde doarece este atemporal. Despre cazurile de moarte clinica cred ca ai auzit. Mai cauta pe google "dedublarea astrala" insa nu te baga la practicat. Ci doar ca informatie.

11 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Sufletul este o părticică de eternitate.

| thealchemist a răspuns:

Sufletul nu se "stinge" ci trece in alt plan al existentei.

| miradoniz a răspuns:

Conștiința se stinge,credhee hee da,am impresia ca ești ori filosof,ori puțin francezhee hee pe ambii,Descartes i-a învățat ca sufletul=gândurihee hee na,ca sa ma dau mare, e vorba de celebrul"cogito, ergo sum"

| bluebios a răspuns:

@Ianys Ba mai mult daca creierul este afectat, constiinta este afectata. Deci sufeltul daca reprezinta constiinta nu este etern si poate fi afectat de factori materiali cum ar fi o lovitura in cap.

| Alyra a răspuns:

În primul rând sufletul nu se stinge(nu moare niciodată). Corpul este cel care se stinge,iar sufletul se duce în rai până când va fi judecata de apoi, iar după asta fie rămâne acolo, fie pleacă în iad.
Sau...stă prin cimitir.(aşa am visat eu odată)
Dar hai să nu ne mai gândim la lucruri de genul ăsta. Suntem încă tineri. Să ne bucurăm de viaţa noastră! happy

| houyhnhnm a răspuns:

Eu nu cred ca exista suflet. Exista creier, si dupa ce mori, inceteaza sa functioneze. Dupa cum zicea Stephen Hawking, creierul e ca un calculator. Cand nu iti mai functioneaza celelalte "componente" inceteaza si activitatea creierului. "Nu exista rai sau iad pentru calculatoare stricate". Si chestia cu "dedublarea astrala" e o mare vrajeala, nu exista nimic dovedit in legatura cu asta, doar niste afirmatii lipsite de temei stiintific si nedovedite.

| Ianys a răspuns:

"Cunoaste-te pe tine insuti." (Socrate)

A reusit cineva sa defineasca ce este sufletul? Daca da, vreau sa aflu si eu.
Cred ca totul tine de creier, de reactiile chimice ce se produc, de legaturile sinaptice, si evolutia cognitiva, a fiecarui imdivid.Altfel spus, (parerea mea), "sufletul" este strans legat de ratiune si evolutia intelectului.
"Somnul ratiunii naste monstri", a spus Francisco de Goya.
Au monstrii suflet? Sunt sigur ca nu. Prin consecinta logica, sufletul este legat de ratiune.Ratiunea, dispare daca creierul moare. Deci, unde este sufletul?

| PrecioussGirl a răspuns:

Timp de 6 saptamani sta printre cei dragi dupa aceea se duce in ceruri habar nu am.
asta am auzit. :d

| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns:

El nu se stinge niciodata! este nemuritor.
dar eu stiu ca atungi cand se stinge o fiinta sufletul este chemat de Dumnezeu!

| Cristina_4016 a răspuns:

O parte din mine vrea sa creada ca ramane printre noi si ne protejeaza pentru eternitate, iar cealalta parte crede ca se reincarneaza intr-o floare, intr-un fluture.

| stefancelmare7 a răspuns:

Pleaca spre rai sau spre iad