| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce se intampla cu om dupa ce moare? Nu dati raspunsuri gen,, Mergem in rai sau in iad". Vreau sa stiu ce se intampla cu cadavrul

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dupa ce omul moare corpul nu mai primeste energie de nicaeri si incepe sa se degradeze. Spre deosebire de o masina care nu mai are benzina si sta bine mersi, omul este organic are nevoie in permanenta de energie astfel se descompune.Si masina se va descompune la un moment dat chiar daca sta, va ajunge din nou la nivel de atomi.Deci si omul se descompune pina la nivel de atomi.Asa dupa ce corpul moare celulele nemaiprimind hrana si energie se distrug, pierd apa si se usuca.Mai departe restul ce ramane in timp se degradeaza se face praf in timp.Un exemplu asezi un cadavru intr-o incapere perfect curata.Intri apoi dupa 1000 de ani si o sa gasesti praf balamuc.Deci omul ajunge parf si pulbere intr-un final.

9 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Aa deci cadavrul se ingroapa si il manaca viermii, sau se pune in cavou

| Cosminovici18 a răspuns:

Cadavrul putrezeste si ramane doar scheletul!

| irbis a răspuns:

Se descompune, iar daca e intr-un mediu uscat, devine mumie (fara bandaje). In cele din urma nu ramane decat scheletul.

| shhhs a răspuns:

Incepe sa putrezeazsca, sa se deshidrateze si pana la urma dispare.

| gigite a răspuns:

Se inmormanteaza crestineste in coparseu ( sicriu= cosciug )de lemn sau mai scump, intr-un "loc de veci" in ciumitirul ales de cei apropiati,...

| Accero a răspuns:

Cadavrul Dispare incet, Urmandu-si drumul. Uneori e intoarce pe pamant, ca zombie sau moroi/strigoi si chinuie

| Aniquel a răspuns:

Cel mai des se pune intr-un cavou. laughing

| UnMizantrop a răspuns:

Cadavrul se descompune, i-l mananca viermii, ramane doar scheletul...bla bla. Iti dau mai multe detalii cand o sa ajung acolo. Pastram legaturawinking

| dfmihaela a răspuns:

Nu mai functioneaza creierul, inima nu mai bate, nu mai pompeaza sange, acesta nu mai circula, iar corpul incepe sa putrezeasca si sa se descompuna, ramanand intr-un final doar scheletul.