| AvalohAlyn a întrebat:

Ce se intampla dupa MOARTE? Sau ce credeti ca s-ar intampla?
Ce argumente/teorii aveti?
Exista viata dupa moarte, adica viata continua si dupa moartea fizica sau nu?"Se stinge lumina" dupa moarte sau mai e o continuare in eternitate?
E un subiect interesant nu?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Doar murind o sa aflam.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11
- "Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie. Mai bine sa nu iti bati capul cu asa intrebari. Avem o lume reala aici pe Pamant plina de probleme de rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare stupida. Dupa ce mori ai sa vezi cum e. Pana acum nu s-a intors nimeni sa ne spuna.

A, ca s-au intors dupa moarte clinica. Asta e cu totul altceva. Daca au povestit nu garantam ca este si real.

| Dragosdoar a răspuns:

Continuitatea pe care oamenii si- o creaza in viata de aici exista, dar viata in adevaratul sens al cuvantlui dupa moarte nimeni nu stie

| KillaNoFilla a răspuns:

Eu cred ca exista, mai ales dupa vizualizarea marturiei lui gavril.

| MGica a răspuns:

Am vazut ca pui multe intrebari despre acest lucru.
Un simplu raspuns iti va da tot ceea ce cauti: Biblia.
Citeste-o si vei afla adevarul adevarat.

| XD_Deny_1978 a răspuns:

Pai se zice ca dupa moarte te duci in rai sau in iad...dar daca nici in iad nu te vor atunci cica spiritual tau umbla hai-hui prin lume.Asta stiu eu. Sper ca te-am ajutat.

| SickWeed a răspuns:

Eu aş zice că după ce murim, ajungem acolo, sus şi ne alegem drumul în viața următoare, adică viață lungă şi chinuitoare sau viață scurtă și glorioasă, apoi ne naştem ca şi cum nu am mai fi trăit înainte de asta.