| deeeeeebora a întrebat:

Ce se sarbatoreste de Craciun?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceputul mantuirii neamului omenesc.nasterea celui ce ne scoate din moarte si din pacate si ne ridica la viata adevarata, viata vesnica.

26 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Hristos a înviat!
Se sărbătoreşte Învierea Domnului!
Sărbători fericite happy!

pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

IloveChristmas,
Mulţumesc. am zis să fie mai amuzant răspunsul...
Acum. Cine nu ştie că pe 25 decembrie se sărbătoreşte Naşterea Domnului?
Apropo, vă mulţumesc pentru votul nefolositor. Vă iert, că este Crăciunul laughing.

pa, pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

De Craciun se sarbatoreste Nasterea Mantuitorului nostru Iisus Hristos, imparatul lumii si Fiul lui Dumnezeu.Eu cred si ma bucur de aceasta sarbatoare.

| Alphawolf a răspuns:

Nasterea unui om.
Sunt curios cate voturi stupid adun. Nu va infranati...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nasterea lui Iisus.

| greudespus a răspuns:

Astazi clar nasterea lui Iisus (si este bine, desi sigur Iisus s-a nascut in alta luna decat decemrie).
Dar imparatul Constantin, cand a infiintat sarbatoarea, se gandea mai probabil la zeul soare, care trebuia sa aiba cumva si el un loc in crestinism, intrucat era principalul zeu al sau si al romanilor.
Solstitiul de iarna (21 decembrie), este punctul de la care ziua incepe sa creasca, si deci noaptea sa scada, deci cumva lumina incepe sa biruiasca intunericul, deci soarele reinvie cumva la viata. Aveau loc celebrari ale acestei renasteri, de catre toti cei ce se inchinau soarelui.
Romanii preluasera cultul soarelui de la greci, care il luasera din Egipt, care il aveau de la babilonieni, deci totul porneste de la sumerieni, care se inchinau soarelui.Se pare ca are legatura cu Nimrod (de care vorbeste si biblia in geneza 10:8, si care fiind puternic, ucidea fiarele salbatice care atacau oamenii, astfel era apreciat.Se credea ca este un zeu, iar cand a murit, sotia lui prin intrigi, a facut sa se creada ca a ramas insarcinata cu acest zeu nimrod, si la nascut pe Tamuz, care a fost adorat impreuna cu mama sa Semiramida.Toate popoarele au adorat femeia cu pruncul nascut prin puterea zeilor, care la egipteni si romani se numea Isis cu fiul Horus).
Cred ca asemanarea izbitoare cu Fecioara Maria si pruncul Isus, are cel putin 3 explicatii:
- D-zeu sa folosit de aceasta populara legenda, pentru a face credibila nasterea din fecioara;
-Dusmanul lui D-zeu, a cunoscut faptul ca Domnul avea sa se intrupeze din fecioara, si a falsificat in prealabil momentul, pentru a discredita pe acela autentic;
-sau fecioara si pruncul este continuarea legendei Isis si horus, si nicidecum o experienta diferita.
Spun doar ca initial, crestinismul ca religie de stat a fost impus de sus in jos prin decretul lui Constantin cel mare din anul 321 (sper ca este anul exact), si deci trebuiau inglodate cat mai multe sarbatori pagane, ca sa poata fi mai usor acceptat. Pe parcurs zeii vechi au fost inlocuiti cu sfinti parinti. De ex : la Vatican, sunt statuile lui Petru si Pavel, dar sunt de fapt Jupiter si parca Apolo.Adica primii crestini il venerau pe Petru, dar se gandeau la Jupiter, caci nu i s-a schimbat si infatisarea ci doar numele.La fel Maria si pruncul, care au ramas Isis si Horus, nu este de mirare ca biserica te incurajeaza mai mult sa te inchini (rogi) fecioarei, decat lui Isus.Papa venereaza fecioara, cu mult peste Isus.
Pana la Constantin, crestinismul era un mod de viata, si cucerise omenirea, de aceia si imperiul a fost crestinat prin decret, caci avea o forta uluitoare de a schimba omul.
Dupa ce intreg imperiul a primit titlul de crestin, deci sa institutionalizat in biserica, sa pierdut esenta, aceea ca un crestin devine crestin din propria alegere, imbratisand valorile lui Cristos, si adoptand caracterul sau. Asa ca de aici incolo, toti sunt crestini cu drepturi egale, deci nu se mai stie ce este de fapt un crestin.Acolo a murit miscarea lui Hristos, si a luat fiinta institutia care va confisca in timp toate drepturile creatorului asupra omului. De atunci biserica in numele lui Hristos, va face politica, va duce razboaie, va face asasinate, va infiinta sarbatori, va adopta dogme, va ierta pacate, va anatemiza, va face comert cu sufletele oamenilor, dar nu va cladi caractere ca al lui Isus, caci nu o va interesa decat puterea si banii, in interiorul ei si in afara ei. Ex: D-zeu a dat omului o singura sarbatoare, ziua de odihna.(vezi geneza cand D-zeu creaza totul in 6 zile, si se odihneste a 7-a, cerand lui adam sa tina ziua de odihna, pe care a tinut-o de altfel si Isus, si Pavel etc). Biserica a infiintat sute de sarbatori ale sfintilor.(curios ca nu a asteptat sa-i numeasca D-zeu sfinti, ci ia numit ea mai dinainte). Asa a desfiintat sarbatoarea lui D-zeu, si ia luat locul, facand ea judecata oamenilor.
Eu nu am nimic cu nimeni, vreau doar ca oamenii sa cunoasca, caci au dreptul la cunoastere.Nu vreau ca oamenii sa plece din biserici, ci sa dezbrace lucrurile vii pe care le avem de la Isus, de lucrurile moarte care le avem de la preoti.Adica daca merg la biserica si sarut icoane, cumpar lumanari si apa sfintita, ma spovedesc inaintea unui om, ii sarut mana si haina si icoana, fac parastase si nunti si botezuri si inmormantari, asta nu este credinta, ci indoctrinare. Daca studiez viata si invatatura lui Isus si imi schimb viata, atunci sunt credincios, caci am o relatie vie cu creatorul meu, nu cu o biserica de oameni corupti, si manipulati.
Stiu ca doare ce am spus, si probabil multi vor sari sa injure, dar trebuiesc spuse lucrurilor pe nume.Romania merge rau si pentru ca oamenii din ea sunt nestiutori de adevar. O tara de 98% crestini, dar nu stiu daca sunt cateva sute de mii de oameni care seamana lui D-zeu(sa nu minta, sa nu fure, sa nu curveasca chiar si cu privirea, sa nu pofteasca la bunurile aproapelui, sa nu-si iubeasca casa, masina, copii, statutul, mai mult decat iubesc pe D-zeu), restul se mint singuri, pentru ca sunt incurajati de biserica sa o faca.Nu vreau sa cada biserica, ci sa se schimbe.Stiu ca nu se va schimba, dar oamenii pot sa se schimbe individual.Pana la urma trebuie sa ne pese mai mult de ceea ce crede D-zeu despre noi, decat de ceea ce cred oamenii.

| Contrast a răspuns:

Nasterea lui Isus Hristos, tu ce credeai ca sarbatorim?

| selef a răspuns:

4 luni pana la paste.

| muzicalBoX a răspuns:

Nasterea domnului Iisus Christos

| RXN a răspuns:

@ÉrotiqueConseils, atunci de Pasti ce mai e?laughing Foarte tare daca a inviat inca dinainte sa se nasca.

| Comoaracasei a răspuns:

Craciunul este o sarbatoare simbolica si este de cand lumea. Este vorba despre nasterea Cristosului. IIsus s-a nascut de Craciun.
Cristos este un grad de evolutie al sufletului si nu un nume! Este cum am spune sarbatoarea paradisului pierdut unde fiecare dintre noi trebuie sa se intarca.
Sarbatori fericite!

| Vallynike a răspuns:

Pai Si Normal Ca Nasterea Lui Hristos

| ionut1980 a răspuns:

OFF TOPIC @xGossipGirlx Taierea porcului este de
IGNAT - 20 decembrie

| IoanaRusu a răspuns:

Sol Invictus-"Soarele Neinvins"happy

| andreeaemmma a răspuns:

Putini sunt cei ce sarbatoresc cu adevarat Nasterea Domnului
Acum pe primul loc este Mos Craciun si se uita de domnul
Toti :-Ce ai primit de la mosul?

| Mariinaa a răspuns:

Nasterea Domnului!
pa, pa

| diana_4229 a răspuns:

Nasterea domnului

| Vladina_1214 a răspuns:

Nasterea lu Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se sarbatoreste Nasterea lui Iisus Hristos, insa cei mai multi copii sarbatoresc "Mos Craciun" straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aniversarea lui Mos Craciun.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Roxana, sunt sigura ca ÉrotiqueConseils a dat un raspuns corespunzator intrebarii. Cum intrebarea nu are relevanta pentru ca raspunsul este evident, cum sa ne putem abtine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ÉrotiqueConseils : Eram sigura de astahappy Nu ai pentru cehappy

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Nasterea lui iisus hristos

| xLikeTpu a răspuns:

Uau.

Răspusul NORMAL și EDUCATIV este : Nașterea domnului nostru Iisus Hristos.

Dar, asa, mai pe "Romaneste" - Tăierea Porcului, fata mea! =3.

| Bulinăăă a răspuns:

Daca nici atata lucru nu sti RUSINE!

| alexica7 a răspuns:

De Craciun se sarbatoreste Nasterea lui Iisus Hristos.