| a3e6u9 a întrebat:

Ce se va întâmpla când realitatea virtuală va părea reală?
Chiar și în ziua de azi unii își pierd mult timp în jocuri MMO (massive multiplayer online), sau în lumi virtuale, gen Second Life.
Ce se va întâmpla când acele lumi vor fi atât de realiste încât nu le vei putea distinge de realitate?
Bănuiesc că în cele din urmă, realitatea virtuală va fi conectată direct la creier, astfel încât să poți avea senzații tactile, miros, gust, etc.
Dacă poți avea totul într-o lume virtuală, chiar și puteri supranaturale, de ce ai vrea să te întorci în lumea reală și anostă? Poate oamenii vor alege de bunăvoie să trăiască în Matrix. happy

Răspuns Câştigător
| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Lumea se inchide din ce in ce mai mult in case, in cativa ani companiile de gaming cred ca vor face mai multi bani decat cele de automobile.
in ce priveste realitatea virtuala...si de pe acum sunt oameni care nu mai disting realitatea de virtual. chiar si eu ma recunosc un infrant al acestui fapt, nu acum, acum cativa ani o luasem razna cu un joc. intr-o zi m-am suparat, m-am imbatat si mi-am sters contul...cred ca am plans doua zile continuu. unii din alianta ma plangeau si ei, ma sunau de zici ca murisem real. cand ma gandesc acum cat de stupid suna imi vine sa ma impusc, cu plutonul de executie, frumos.
mai sunt un infrant si din punctul de vedere amoros. ultimele fete cu care am vorbit le-am cunoscut online, nici nu stiu cum as mai putea "cureri" altfel. ce as putea sa fac, sa ma duc teleleu prin baruri cu replici de agatat, nu.
iar legat de matrix, de unde stii ca nu suntem deja conectati? big grin

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate. : )

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru NOname):

Vrei sa fii iubita mea?

| NOname a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Flatant, dar thanks, sunt deja a altcuiva. : )

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru NOname):

Si nu ne-ar placea oare o relatie extraconjugala?
fac asta pentru a-i demonstra titularului intrebarii cum se cucereste o fata iar innebunita dupa mine, uita de orice simt al realitatii.

| NOname a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

: )) Nu e cazul.

| a3e6u9 explică (pentru NOname):

Îl compătimesc. happy

| Alphawolf a răspuns:

Va fi ca un fel de drog pentru persoanele slabe(zic eu). Multi vor fugi de realitatea "cruda" si isi vor crea propria realitate - "dupa chipul si asemanarea lor".
Totusi, o realitate imaginara/fantezista nu poate combate sau egala realitatea obiectiva. Vor fi destule persoane care or sa prefere sa traiasca live. Lumea virtuala nu rezolva problemele, nu-ti baga nici in buzunar nici in stomac, omul o sa fie nevoit sa dea fata cu realitatea.

| Inferno a răspuns:

Pai care, ca realitatea virtuala e ceva de genul "Apesi o tasta, iar personajul din spatele ecranului face o anumita miscare.", deci nimic prea realistic.
Indiferent de cat de reala este grafica unui joc, atat timp cat nu interactionezi cu el tot asa cum o faci cu viata reala, atat timp cat nu-ti ofera aceleasi simtaminte ca lumea reala el ramane doar un joc.

| Wehrmacht a răspuns:

Ce sa se intample? Ce se intampla si acum. Unii se vor juca iar altii nu.De ce mi-ar pasa mie?
Se joaca dar tot or sa iasa din casa ca au nevoie de bani.Da' exista si idioti care cred ca aia vor ramane vesnic acolo, ca nu vor avea nevoie de mancare si bani.

| RAY a răspuns:

Salut,sincer de multe ori mi-am imaginat asta chiar as vrea sa creez ceva cred ca e posibil,in creier sunt regiuni care se ocupa de vedere, auz etc e daca ai putea cumva sa dai semnale ai intra intr-un joc ca in real life nu-i fantezie e ceva real, o femeie din usa vede cu ajutorul unui aparat implantat in creier, un barbat tot asa poate sa comunice cu un pc fara nimic doar cu mintea si niste fire, as vrea sa creez chestia, sa experimenteaz asta isi dai seama sa fi unde vrei, de fapt creierul mereu ne creaza o iluzie de existenta, acuma nu stiu cum sa fac asta? nu am idee

| Lizzu a răspuns:

O parte din "Matrix" ar putea deja exista demult si ar putea fi reala, aplicata deja in "Realitatea noastra".
Numai ca nu o distingem.

| NGheorghe a răspuns:

In zilele alea vei manca poze cu MMO-uri unse pe paine, Pizza din oglinda si holograme cu mici in 3D. Vei fi un adevarat ecologist ca nu vei mai arunca cu hartie igienica in wc si nici nu va mai trebui sa tragi apa...

In Matrix ar fi beton, daca ai fi... intr-un asa supracomputer ai avea ocazia sa te uiti la de mii de simulari si scenarii ale propriei tale morti, poate chiar zeci de mii... pana odata si odata vei murii cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentele si simturile. Avem nevoie de o tehnologie ultra-extraterestriala ca sa faca subconstientul sa cedeze intr-o lume virtuala. Gandeste-te ca trebuie sa mai evoluam, ca sa fim compatibili cu o astfel de tehnologie. Creierul nu este folosit la capacitate maxima, doar 10 sau 20%.
Trebuie sa intri in lumea virtuala cu mintea complet deschisa, sa-ti stimuleze nervii si probabil avem nevoie de un tesut mai puternic. Daca vrei sa fii Sonic, ai nevoie de plamani extraterestriali si trebuie sa consumi vreo 50 de mii de calori (posibil mai mult), complet o anomalie. Chimia creierului e extrem de complexa. Uite un exemplu sa n-o lungesc aici desi cred ca stii de asta. Tot ce visam este datorita subconstientului, avem informatii stocate acolo dar nu le putem folosi in mod constient fiindca este un blocaj. Ne-ar depasi lumea virtuala daca suntem privati de abilitatile umane care sunt avansate, nu am putea supravietui. Daca acea tehnologie nu reuseste sa treaca de acel blocaj, nu vom trai acele momente si putem fi ca niste fantome in lumea virtuala. Poti sa ai tot ce-ti doresti, dar cum ai putea sa ai tot ce-ti doresti, daca nu poti simti ce anume te face fericit? deja sunt gadget-uri pentru jocuri virtuale dar nici unul nu iti stimuleaza nervii digital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar intampla multiple big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim deja intr-o lume virtuala.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri. Unii castiga bani buni din gaming, depinde fiecare ce vrea sa faca.

| xFluing a răspuns:

"sa isi piarda timp in jocuri"

cred ca esti in necunostinta de cauza. Nu cred ca este o pierdere de timp asa mare ca iesitul noaptea in club doar ca sa iti bei creierii si sa te calce o masina.

| a3e6u9 explică (pentru xFluing):

Trebuie să-ți dau dreptate. Din world of warcraft nu ieși cu un ochi vânăt și nici nu ești mahmur a doua zi. happy

| g2br13l a răspuns:

Sincer cam toti ne-am pus intrebarea asta la in moment dat chiar si eu, si da cel mai probabil intr-un (maxim) secol o sa avem ceva prin care ne transportam intr-o lume virtuala! Iti sugerez sa cauti pe net doua animeuri : Acel World, Sword art Online, si o sa ai o viziune legata de acel viitor apropiat!