| Vernusio a întrebat:

Ce simti cand mori? Dar dupa ce mori?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine crezi ca stie asta? Ai sa vezi la vremea respectiva.

| RockaruL a răspuns:

Cand mori, simti ca mori. Dupa ce mori, nimic. Nu stiu, zic.

| Violleta2022 a răspuns:

Promit sa ma intorc dupa ce mor... si sa-ti spun! happy

| T0T a răspuns:

Ne spui când și după ce mori, atunci ne vom da noi seama.

| SG1995 a răspuns:

Suna-ma dupa ce mor si-ti zic.

| mentholinks a răspuns:

Am auzit ca in momentul mortii te caci pe tine dar nu stiu din ce cauza.

| Superior a răspuns:

Sunt dincolo de nefiinta. Am murit. Totul s-a intamplat acum 10 ani. Mergeam cu masina pana la alt oras ca sa iau un pachet important. Am facut pana. "pana nenorocita,ma grabeam!". Ma rog,am oprit fix intr-un loc,un fel de han,numit Rascruci. Acolo erau multi oameni, dar toti pareau ciudati. Am vorbit cu managerul sa sun la cineva sa ma ajute cu pana, el mi-a zis ca se va ocupa de tot si sa ma duc sus, intr-o camera, respectiv camera 6. Am apreciat amabilitatea lui de a ma lasa gratis aici. Dar oricum,restul se purtau foarte ciudat. Poate erau beti. Dintr-o data intra o fata,cu ochii negri,fara iris,imi propune o viata plina de noroc,faima si bogatie. Totul consta in simplul meu accept. De atunci,m-am trezit normal la han,am plecat cu masina care a fost reparata de managerul han-ului si am dus la drum. Mi-a venit dintr-o data o gramada de inspiratii si talente,in domeniul scrieri,desenului si cantatului. Am devenit faimos rapid,caci aveam o putere neexplicabila de a face ca prima mea incercare sa fie un succes. Ma priveam de pe un zgarie-nor,cu fani ce incercau sa intre la usa,ma intorc,ziceam sa le dau un autograf,dar imi sta in cale fata cu ochii negri care m-a ajutat.
-Ce faci aici?
-Ti-am promis toate astea,dar nu am si mentionat cat o sa le ai.
-Stai,ce vrei sa spui?
-Ai cancer de piele. Stai linistit,ma voi ocupa personal de tine inaintea unei boli banale.
Fata se transforma intr-un monstru,sare pe mine,imi smulge organele,eu fiind inca in viata,o vad cum mi-a scos inima,simtind cum imi tina inima in mana,la un metru distanta, neintelegand cum legaturile dintre ea si vene s-au putut lungi atat. Dintr-o data imi sparge inima. Apoi m-am trezit, eram bine, doar ca imi vedeam cadavrul langa bine. Pentru ca nu am raspuns, au intrat politistii cu forta. Eu eram mort intr-un mod care probabil a socat acei 2 ofiteri pe viata. Apoi sunt luat de acel monstru,luat,sufletul meu si tarat in iad. Acolo,erau alti multi ca mine,care erau torturati. Acea fata era un demon. Apoi a inceput tortura mea. Tortura parca era constanta. Imi scotea pielea dupa mine,imi rupea oasele,imi dadea foc,si-a bagat viermi in mine care ma mancau pe dinauntru,si ma regenera mereu,doar ca sa faca asta in fiecare zi. Era ca o eternitate,pana intr-o zi in care se deschide o usa alba. De acolo zaresc o silueta care dadea sentimentul de pace si liniste. Era IIsus,m-a scos de acolo. M-a salvat,nu stiam cum ii puteam multumi. Atunci,mi-a facut o propunere,sa devin gardian,si sa vanez toti demonii precum ca fata cu ochii negri. Am acceptat,stiind ca pot salva alti oameni de la a avea aceeasi soarta ca a mea. Eu sunt Gardianul de la Rascruci,eu veghez acum asupra ta si te apar de demonii care m-au prostit si pe mine candva. Datorita mie tu nu ai o viata compromisa. Am continuat sa omor demoni din ce in ce mai mult,totusi cea pe care vreau sa o ucid era fata cu ochii negri. O urasc, acea chestie nu merita mila. Ea stie ca vin dupa urmele ei, si ii vor omori semenii. Ea stie ca nu se poate ascunde, incearca sa fuga, dar e in zadar. O voi gasi.

| AlexeHellsing a răspuns:

Asta depinde de cum te-a prins moartea, cine erai când te-a prins și încotro te îndreptai.

| Elide a răspuns:

Asta e și ideea că numai simți nimic.și morții nu mă știu nimic din ceea ce se întâmpla sub soare va fi ca un somn pentru viața care ai trăit o pe pământ viața a fost 'ziua' și' noaptea' este 'moartea/odihna' te vei reface până când Domnul nostru ne va învia! happy

| catalynx a răspuns:

Mai in general din ce am auzit, nu simti nimic, in timp ce mori, decat dupa ce mori, adica esti constient de asta, insa simti o stare de liniste de pace, iar ingerul tau pazitor va fi alaturi de tine pentru un timp de 40 de zile. Uite de mai multe aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html

| bogdanmihai469 a răspuns:

Pai depinde cum mori rolling on the floor). Presupun ca daca mori de batranete in somn, nu simti nimic. In schimb daca mori aruncandu-te de la etajul 10 sau calcat de un tren o sa simti mai intai cum ti se rup toate oasele iar apoi mori
Dupa ce mori, nu stiu, pentru ca nu mi-a povestit nimeni si nici n-am trait-o pe pielea mea dar n-ai cum sa mai simti ceva odata ce toate celulele nervoase sunt in stand by si presupun ca te simti ca atunci cand dormi profund (doar ca nu te mai trezesti)

| Sherif77 a răspuns:

Nimic

| Svastica a răspuns:

Impertinenta curiozitate