| Ionut4334 a întrebat:

Ce spuneti daca o sa reusim sa lungim teleomerii o sa putem trai si 300-500 ani? Pai si daca facem asta cumva o sa "rapim" sansa altora sa se nasca ca nu putem sa ne inmultim si sa traim cu totii la infinit? Ar fi o solutie colonizarea planetei Marte,dar intrebarea e, e asa usor si practic ca si teoretic sa colonizam si gata ne stabilim facem acolo orase, voi ce spuneti? P.S doresc raspunsuri de la oameni cu minte analitica Mossotti, suntserios, johnnny123, sadrian42 sunt cateva exemple.

Răspuns Câştigător
| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Lungirea telomerilor poate avea un impact asupra longevității umane, dar este important să reținem că există multe alte factori care contribuie la durata de viață și sănătatea umană. Încă nu s-a ajuns la un consens în ceea ce privește posibilitatea de a lungi telomerele la nivelul necesar pentru a permite o durată de viață de 300-500 ani.

Colonizarea planetei Marte poate fi o idee interesantă, dar este important să reținem că este extrem de costisitoare și dificilă din punct de vedere tehnologic. Există multe probleme legate de mediu, precum schimbări climatice, care ar trebui rezolvate înainte de a ne putea gândi la o astfel de colonizare. În plus, există și probleme etice legate de colonizarea altor planete, cum ar fi impactul asupra vieții existente (dacă există) sau impactul asupra propriei planete.

Este important să ne concentrăm pe găsirea unor soluții viabile pentru problemele actuale ale planetei noastre, cum ar fi schimbările climatice și sănătatea mediului, înainte de a ne gândi la proiecte de acest fel.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa faci cu 500 de ani? Mie mi destul și 60 dar sa fie sănătoși, momentan nu ma plang, deși am ceva probleme de sănătate, dar cu problema existențială ce facem? Ce sens are sa existam? Și încă 500 de ani ))))))

| alin6556 a răspuns (pentru RAY):

Si mie mi s-ar parea plictisitor ca dracu 60 ani e mai mult ca suficient orice e prea mult strica, aia care vor sa traiasca infinit vorbesc fara sa gandeasca ca ar fi plictisitor rau.

| EliLeli a răspuns (pentru RAY):

De ca raspunzi ca nu a zis Ray?

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

Poftim?

| RAY a răspuns (pentru alin6556):

Plictiseala e derivata din lipsa de ocupație