| OoBunnyoO a întrebat:

Ce spuneti sunteti pro sau contra testelor facute pe animale? Argumentati (sau nu). happy

P.S. Sper ca am pus intrebarea la categoria potrivita.

190 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Sunt contra.
Iubesc animalele si stiu in ce chinuri traiesc si cum sunt testate diferite produse pe ele.
Fiecare fiinta are dreptul la libertate si sa nu traiasca in chinuri groaznice, inchise intr-o cusca plus tot felul de experimete facute pe ele.
Stiu ca asa se descopera x vaccin, z medicament, y produs care ne ajuta pe noi oamenii, dar chiar atat de egoisti suntem, sa exploatam asa de mult animalele?, nu e de ajuns ca pe unele le mancam, ne imbracam, mai trebuie si sa experimentam tot pe ele

| Gizăz a răspuns:

Pro. Pe ce să le facă? Pe oameni? Medicamentele trebuie testate înainte. Prefer să moară un iepure decât un om. Cei care spun altceva au probleme. Pentru că la asta se rezumă totul. Ce alegi? Omul sau animalul? Iubirea exagerată pentru animale arată o ură mai mult sau mai puţin conştientă faţă de umanitate.

| Madalina84 a răspuns:

Contra. De ce sa fie ele supuse la teste pentru folosul nostru?

| Gizăz a răspuns (pentru LaLaura):

Atunci trebuia să testăm penicilina direct pe oameni. Nu contează că a distrus sistemul imunitar a sute de şoareci înainte. Mai bine erau oameni, nu? Întreaga discuţie pe tema asta e futilă. Şi mie mi se pare derizoriu să chinui animalele testând tot felul de produse cosmetice sau alte chestii inutile. Când vine vorba de farmaceutică, medicină e însă complet altceva. Mereu voi alege omul.

| LaLaura a răspuns (pentru Gizăz):

Asta e parerea ta, eu nu pot sa chinui un animal ca sa traiesc eu bine. Poate ca datorita acelui animal sunt sanatoasa, dar in suflet nu si mereu o sa am constiinta ca am chinui un animal.

| Gizăz a răspuns (pentru LaLaura):

Nu sunt misogin. CHiar nu. Parcă am mai vorbit cu tine şi nu cred că am lăsat impresia asta. Scuză-mă dacă generalizez, dar din experienţa mea majoritatea femeilor nu au un simţ practic foarte dezvoltat. Gândeşte logic şi pune lucrurile în balanţă. Ai prefera să nu te dai jos din pat de bolnavă sau să ai asta pe suflet? Fii sinceră cu tine. Pentru că, scuză-mă, şi cu aia-n fund şi cu sufletu-n rai nu se poate...

| sabin89 a răspuns:

Sunt contra. De ce? Daca e asa cum se spune, ca omul este si el tot un animal, atunci am senzatia ca se fac teste pe un "frate" de-al meu. happy

| LaLaura a răspuns (pentru Gizăz):

Sunt foarte sincera cu mine, si stiu ceea ce vreau si ce nu.
Sunt vegetariana, doar pentru ca iubesc animalele, nu pentru sanatatatea mea ( asta a venit la pachet cu iubirea fata de animale). Asta e logica mea si asa si vreau sa fiu.
Si logica ta e buna, ca te gandesti la oameni ( nu ca eu nu as face-o), dar nu pot sa chinui/omor un animal ca eu sa traiesc, nu am putut niciodata sa fac asta si nu cred ca ma schimb prea curand.
Si nu ma intelege gresit, iubesc oamenii, nu ii urasc si nu sunt fanatica in legatura cu animalele, nu impun la nimeni sa iubeasca animalele, dar lucrurile violente impotriva animalelor nu pot sa le accept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspund doar cu " toata lumea vrea sa se gaseasca cure si restul, dar nu vrea sa afle cum s-a ajuns acolo ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Cred ca de aia nu sunt asa multe femei in materie de "experimente" in ziua de azi laughing

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing, ce deductie buna ai.

| Gizăz a răspuns (pentru LaLaura):

Păi hai să nu încurcăm merele cu prunele şi să facem salate ciudate de idei. laughing Poţi fi vegetariană. E strict treaba ta asta. Normal că violenţa împotriva animalelor e abominabilă. Dar NU ĂSTA e subiectul discuţiei. Eu vorbeam de testări medicamentoase pentru a salva vieţi omeneşti. Trebuie să vezi imaginea generală, nu să rezumi la ce ai face tu şi-atât. E ceva extrem de complex. E vorba de empatie faţă de alte persoane. De exemplu, poate bolnavul de cancer în fază terminală ar sacrifica şi o mie de iepuri ca să găsească un medicament care să-i prelungească viaţa măcar 6 luni. Despre asta e vorba. În plus, spui că nu poţi să omori un animal ca să trăieşti. Păi ăsta e un double standard. Normal că nu poţi, dar se face indirect. Mai coerent ai spune că nu vrei să ştii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Vezi tu pe cat de nenorocit a fost al 2 razboi mondial a fost si restul, sa stii ca atunci a avansat medicina ani si ani. nu vrem niciunu sa stim ce s-a intmplat acolo, dar in ziua de azi, toate acele operatii de transplant si atatea si atatea au reusit din cauza nenorocitilor alora care experimentau pe oameni

| OoBunnyoO explică (pentru Gizăz):

Ma bucur ca ai mentionat "majoritatea" si nu ai spus toate. M-as fi simtit insultata. laughing

| Gizăz a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu generalizez de fel. Din experienţa mea vis a vis de femei, cam asta e impresia mea. Normal că-s multe excepţii.

| RaduTN a răspuns (pentru Gizăz):

Gică Duru', sau mai bine zis, Gizăz Duru' laughing

| LaLaura a răspuns (pentru Gizăz):

Nu e vorba doar ca sunt vegetariana, nici lucruri din piele nu port, si eu daca as avea cancer, nu as omori pe nimeni, pe nicio fiinta ca sa fiu eu sanatos, de ce sa moara acea fiinta in locul meu? Nu sunt Dumnezeu ( nu ca as crede in el), si nu am dreptul asupra altei fiinte, cel putin asa gandesc eu si nu doresc sa fac nimic indiresct, sa ma fac ca nu vad si sa ma folosesc de acel animal.
Vad imaginea generala, ca noi oamenii chiar daca avem rationament gandim ca totul ni se cuvine, ca suntem mult mai superiori decat un animal si putem sa facem ce dorim noi cu el, daca asta inseamna sa firational, prefer sa zic pas, si sa am compasiune pentru animale, iar cancerul se vindecata cu un regim vegan, nu ai nevoie de chimoterapie ( care iti distruge cam totul in afara de celulele cancerigene) si da, traiesti mai mult cu 6 luni, dar cu o stare foarte prosta de sanatate.

| OoBunnyoO explică (pentru sabin89):

Acum, nu stiu daca esti vegetarian sau nu, te-as intreba cum te simti atunci cand mananci un animal. Daca nu esti, o voi lua altfel...
Omul este un animal superior si a supravietuit atatia ani vanand animale (frati de-ai lui). Teoretic, testele facute pe animale sunt facute tot pentru a prelungi si a imbunatati calitatea vietii, deci intr-o forma indirecta sunt tot pentru supravietuirea speciei umane.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si acum traim bine. Ce lume ciudata.

| Gizăz a răspuns (pentru LaLaura):

Ok. O lăsăm aşa. Ridici nişte chestii care nu au legătură una cu alta şi vii cu nişte lucruri nesusţinute. Nu are rost. Fiecare cu părerea lui. Pace. happy

| Gizăz a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Creierul uman s-a dezvoltat prin proteine animale. Mai ales după ce am descoperit focul şi am învăţat să frigem carnea. Enough said.

| LaLaura a răspuns (pentru Gizăz):

Cum crezi tu, inainte de a renunta la carne m-am documentat foarte mult, poate ca m-am documentat gresit, cine stie.
Nu doresc sa schimb mentalitatea la nimeni, ci doar sa imi spun propria mea parerea si fiecare e liber sa interpreteze cum doreste ceea ce spun.
O seara buna, si poate nu ne mai contrazicem data viitoare happy

| OoBunnyoO explică (pentru LaLaura):

Iti respect punctul de vedere, nu o sa incep sa te contrazic. Insa, te voi contrazice asupra unui singur lucru. imi pare rau sa iti spun insa cancerul nu se vindeca cu un regim vegan.
Banuiesc ca stii ca suntem facuti din miliarde de celule, celule programate de ADN sa se refaca atunci cand mor. Fiecare celula are un numar fix setat de ADN care "spune" de cate ori se va naste. Cu cat celulele mor mai repede cu atat se vor renaste mai des si mai repede, proces logic, evident. Cancerul este o celula normala care incepe sa se multiplice in mod necontrolat. Celula respectiva incepe sa se multiplice numai dupa ce celula dinaintea ei a murit. Deci cu cat iti mor celulele mai des cu atat ai sanse mai mari sa faci cancer. Fumatul, alcoolul, stilul de viata dezordonat omoara foarte multe celule, deci dauneaza corpului si astfel cresc sansele de a face cancer. Doar pastrand un stil de viata sanatos si echilibrat este suficient pentru a mari de nenumarate ori sansele de a ramane sanatos si a nu face cancer. Faptul ca esti exclusiv vegana nu creste cu prea mult sansele de a nu face cancer, si in niciun caz nu le creste mai mult decat daca ai avea o dieta echilibrata mancand atat fructe si legume, dar si carne.

| OoBunnyoO explică (pentru Gizăz):

Banuiesc ca raspunsul asta nu era pentru mine..sau era?

| Gizăz a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Era pentru tine. O completare a ceea ce i-ai spus lui Sabin. Sunt de acord.

| OoBunnyoO explică (pentru Gizăz):

Ok. Ma pierdusem pentru un moment. Intr-adevar asa este.

| LaLaura a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ok.
O cunostiinta de a mea a scapat de cancer printr-un regim vegan.
Medicul i-a recomandat chimoterapia, dar a refuzat si a incercat remediu natural. Acum daca a fost minune sau nu, nu am de unde sa stiu, dar nu vorbesc din auzite ci din ce am vazut.

| Inferno a răspuns:

Sunt pro testarii pe orice, inclusiv pe oameni.

| OoBunnyoO explică (pentru LaLaura):

Uneori se intampla. Insa, nu intotdeauna. Exceptii vor exista intotdeauna. Prietenul meu a studiat biomedicina si biochimia si cam tot ce tine de asta. Recunosc ca mi-am bagat de multe ori nasul in cartile lui pentru ca si pe mine ma pasioneaza subiectul. Biologic vorbind, cancerul asa se formeaza si din cate am citit de prin cartile lui, din ce am inteles si din ce mi-a explicat, nu exista o diferenta foarte mare intre persoanele exclusiv vegane si cele care au o dieta echilibrata. Diferenta foarte mare este intre cei cu un stil de viata sanatos si cei fara.
Acum ca esti vegana pentru ca nu iti place sa mananci animale, este o alta poveste evident.

| LaLaura a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da, se intampla, dar daca exista cale de mijloc, fara sa sufere nimeni, o incerc pe aceea.