| OoBunnyoO a întrebat:

Ce spuneti sunteti pro sau contra testelor facute pe animale? Argumentati (sau nu). happy

P.S. Sper ca am pus intrebarea la categoria potrivita.

190 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Sunt curios, daca maine poimaine cineva din familie de la tine "face " o boala care se poate obtine o cura numai daca se experimenteaza pe porci " am dat si eu ex" ai lasa ruda aia sa moara, ca na, si porcul ala are sentimente? cam asa e mentalitatea ta

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu răspund doar pentru deciziile mele, nu și ale altora. Fiecare alege ce vrea, dacă ruda cu pricina nu are vreo problemă cu suferința altor ființe pentru beneficiul ei, se va trata, evident.

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Desigur,isi dai seama ca multi cercetatori iubesc animalele si doresc sa afle multe lucruri care le ajuta si pe ele si pe noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Wow. tu cred ca ai murit cand a fost faza cu caini care trebuiau eutanasiati. dupa mintea ta, mai bine cainele sa fie liber pe strada sa muste oamenii, decat sa fie pus la pamant. esti extremist rau.

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ziceam că ar fi frumos să existe demnitate. Eutanasierea câinilor comunitari e singura soluție în condițiile actuale. Sunt de acord și cu eutanasierea asistată a oamenilor. Nu sunt de acord cu suferința inutilă.

| OoBunnyoO explică (pentru a3e6u9):

Intr-adevar. Asta am zis spus. Nu sunt de acord cu suferinta inutila cauzata pentru pura placere. Insa, animalele folosite drept cobai nu sunt torturate, sunt ingrijite, iar aceasta actiune are un scop. Acela de a gasi solutii pentru diverse boli. Umane in mare parte, dar uneori si pentru animale. Nu sunt torturati doar de dragul de a fi torturati. Nici macar nu sunt torturati. Mai rau sunt tratati cainii luati de pe strada si omorati, decat animalele din laboratoare.

| LordBolton a răspuns:

Pro, dar totusi am putea face aceste teste si criminali, teroristi, violatori etc. asa nu mai chinuim animalele si golim si puscariile.

| mont a răspuns:

Pro atata timp cat nu exista alte metode de a testa medicamentele cat de cat inainte de a le folosi oamenii. Si oricum exista destule ale mii de animale chinuite sau omorate si fara a avea de castigat (mare lucru) oamenii. Vezi numa cati omoara soareci si sobolani doar pentru ca nu le plac.

| T0T a răspuns:

Pro. Asa s-au dezvoltat anumite tratamente pentru boli. Ar trebui sa fii un iubitor d-ala nebun si sub orice critica de animale sa fii contra. Cum sunt alea care stau singure cu cate 20 de pisici in casa laughing

| Wehrmacht a răspuns:

Vezi numele. Daca-mi spun parerea aici iau iar ban...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca vrem sau nu, in sensul larg al cuvantului, toti testam ceea ce folosim pentru prima data.In sensul la care cred ca faci referire, cu toate masurile de precautie luate (vezi contraindicatii si reactii adverse la medicamente), tot suntem un fel de cobai. Daca o dau in bara, retrag produsul.Asa se face si in domeniul alimentar.Pe restul animalelor testele se fac fara retineri (adica frica de a suferi consecinte). Unii au macar retineri de ordin moral. Oricum am judeca, testele, pe animale sau pe noi nu pot fi evitate.

| Teardrop a răspuns:

Pro.
Nu vreau să fiu atacată de fanaticii iubitori de animale. Nu mă înţelegi greşit. Iubesc animalele. Dar iubesc şi oamenii. Şi nu, nu am impresia că oamenii sunt mai buni ca animalele.

Doar că suntem o specie şi trebuie să ne dezvoltăm ca atare.

De exemplu, primele zboruri în spaţiu. Cel mai cunoscut astronaut animal e Laika, câinele luat de pe stradă, căruia i s-a dat un sens. A fost prima fiinţă vie ce a ajuns pe orbită şi a trăit câteva zile. Apoi însă, a murit carbonizată. Amintirea ei rămâne vie în sufletul oricărui astronom/astronaut, fiindcă a reprezentat începutul. Însă mă bucur că nu a fost un om care să aibă soarta asta.

Testele în domeniul medicinei şi farmaciei, de exemplu.

Sunt împotriva testărilor maşinăriilor şi produselor cosmetice pe animale, totuşi. Sunt inutile.

| Teardrop a răspuns (pentru LaLaura):

Tu ai o problemă foarte gravă cu instinctul de supravieţuire, dacă nu ai fi capabilă să ucizi un animal ca tu să trăieşti.
Ca o paranteză spun, că, dată tu chiar crezi ce spui, omenirea e în mare pericol. Dispariţia instintului de supravieţuire e echivalentă cu dispariţia speciei. Ar putea apărea mai mulţi ca tine în viitor. Asta e condamnare la moarte pentru specia umană.

Sper din suflet că nu crezi ce spui.

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Dacă ţi s-ar propune să se testeze pe tine criogenizarea, ai accepta?

| Teardrop a răspuns (pentru Gizăz):

Având în vedere că populaţia era extrem de mică, lând în calcul faptul că majoritatea răcelilor de acum, în special penumonia, erau fatale, având în vedere războaiele, tâlhăriile, violurile, că oamenii omorau pentru un kil de cartofi, tiind să cred că în rândul plebei, speranţa de viaţă nu era prea mare. Cât despre Napoleon, avea 1.68, după izvoarele istorice. Nu era chiar înalt pentru un bărbat.

| Teardrop a răspuns (pentru a3e6u9):

Ba normal că ne-ar deranja. Dar am lupta ca să scăpăm. Şi dacă n-am reuşi să scăpăm, asta e. E legea firii. Cel puternic supravieţuieşte. Distruge sau vei fi distrus. Ucide sau vei fii mâncat. Despre asta e supravieţuirea.

| LaLaura a răspuns (pentru Teardrop):

Prefer sa nu am instinct de supravietuire, dar sa am moralitate si compasiune, nu doar fata de animale, dar si de oameni, dar trebuie sa traim in pace si armonie, sa stim sa ne respectam chiar si mamiferele inferioare noua, si nu numai ele.
Prefer sa am sufletul impacat cu actiunile mele. Am doar o viata si prefer sa o traiesc in armonie atat cat imi permite sanatatea. Fiecare om e liber sa isi traiasca viata cum isi doreste, atat timp cat e legal si moral.
Sa stii ca o sa existam mult si bine, majoritatea se gandesc la sine, nu la restul din jurul sau, deci sa nu iti faci griji ca omul va disparea, de fapt o sa dispara natura si multe specii de vietuitoare, asa sunt multe pe cale de disparitie, si omul si mai tare prospera.
Sper din suflet sa nu ma schimb pentru nimic, prefer sa fiu anormal decat comun, e prea trist comunul, mult prea superficial si fara scrupule.

| Inferno a răspuns (pentru Teardrop):

Nu. Perspectiva subiectiva primeaza asupra celei obiective, cum e si normal.

| Teardrop a răspuns (pentru LaLaura):

Dragă Doamnă, tu nu că eu nu-mi fac griji doar pentru tine, ci pentru rasa umană?
Tu tu minţi pe tine. Nu-ţi dai seama că pentru hârtia pe care scrii, s-au tăiat copaci? În urma tăierii acelor copaci, s-au distrus păduri, pădurile sunt habitatele naturale ale animalelor. Au murit veveriţe din cauza ta! Mai ai sufletul împăcat acum? Sau ce-o să faci, n-o să mai foloseşti hârtie igienică?

Nu e vorba de gânditul la sine. Tu te gândeşti doar la tine, tu eşti egoista. Tu nu ai nici o problemă, probabil n-ai fost afectată de nici o boală care să necesite medicamente puternice, care au fost testate înainte pe animale. Dar un om care suferă din cauza durerii, în fiecare zi? Ce să facă, să nu mai ia pastilele fiindcă nu e etic şi moral? De ce îngrădeşti totul? De ce vorbeşti de instinctul de supravieţuire ca şi cum ar fi ceva rău?

Dacă iubeşti aşa de mult animalele, şi dacă eşti într-o comuniune atât de perfectă cu natura, de ce trăieşti într-un oraş, care poluează şi distruge? De ce foloseşti electricitatea? De ce nu te retragi într-o pădure sau într-o peşteră? De ce?

| LaLaura a răspuns (pentru Teardrop):

Nu sunt pusnic, si nu doresc asta, dar pot ceea ce pot face bine cu mana mea, de ce sa fac rau?
Poate ca m-au ajutat unele pastile, cand eram mica sau poate si acum, dar incerc sa le reduc cat de mult pot sa si sa nu ma folosesc de ele.
Nu o da in extrema, ca eu nu am dat-o, prefer sa traiesc in armonie, nu sa ma sinucid traind intr-o pestere si sa mor de vreo pneumonie. Si nu am spus ca sunt intr-o stransa legatura cu natura, dar incerc sa fac bine ori decate ori am ocazia, asta inseamna ca sa nu fiu de acord cu testele pe animale, stiu cum sunt chinuite, si nu doar cobaii, ci si maimutele, cainii, iepurii si multe alte animale.
Atat timp cat pot sa evit pe cat posibilul suferinta la animale, o fac cu cea mai mare drag, nu ma impedica nimeni, asta nu inseamna ca trebuie sa traiesc intr-o pestera pentru a face o fapta buna, sau a fi moral.
In fine, vad ca o dam in extreme, plecand de la o intrebare banala. Exista intodeauna o cale de mijloc, dar trebuie sa o cauti, si atat cat poti sa faci un bine, nu vad de ce nu l-ai face, chiar daca e un simplu animal.
Daca acele experimente pe animale erau morale, sa spui ca nu le dureau, atunci da, mai acceptam, dar asa nu doresc sa am doar un instinct de supravietuiere sa omor totul in calea mea ca sa traiesc eu si cu ce scop? nu doar a trai pe acest pamant e scopul, cel putin nu asta e doar al meu. Ci prefer sa ajut pe oricine in jurul meu, chiar daca cel care imi cere ajutor nu este un om.

| LaLaura a răspuns (pentru Teardrop):

Am uitat sa iti spun, hartia pe care o cumpar e reciclata laughing

| a3e6u9 a răspuns (pentru Teardrop):

Calmeaza-te, draga, nu stiu ce te ataci atata din cauza unor opinii diferite de a ta. Daca specia umana va disparea, nu va fi din cauza atitudinii Laurei, ci din cauza unor atitudini ca a ta: distruge sau vei fi distrus, omoara sau vei fi ucis. Hitler ar fi de acord cu tine. Poate iti spulber iluziile, dar nu mai suntem vanatori-culegatori. "Violenta e ultimul refugiu al incompetentului." - Asimov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Comparatie cam aiurea nu crezi? Hitler omoara oamenii ca nu erau blonzi cu ochii albastri ( mai mare ironie ca nici el nu era asa macar) nu pentru ca nu aveau aceleasi idei ca el.

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu citesti oblic raspunsurile, e a doua oara cand intelegi aiurea ce zic.

| NOBODY a răspuns:

Sunt neutru. Nu este vina animalelor că oamenii sunt proști și nu este vina oamenilor că sunt mai proști ca animalele.

| Teardrop a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu am zis că ar fi din cauza atitudinii Laurei. Am zis doar că e un semnal de alarmă.

Îl consider pe Hitler cel mai mare criminal al istoriei moderne (nu neapărat pe el, cât filizofia politică ce a stat în spatele lui). Nu m-a comparat nimeni niciodată cu el, niciodată nu mi-am dorit să mă asemăn cu el, și mă scrâbește felul cum mă judeci fără să mă cunoști.

Mă acuzi că nu accept alte puncte de vedere, dar nu te vezi pe tine.
Ești genul de om care nu se uită în oglindă.

Omoară sau vei fi ucis, e, fie că vrem, fie că nu vrem, o lege a naturii. O lege pe care oamenii n-o vor putea schimba niciodată. Nu suntem vânători-culegători, suntem agricultori și crescători de animale. Asta am fost și asta vom rămâne. Fără agricultură nu putem trăi. End of story. Lumea nu e chiar așa civilizată cum vrem noi să ne-o imaginăm.

| Teardrop a răspuns (pentru LaLaura):

Îți reciclezi hârtia igienică? Hmm...interesant.
Nu cred că te-ai prins, dar am dat exemplul ăla tocmai fiindcă știam că hârtia igienică e extrem de greu reciclabilă, și mă îndoiesc că cineva chiar își bate capul cu reciclarea hârtiei igienice.

Ducând lucrurile la extrem, am vrut doar să-ți arăt că ești un caz de ipocrizie. Nu încerc să te atac, dar nu realizezi că faci oamenii care nu sunt vegetarieni să se simtă vinovați prin atitudinea ta ce emană repugnanță față de ei.

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Deci te ghinezi după principiul "Mie nu mi se poate întâmpla"? Dacă testele pe oameni ar deveni inevitabile, ar exista posibilitatea ca tu să te trezeşti la uşă cu o ceafă-lată care te ia pe sus şi te leagă în cine ştie ce laborator de cercetare.
Mi se pare greşit să aprobăm testele efectuate pe oameni.

| LaLaura a răspuns (pentru Teardrop):

laughing, a fost tare faza cu hartia, dar am specificat ca o cumpar, o gasesti la lidl, e mai ieftina si mai rigida si nu are vreun fel de parfum.
Eu nu am acuzat pe nimeni, si nici nu doresc sa schimb mentalitatea cuiva, eu doar doresc sa traiesc cum vreau eu, sa dorm cu sufletul impacat. Observ totusi ca tu ai o parere prosta despre mine si ca incerci sa ma faci sa ma simt vinovata, cum ca nu ma gandesc la instinctul de supravietuire sau nu mai stiu eu ce.
Daca te-am facut sa te simti vinovata cum ca tu manaci carne, scuza-ma, dar chiar nu a fost cu intentie, sincer nu imi dau seama de unde ai scos aceasta ideea. Si eu sunt singura din toata familia care nu mananca carne, si nu imi urasc familia ca ei nu sunt ca mine, asta ar fi ipocrizie, nu mentalitatea mea actuala.
Oricum iti multumesc pentru critica, si stiu ca nu poti multumii pe toata lumea, mie imi este de ajuns sa multumesc doar pe cei dragi mie care ma respecta ca iubesc animalele, nu ma acuza ci ma felicita, chiar daca ei nu sunt ca mine.
O seara buna.

| LaLaura a răspuns (pentru Teardrop):

Am uitat sa specific ca am doar prieteni si cunostinte care mananca si carne, dar asta nu ma impedica sa ii iubesc, mi se pare o porcarie sa cataloghezi omul dupa dieta sa, nu sunt rasista, si inteleg ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata sa, eu nu impun la nimeni sa nu manance carne, sa devina vegetarieni, si la fel, nimeni nu imi impune sa mananc carne. A fost decizia mea sa renunt si doar pe mine trebuie sa ma intereseze asta.
Imi pare rau ca ai dedus atat de eronat despre mine, cum as avea ceva cu cei care mananca carne, chiar nu am nimic, si nu prea imi pasa, fiecare are drept asupra vietii sale, nu ma interseaza de gradina lui x, ma intereseaza doar de gradina mea si atat.