| vicutzavicicu a întrebat:

CE stiti despre : de ce iarba este verde? va rog pun funda!

Răspuns Câştigător
| Agnes00 a răspuns:

De la clorofila.

10 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Pentru ca atunci cand lumina se loveste de clorofila isi scchimba lungimea de unda pe o frecventa de 510 nm adica verde

| Dash a răspuns:

Datorita clorofilei.

| Trinitas a răspuns:

Fiindca daca nu era verde era albastra. Si astfel nu s-ar fi deosebit de cer, deci ar fi trebuit sa avem un cer cacaniu, dar cum nimeni nu-si doreste sa vada cacaniu 12/24 e mai bine ca iarba sa ramana verde.

| ZuzaTA a răspuns:

Ca sa intrebe prostiiwinking Pt ca are clorofilawinking nu pigment verde ( @Andrutza_2790) daca ai fi fost atenta la ora de biologiewinking ...stiaiwinking

| vicutzavicicu explică (pentru ZuzaTA):

da nu imi trebuia mie lu fratele meu da el e clasa 3

| Kirby a răspuns:

Iarba este verde deoarece este planta iar celulele unei plante contin clorofila care face planta verde.PAM PAM

| Andrutza_2790 a răspuns:

Pentru ca contine pigment verde

| marinella35 a răspuns:

Pentru ca asa a facut-o dumnezeu.