| Inginerie a întrebat:

Ce stiti despre transferul de energie, energia potenţială, cinetică, chimică, puterea electrică, randamentul?

1 răspuns:
| Exilee a răspuns:

Depinde la care randamanet te referi. Exista randament in mecanica, in termodinamica, in chimie etc.

In ceea ce priveste energia potentiala a unui corp m de masa m, aflant intr-un camp gravitational de acceleratie g, si situat la o inaltime h ( dupa o axa avand directia lui g, dar sens contrar acesteia), Ep= mgh.

Iar, energia cinetica este egala cu semipodrusul dintr epatratul vitezei si masa corpului. De exemplu, sa presupunem ca un corp de masa m, se deplaseaza pe o distanta d intr=un timp t ( neglijam frecarile). Este evident ca acest corp efectueaza lucru mecanic, deoarece am actionat asupra lui cu o Forta F.

Energia mecanica a unui punct material aflat intr-n sistem conservativ este egala cu suma dintre energia cientica si potentiala a corpului.