| KiszMy a întrebat:

"Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu"
"Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte."
Cel care a făcut aceste afirmații a considerat că ceilalți sunt lipsiți de discernământ?

4 răspunsuri:
| tickey a răspuns:

Nu a considerat ca ceilalti sunt lipsiti de discernamant. Probabil a avut intentia ca prin aceste afirmatii sa separe persoanele care au aceleasi principii ca el de cei care nu.

| KiszMy explică (pentru tickey):

Cum nu-i considera lipsiți de discernământ dacă spunea ce să "da" și ce să "nu", fără să țină cont de părerea lor.