| machupicchu a întrebat:

Cei care ati citit biblia... credinciosi sau nu... Ce stiti despre scurtarea timpului?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Din cate am aflat ( a fost subiect in una din revistele stiintifice de circulatie mondiala) oamenii de stiinta au descoperit ca frecventa de rezonanta a pamantului a crescut la cca 7, 6 Hz.(nu sunt asa sigur de date). Acest lucru s-ar traduce printr-o senzatie de "scurtare a timpului" care a fost calculata la cca 17, x ore raportat la 24 de ore fizice. Faptul ca Biblia anticipeaza acest lucru dovedeste ca previziunile ei au cea mai de incredere sursa.

6 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Zicea damblagitu'ca timpul si spatiul merg mana -n mana. daca spatiul, universul, este-n expansiune, facand o corelatie realizez ca si timpul se largeste. vorbesc si eu din ce am inteles de la Hawking...

| lbtc a răspuns:

Care timp? in sfarsit sa incercam sa clarificam putin...
Mistic se disting 3 moduri temporale:
_timpul precosmic (cand Dzeu face planul creatiei doar de El stiut)
_timpul Actului Divin Cosmic (tot doar de Divin stiut)
_timpul propriude creatie - astral normal al nostru.

Primele 2 sunt "timpul sacru ", ultimul este "timpul fizico-biologic"...

timpul eshatologic la momentul inceperii dialogului cu Dzeu...
timpul nu are importanta, important este sa fii in dialog continuu cu Dzeu...

Scurtarea timpului ...in ce sens ca, curgere sau cum?/ in sensul sa traiesti mai putin?
timpul a fost impartit in intervale de catre oameni ...nu Dzeu a impartit timpul ...mai ales ca la inceput eram nemuritori...

| lbtc a răspuns:

Care timp?in sfarsit sa incercam sa clarificam putin .....
Mistic se disting 3 moduri temporale:
_timpul precosmic (cand Dzeu face planul creatiei doar de El stiut)
_timpul Actului Divin Cosmic (tot doar de Divin stiut)
_timpul propriude creatie - astral normal al nostru.

Primele 2 sunt "timpul sacru ",ultimul este "timpul fizico-biologic".....

timpul eshatologic la momentul inceperii dialogului cu Dzeu .....
timpul nu are importanta , important este sa fii in dialog continuu cu Dzeu ....

Scurtarea timpului ....in ce sens ca, curgere sau cum ?/ in sensul sa traiesti mai putin ?
timpul a fost impartit in intervale de catre oameni .....nu Dzeu a impartit timpul ....mai ales ca la inceput eram nemuritori .....

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu are nici o treba biblia cu stiinta.si timpul exista ca notiune pentru noi, pamantenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este stapanul lui. pentru Dumnezeu o mie de ani, ca ziua de ieri care a trecut, si in raport cu vesnicia viata noastra este vis.despre scurtarea timpului, de care am auzit de la bunicul meu cand eram mic si citeam si eu prin cartile lui, am auzit ca; in zilele din urma pe oameni ii va apuca o frenezie a construirii de edificii gen catedrala neamului, templul lui Solomon si ziua va ajunge ceas.adica o zi va ajunge o ora.nu stiu acum daca e vorba de comprimarea timpului dar eu asa simt cam de multisor.sau de o inmultire a activitatilor noastre si perceperii noastre asa. oricum acestea ar fi unele dintre semnele premergatoare ale apocalipsei pe langa altele. apocalipsa putand insemna si o schimbare a lucrurilor vechi si o innoire a planetei si a fiintelor de pe ea. care va trai va vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este literatura, beletristica. Ce legatura are cu scurtarea timpului?