| blackWisteria a întrebat:

Cat % din credinciosi credeti ca au studiat Biblia? Studiat, nu citit. In Romania

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La cultele neoprotestante, de la o anumita varsta esti obligat sa citesti Biblia in fiecare zi. Plus sa citesti teologie de-a lor care le explica ce vrea sa spuna Biblia. E o obligatie pe care ei si-o asuma bucuros si cu ravna.

Ortodocsii si catolicii rar citesc Biblia, dar neoprotestantii o citesc mereu. Sau daca raman orbi ii pun pe altii sa le-o citeasca.

| doctorandus a răspuns:

Iar pentru ăla care se mira că Biblia poate fi studiată:

https://yalebiblestudy.org/ Cursuri despre Biblie de la Facultatea de Teologie Yale

https://www.biblicalarchaeology.org/......aye-cohen/ Cursuri despre Vechiul Testament de la Universitatea Harvard

https://ruml.com Cursuri despre Biblie de la Universitatea Harvard și de la Universitatea Yale

| doctorandus a răspuns:

"Doar preotii, calugarii si maicutele au studiat biblia" -- ce exclusivism pueril!

| Violleta2022 a răspuns:

Doar preotii, calugarii si maicutele au studiat biblia.

Restul nu conteaza, ca procentajul este enorm de mic, fiindca sunt multi atei pe lumea asta ori au alte religii, iar acei foarte putini care au avut curiozitatea sa deschida o biblie nu au stiut cum sa interpreteze corect ce scrie acolo, fiindca ar fi avut nevoie de un preot care a studiat Biblia, sa le explice pas cu pas, cuvant cu cuvant.
Inca sunt preoti care se contrzic cu ce scrie in Biblie, fiindca ei dau inteles diferit si apoi, intervin obiceiurile locale inventate de pretii locali, care dau alta interpretare bibliei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu îți trebuie niciun preot sa îți explice Biblia, ea se înțelege prin Duhul Sfant, asa ca, cei călăuziți de Duhul Sfant o înțeleg. Nu zic nu, sunt pasaje pe care poate nu le înțelegi, atunci întrebi pe cineva mai in vârstă, cu experienta și îți explica cu argumente BIBLICE.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"sunt pasaje pe care poate nu le înțelegi, atunci întrebi pe cineva mai in vârstă..."
Să luăm un exemplu concret. Să zicem că citesc (și nu înțeleg) la Romani unde scrie "Hristos este sfârșitul legii". Întreb pe o persoană mai în vârstă, cu experiență. Dacă persoana asta este adventist de ziua a șaptea, știi bine ce îmi va spune, susținându-și ideea cu versete biblice. Dacă este baptist, îmi va spune altfel, tot cu argumente din scripturi. Eu ce să fac? Mă voi gândi că ambele persoane au Duhul Sfânt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Pai, acea persoana adventista nu are ce argumente sa îmi aduca, ptc tot în Biblie scrie ca toată legea și prorocii se cuprind în 2 porunci: sa L iubești pe Dumnezeu cu toată inima, cugetul, puterea și pe aproapele tău ca pe tine însuți (e scris în Biblie). Deci, nu se mai aplica acele reguli din lege. În plus, cei care au Duhul Sfant sunt cei botezați cu Duhul Sfant. Și dacă tu ești sincer înaintea lui Dumnezeu și chiar cauți sa înțelegi Biblia ca să o poți împlini, Dumnezeu iti descoperă care e înțelesul ei, după cum e scris în Ioan 7:17 "Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine."
Deci, Dumnezeu ne va face de cunoscut dacă e de la El învățătura, asta dacă căutăm sa facem voia Lui.

| stanciuLiviu92 a răspuns (pentru anonim_4396):

,"cei călăuziți de Duhul Sfant o înțeleg"
Ca sa vezi, Duhul Sfant ala care a intrat in Maria si a lasat-o cu burta mare., cam 20 de cm de Duh sfant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stanciuLiviu92):

Cata nesimțire... Nu mai vorbi tâmpenii. Scrie ca cine huleste pe Duhul Sfânt, nu va fi iertat...
Treaba ta.
Ea, pur și simplu, a rămas însărcinată, asa, peste noapte, adică pur și simplu, din momentul acelei vedenii, a avut un copil în pântec (parca atunci). Nu s-a întâmplat absolut nimic. Ca și cum ai face un truc și într o pălărie ar apărea ceva, fără explicații. Asa și acum. Nu mai inventați voi asemenea prostii, ca pedeapsa va fi mare...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea mai relevanta e cati din cei care o studiaza inteleg ceva din ea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 la milion. Biblia o studiază ateii.

| relian a răspuns:

Ce inseamna sa studiezi biblia? Nu vad ce e de studiat asa de mult la o carte, indiferent care ar fi aia.

Este o simpla carte, nici de citit nu-i prea placuta, o citesti cu mare greutate, de studiat cum am spus nu prea vad ce.

Poate aia dusi de acasa, ori conspirationisti sa vada in acea carte mai mult decat scrie acolo.

Ca idee eu cred ca nici 20 % din toti credinciosii is cei care au citit-o, restul nu au citit nimic, doara merg odata cu turma.

| blackWisteria explică (pentru relian):

"o citesti cu mare greutate"

Exact de asta trebuie studiata, nu citita. Nu e suficient sa citesti o data ca sa o intelegi si sa retii ceva din ea. Trebuie interpretata si adaptata la vremurile curente, nu trecut cu ochii peste un text o data. Nu e un text care se citeste literar. Altfel e o carte violenta din care nu intelegi nimic.

| relian a răspuns (pentru blackWisteria):

Interesant ce spui dar total gresit. Atunci hai sa interpretam orice carte, sa le dam alt inteles la vorba ta vremurile curente nu?

Pina la urma biblia este o carte, o culegere de texte, asa ca hai sa bagam si alte carti in aceiasi situatie.
Exact aia este, un text care se citeste si se intelege exact cum se citeste.
Daca acolo spune "sa nu furi" dupa tine ce inseamna? Inseamna probabil altceva laughing e bun, ia bagane si noua ce interpretare are fraza aia sa nu furi.
Poate ne luminezi si pe noi. Ori doara interepretati numa ce va convine voua laughing aia da.
Ori interpretezi toata cartea, ori o lasi asa.Al dreacu sa fie, doara unele texte is de interpretat, restul merge fara laughing aveti o tactica, sta mita in coada de rindunica

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Majoritatea oamenilor merg la muncă și se ocupă de familie, n-au timp să studiez. Cred și atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În proporție de 70%, zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, puțin, foarte puțin. Totuși, acest puțin se rezumă la câteva mii sau zeci de mii, dacă nu mai mult. Dar, în comparație cu toată populația României, e foarte puțin

| EliLeli a răspuns:

2%

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Nu avem date în timp real.

| 76843 a răspuns:

Cred ca doar cei ce au studiat la teologie. In rest, doar citesc. Chiar daca citesc si recitesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 76843):

Sa știi ca sunt foarte mulți oameni care citesc și studiază Biblia nu din interes pământesc, ci pentru a o putea împlini.

| dujotIonut a răspuns:

Un credincios care studiaza Biblia si are un IQ decent devine ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dujotIonut):

Ba nu. Cunosc zeci/ sute de oameni care studiază Biblia și au "IQ decent", adică sunt și care au terminat facultăți, și nu tocmai ușoare. Și nu, nu au devenit atei.

| 76843 a răspuns (pentru dujotIonut):

Cea mai pertinenta observatie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 76843):

Cea mai eronata observație.