| anonim_4396 a întrebat:

Cei mai multi dintre noi nu ne dezvaluim identitatea pe site, ceea ce este perfect de inteles. De exemplu, nu spunem numele adevarat, varsta, profesia, locul unde ne aflam s.a. Ce nu inteleg, insa, este de ce unii (putini la numar) nu vor sa se stie nici apartenenta lor la sexul masculin sau feminin. Voi intelegeti? As vrea si eu, cand fac un comentariu la un raspuns sau la o intrebare, sa stiu macar daca discut cu un "el" sau cu o "ea". Macar atat. La unii imi dau seama usor dupa nick. Daca e un dragos, e clar ca e un "el". Daca e o "laura, e o "ea". Majoritatea celorlalti, la care nickul nu spune nimic in privinta asta, isi dezvaluie identitatea prin felul in care scriu, in special folosind adjective care au forme diferite pentru masculin si feminin. Daca zice, de exemplu, "sunt convinsa ca", este o ea; daca zice "sunt convins ca" e un "el". Dar sunt unii (cum am zis, putini la numar) care evita cu grija si astfel de adjective si orice altceva care i-ar putea identifica cu un el/ea. Cum va explicati asta?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Unii nu vor să-şi dezvăluie apartenenţa la genul potrivit pentru că vor să fie neutrii.Nu vor să fie trataţi în funcţie de anumite conduite impuse de genul respectiv. Poate că unii doresc răspunsuri cât mai sincere când pun o întrebare, vor să fie trataţi ca nişte oameni prototip. Poţi observa chiar tu diferenţa: unie fete i se răspunde adecvat(sincer, sensibil, atrăgător) iar unui băiat i se răspunde violent, amical şi aşa mai departe.Ideea este că aceste persoane caută sinceritate şi validitate în răspunsurile celorlalţi.

| sabin89 a răspuns (pentru Delicacy):

Interesant raspuns!
(neutri, nu neutrii).

| Delicacy a răspuns (pentru sabin89):

Da,ai dreptate, mi-a scăpat.
Apropo, m-am uitat astăzi la filmul acela de care mi-ai spus.Este foarte frumos, îţi mulţumesc mult că mi-ai spus de el.O să mă mai uit odată.

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Posibil...vor să evite orice fel de etichetare.
Vor ca accentul să fie pus pe idei, fără ca cititorului să i se ofere tentaţia de a-i cataloga într-un fel sau altul (sexul, vârsta, numele, culoarea, diverse preferinţe...). Să rămână doar idei şi nimic personal.

Dar e doar o teorie.
Pot exista şi altfel de motive.

| sabin89 a răspuns (pentru NOname):

De tine, de exemplu, nu s-ar putea indoi nimeni ca esti o "ea" (o doamna chiar). Ti se pare ca ai avut ceva de pierdut prin faptul ca ai dezvaluit asta? Pana la urma nu suntem un simplu numar inscris intr-un cifru. Suntem persoane reale.

| NOname a răspuns (pentru sabin89):

Nu este vorba despre mine. Poate am avut şi de câştigat, şi de pierdut.

Însă sunt fel şi fel de oameni şi poate unii se simt mai bine într-un anonimat complet, unde până şi sexul e o enigmă. Nu cred că avem vreun drept să-i judecăm, ci trebuie să încercăm să-i înţelegem. Fiecare cu felul său de a fi şi cu propriile concepţii şi viziuni. Nu suntem toţi traşi la indigo.

Şi desigur că suntem oameni, iar în anonimat poate cu atât mai mult, dezvaluindu-ne adevărata personalitate şi gânduri dintre cele mai ascunse.

Anonimatul înseamnă protecţie şi libertate şi fiecare are dreptul să aleagă nivelul de dezvăluire la care să spună "stop". Este ceva strict personal.
(Încerc să privesc partea pozitivă.)

| Woodenpints91 a răspuns:

Oameni panicaţi. Au impresia că pe site-ul ăsta sunt psihopati care altă treabă mai bună n-au decât sa-i violeze pe ei. Se mai cred şi importanţi.
Eu mi-am lăsat de vreo 2 ori adresa din buletin pe site, şi încă-s viu.

| 4b a răspuns (pentru Woodenpints91):

Avusasi noroclaughing

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 4b):

Neah.n-au ăştia de aici destul sânje-n cojones.

| 4b a răspuns (pentru Woodenpints91):

laughingnu mai cobi atata...

| NOname a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eşti de-al lor, de-aia. laughing

| DakotaRoyse a răspuns:

Da, e destul de ciudat când se întâmplă asta. Dar după părerea mea, mulţi sunt atât de proşti că judecă un răspuns dacă e dat de o fată, pentru că ar fi vrut să primească acel răspuns de la un băiat, sau invers.

| Inferno a răspuns:

Am intalnit si eu, nu-mi explic acest comportament. Probabil este mult mai placut sa fi neutru.

| Holocaust a răspuns:

Şi mai sunt o categorie de-asta de useri...
Sunt unii care în diferite întrebări specifică faptul că sunt băieţi, şi postează întrebări depre fete şi fotbal, iar în altele cer sfaturi în privinţa rochiei şi a machiajului perfect pentru revelion.Despre asta ce crezi?

| NOname a răspuns (pentru Holocaust):

Ei, aceștia doar sunt nehotărâți și tot sar dintr-un sex în altul. Mama ei de experimentare! Ce ne-am face fără trolli...?

| sabin89 a răspuns:

Unii activeaza chiar de mult timp pe acest site si nici acum nu se poate sti ce sunt (el/ea).

| 4b a răspuns:

laughing pai mah sabin, daca te intere mai mult despre o anumita persoana, intra frate pe privat si intreaba...
Nu-mi dezvalui identitatea si nu-i moarte de omwinking
Sanatate...

| sabin89 a răspuns (pentru 4b):

Pai ma intereseaza, cum sa nu. Ca vreau si eu sa ma insor odata si nu stiu cu cine. Cat sa stau asa singuraic?

| 4b a răspuns (pentru sabin89):

laughing phai ce motiv...mno spor sa aiwinking

| Hombre a răspuns (pentru sabin89):

"Ca vreau si eu sa ma insor odata si nu stiu cu cine. Cat sa stau asa singuraic?"
Am o capra care i-a venit timpul de mârlit, ti-o fac cadou si sa ne chemi la nunta.

| Hombre a răspuns (pentru 4b):

Mai tu ce esti, cifra sau cifroi, litera sau literoi?

| sabin89 a răspuns (pentru Hombre):

E tentanta oferta, ce sa zic? Am insa o retinere, pentru ca nu stiu ce progenituri pot iesi. Si eu vreau sa contribui la evolutia speciei, nu la involutie.

| noktambul a răspuns:

Ce importanta are daca este un "el "sau o "ea" persoana care iti raspunde la o oarecare intrebare. Important este raspunsul la problema ta, nu persoana care iti baga in seama problema.

| sabin89 a răspuns (pentru noktambul):

Are importanta. Nu activam intr-un domeniu tehnic, ca niste piese intr-un angrenaj. Socializam, suntem persoane reale.

| Downfall a răspuns:

Nu cred că ar avea o mare importanţă asta; unii vor doar să discute şi să dezbată diferite teme. Până la urmă conţinutul răspunsurilor contează şi nu persoana care le-a scris.

| RAY a răspuns:

Eu le inteleg de ce sa spui ca esti mascul poate vei vi violat, de ce sa spui ca esti femela poate vei vi mancata, traim in vremuri grele violurile sunt scumpe carnea e scumpa desigur ca e greu sa spunem ce gen suntem

| WhatheWow a răspuns:

Eu sint M; asta asa, sa gasesti constructiva intrebarea ta.

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu m-am gandit sa ma refer concret, la niste useri anume. Multumesc oricum de informatie.

| dragos9234 a răspuns:

Dupa nickul meu, eu ce sunt?

| sabin89 a răspuns (pentru dragos9234):

Ghici!

| dragos9234 a răspuns (pentru sabin89):

Aparentele pot fi inselatoare.
Esti sigur de sexul meu?

| sabin89 a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos, nu o mai da cotita, ca stiu ca esti baiat. Si inca un baiat destept.

| Hombre a răspuns (pentru dragos9234):

Esti o pastrama de capra. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cumva ti s-a intins vreo capcana pe mess, adica sa fie baiat si s-a dat drept fata? rolling on the floor mai stiu eu nenorociti d'astia laughing

| Zabbyel a răspuns:

Le place discreţia happy
acum daca ii enervezi putin(psihic) se vor da de gol usor rolling on the floor(Eu-l din ei va spune cine sunt negresit)

| Loora a răspuns:

Pai sunt unii care au cont pe TPU doar asa de plictiseala. Si cand mai vezi si ce intrebari pun, iti vine sa o iei la fuga laughing! Acum toti au cont pe TPU. Eu cred ca cei care nu au un nume sau nu se adreseaza asa fel incat sa iti dai seama daca e fata sau baiat, sunt niste neimportanti laughing! oh go on

| Nyx a răspuns:

Unul dintre motive si poate printre cele mai evidente, din cauza etichetelor de gen '' esti fata, era clar ca asa vei raspunde/esti baiat, nici nu ma asteptam la altceva din partea ta''. Pe unul cu argumente solide si vocabular dezvoltat nu il va deranja pentru ca va sti sa dea o replica isteata, dar unul mai saracut in exprimare se va lasa terfelit sau va raspunde cu injurii. Oricum, nici numele nu e de real ajutor, ca am intalnit multe ''frumusika17 care ar fi de fapt mustaciosul28".

| aNdRaSkUmPy a răspuns:

Eu nu am nici o problema! Mă cheamă Andra, am 11 ani, sunt din Focşani şi sunt în clasa a 5-a.

| sabin89 a răspuns (pentru aNdRaSkUmPy):

Si stai bine cu gramatica. Felicitari!