| anonim_4396 a întrebat:

Charles Darwin care, în capitolul 6 din Despre originea speciilor a scris: „Dacă s-ar putea demonstra că vreun organ complex a existat, care nu ar fi putut fi format prin modificări mici, multe, succesive, teoria mea s-a destrăma." A existat sau exista un astfel de organ complex?

2 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu, de ce? Pentru ca toate speciile au organe similare, sau au alte organe care indeplinesc aceeasi functie, de exemplu vietatiile fara sistem nervos complex, au anumit mecanisme care imita sistemul nervos.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Nu, de ce? Pentru ca toate speciile au organe similare, sau au alte organe care indeplinesc aceeasi functie, de exemplu vietatiile fara sistem nervos complex, au anumit mecanisme care imita sistemul nervos." - in general cine crede in evolutie crede si in teoria big bang. Teoria evolutionista este o continuare a teoriei big bang. Prin extensie la teoria big bang, teoria evolutionista este falsa ca si teoria big bang pentru ca pleaca de la premisa gresita ca "0=1" sau ca nimicul ( 0 ) "a creat" materia ( 1 ). De fapt nu ai raspuns la ce a spus Darwin. Similaritatea ( echivalarea ) functionala nu raspunde la intrebare. Intrebarea se refera la "daca a existat sau poate exista ceva fara sa fi aparut din ceva mai putin complex prin acumulare succesiva si treptata de complexitate." De exemplu genomul cimpanzeului ar fi mai complex pentru ca contine doua perechi de cromozomi in plus in comparatie cu genomul omului. Pe langa asta, complexitatea se poate traduce si prin marimea organului sau a entitatii respective. Complexitatea este data de variatia informationala raportata la spatiu. La nivel cuantic variatia informationala la om este mai mare decat la cimpanzeu. Daca mergem mai adanc ajungem la bosoni care pot fi suprapusi in acelasi loc. Adaptarea are loc prin surplus de energie luata din exterior. Aparitia materiei a aparut prin concentrarea unei cantitati de energie dintr-o energie preexistenta mai mare. Zic mai mare pentru ca concentrarea energiei are loc doar in prezenta unei energii mai mari si mai complexe. Iata cum organismele ca sisteme energetice provin dintr-o structura energetica mai mare si mai complexa. Astfel am demonstrat ca teoria evolutionista prezentata de Darwin este gresita. Iar ceea ce ai spus tu despre similaritate functionala, demonstreaza acelasi stil sau lucrarea aceluiasi autor si modul lui de a concepe lucrurile adica Dumnezeu. Raspunsul la intrebare este "DA" pentru ca Dumnezeu ca sistem si structura energetica este mai mare si mai complexa. Daca limitam nivelul de observare la un nivel mai putin obiectiv, putem spune ca organismul mai complex femeia si omul a aparut dupa aparitia unor organisme mai putin complexe, ceea ce si Biblia arata adica mai intai a aparut materia, moleculele simple, apa, solul, plantele, animalele, omul. Solul ( uscatul ) este mai complex decat apa. Solul ( uscatul ) nu a aparut din apa ci a iesit de sub apa si a fost format deasupra apei printr-o concentrare sau materializare specifica si unica de energie din energia Lui Dumnezeu. Solul contine mai multe elemente chimice decat apa. Minereul nu este sol. Minereul este mai putin complex decat solul pentru ca variatia de informatie raportata la spatiu este mai mica. Solul este scoarta terestra aflata pana la o adancime de aproximativ doi metri sub suprafata externa solida a Pamantului. A cauta apa si NU sol pe alte planete NU este o metoda corecta de a cauta viata biologica pe alte planete. Organismele vii de pe Pamant au aparut din sol si NU din apa. Sol ( uscat ) ca pe Pamant NU exista pe alte planete. De aceea pe alte planete nu exista viata biologica pentru ca materiile solide de pe ele sunt mai putin complexe decat solul ( uscatul ) de pe Pamant. Astfel viata biologica NU ar fi putut proveni din spatiu prin intermediul unor meteoriti, comete, sau asteroizi. Microorganismele de pe si din meteoritii cazuti pe Pamant provin de pe Pamant si NU din spatiul cosmic. Solul de pe Pamant a aparut printr-o concentrare specifica si unica de energie din energia Lui Dumnezeu. happy