| ka2 a întrebat:

Chiar credeti ca s-a ajuns pe Luna? Eu unul, nu cred asta. Nu exista nicio dovada, decat cu americanii (care cred ca erau intr-un studio) unde steagul nici macar nu se misca (de ex, trebuia sa stea ridicat cumva, nu-i asa?winking )

Răspuns Câştigător
| anonim a răspuns:

La vremea respectiva, cu tehnologia ce o aveau, nu se putea ajunge pe luna.pentru a aseleniza, implica foarte multe lucruri, iar ei au spus ca datele le procesau la sol.deci,de pe naveta trimeteau date in timp ce zburau, la sol se procesau, si se retrimeteau inapoi. a fostcea mai mare ''teapa'' a omenirii.acum de ce nu mai merg pe luna? spun ca abia in 2020 vor aseleniza din nou.au spus ca nu mai prezinta interes acum, insa in 2020 va prezenta?

21 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cu steagul, stiu si eu teoria, flutura si trebuia sa stea nemiscat, pentru ca nu erau curenti de aer, parca. Nici eu nu cred ca s-a ajuns, altfel, s-ar fi miscat mai repede sa faca urmatorul pas catre marte.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nu s-a ajuns pe luna si mai sunt si piramide artificiale pe marte. Yea right!;)
Steagul nu se misca pentru ca nu exista atmosfera si vant. Sta nemiscat. Cand flutura, o face doarece astronautii il miscau in sus-jos ca sa dea efectul de steag care flutura. Sa dea bine pe camera;)
Insa cea mai convingatoare dovada ca s-a ajuns pe luna este urmatoarea: atunci cand au aterizat au lasat niste "markeri" pe suprafata vizibila de pe pamanat a lunii. De la un laborator se trimite o raza laser spre luna care loveste acesti markeri si datorita reflexiei lor, raza se poate intoarce inapoi in laborator. Daca nu exista niciun marker pus de om pe luna, raza nu avea cum sa se reflecte inapoi.

Penn & Teller au un episod dedicat teoriei conspiratiei in care arata si despre conspiratia aselenizarii pe luna:
http://www.youtube.com/watch?v=RJzdJjpV3dA
(incepe de la minutul 3 si continua si in partea III)
Multe informatii se pot gasi si pe wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Moon_Landing_hoax_accusations
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing
Cand nu ai toate informatiile e destul de usor de crezut in toate conspiratiile.
PS: pe marte exista deja echipaj non-uman de peste 5 ani - roboteii Spirit si Opportunity
http://marsrover.nasa.gov/home/index.html
Prin 2020 se preconizeaza ca se va trimite si echipaj uman acolo:
http://www.spacedaily.com/......y_999.html
PPS: bineinteles ca vor aparea dupa teorii ale conspiratiei care spun ca nu s-a ajuns nici pe marte;)

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nici eu nu cred asta.happy Nu exista nici o dovadawinking

| anonim a răspuns:

Pai abia in 2020 tehnologia ne va permite acest lucru.

| Krina a răspuns:

Eu nu cred.
Stiu documentarul la care faci referire.Erau mai multe nonconcordante in el.Pe lanfa faza cu steagul, care nu avea cum sa se miste fiindca nu exista atmosfera, la fel si inregistrarea, era extrem de clara, ori stim cu totii ca acele nave faceau un zgomot asurzitor.Pe langa asta, erau 4 umbre(din cate imi amintesc) la acel steag.De unde?!?
Cate surse de lumina putem avea in spatiu? DOAR UNA SINGURA => SOARELE! Ceea ce ma duce cu gandul ca acele umbre ar fi putut fi de la 4 reflectoare.
Si acel filmulet ziceau ca ar fi fost filmat in Sahara. Un american si-a pus aceste semne de intrebare si a suprapus imagini din Sahara cu acele asa-zise imagini de pe Luna.
Nici eu nu cred ca s-a ajuns pe luna, altfel de ce ar fi stagnat aceste cercetari?

| Krina a răspuns:

Am vrut sa scriu "pe langa faza cu steagul..."
Imi cer scuze, din graba mai tastez aiurea.

| borsec a răspuns:

Aceasta e una dintre cele mai convingatoare teorii ale conspiratiei. A circulat si prin Romania la un moment dat. Iar in SUA, o tara care iubeste teoriile conspiratiei, continua sa circule, la mai bine de 30 de ani de la prima aselenizare.

| ka2 explică:

Din ce-mi spui tu, anulakatt, reiese: NU, NU au ajuns! daca Prunaru al nostru a avut doar o iesirewinking am citit de americani/rusi, cunosc totul, dar aceiasi concluzie am: NU s-a ajuns acolo! suntem prea mici in universul asta!

| ka2 explică:

Imi pare bine sa vad ca nu sunt singurul care cred asta. Sincer, credeam ca o sa-mi iau numai injuraturi cu intrebarea asta, dar vad ca sunt si oameni "deschisi" pe aici. Mai astept raspunsuri/pareri!

| ka2 explică:

@selfhelp : ideea era ca trebuia sa fie ridicat, fara miscare, ci nu "pleostit" cum era la ei in filmare, ceea ce rezulta ca a fost pe Pamant filmarea. Yeah, right... nu au ajuns! Trebuie sa accepti si asta!

| andi a răspuns:

Eu cred ca da! poate chiar si mai departe, dar noi (muritorii de rand) stim?winking

| Ella_6365 a răspuns:

Acum da, s-a ajuns. dar prima data cand s-a crezut, atunci chiar a fost o filmare in studio

| Beatrice_6624 a răspuns:

DA CITESTE SI CHIAR CRED CA SA AJUNS PE LUNA SI PRUNARU AL NOSTRU A FOST IN SPATIU, ADIK A AVUT O IESIRE DAR RUSII AU FOST CU SIGURANTA SI AMERICANI,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne sint cu un pic de credinta ca fiecare dar cu asemenea chestie nu pot sa fiu de acord

/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Americani nu au ajuns pe luna exista dovezi clare: uitati-va atenti la umbre... umbrele craterelor sunt intr-o parte iar umbra lui Amstrong este in alta parte... dovada clara la fel si cu nava... si cate si mai cate uitati-va la film

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de greu sa iti dai cu parerea cei de la nasa sunt destul de profesionisti pe linga noi, asa in cit sa te poata convige ca e ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, s-a ajuns. URSS si China ascultau comunicatiile si si-ar fi dat seama daca SUA ar fi inscenat totul! URSSul nu ar fi pierdut ocazia sa ii faca de ras pe americani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu cred ca s-a ajuns pe luna in 1969 nu aveam tehnologie evoluata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu KA 2! de acum s-a dovedit ca oamenii au fost pe luna. odata cind a ajuns un cosmonaut pe luna a instalat acolo niste oglinzi care reflecta lumina.Acuma de pe pamint se transmite o raza de lazer, si ia se reflecta de pe luna si semnalul revine inapoi.ASTA DEACUMA A FOST DOVEDIT! ASA CA NU TE PUNE IN POARA CU STIINTA! sanatate...XD

| teddszul a răspuns:

NU, totul este o minciuna, toate pozele si filmarea au fost realizate in Hollywood, si iti spun de ce, pentru ca poza pe care a facut-o Neil Armstrong "pe luna" flutura steagul, pe luna nu este vant sau alte chestii de genul acesta, in plus exista si o filmare in care el a gresit si a pasit prea repede si au repetat si a venit toata regia in cadru. Deci este o minciuna. Iti garantez asta.

| corazon a răspuns:

Da cred ca s-a ajuns pe luna.Si sa stii ca sunt si dovezi