| smile99 a întrebat:

Cind a aparut prima carte si cum se numea?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Prima carte din lume a aparut acum ...mult.mult ...mult timp!
Si bineinteles ca nu s-a pastrat, si nu se stie nimic despre ea!
Totusi putem deduce ca prima carte din lume a aparut odata cu prima scriere moderna din lume *cea cuneiforma *.si a aparut in sumer!
Si daca avem noroc iar acea carte nu era din piele, hartie sau lemn ci din fier sau piatra. atunci poate acea carte mai exista si acum

| Skylar a răspuns:

Depinde ce intelegi prin carte.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

"Mic indreptar vanatoresc" este prima creatie originala a lui Homo Sapiens Sapiens, in care sunt redate intr-o maniera expresionista tehnicile primelor triburi-care haladuiau Europa inca salbatica- folosite la vanatoare.Toate cele 4 tomuri, sunt o creatie gentilica cu caracter sincretic, care pot fi vazute si astazi in pesterile din S Frantei.De remarcat este cromatica folosita, in care ocrul predomina aproape in totalitate, precum si tehnica manuala care a elaborat cu finete si cu simt artistic celebrul-preluat si in fotbal sistem 4-4-2,precum si alte sisteme indraznete de vanatoare, redate separat pe diferiti pereti, in functie de animal si tehnica.De exemplu se recomanda 4-3-3,pentru ursul de caverna.Nu zambiti intelegator, pentru ca desi pare neverosmil, antecesorii nostri erau ahtiati dupa tehnica si sisteme vanatoresti.Sunt multe lucruri de evidentiat, dar ca orice opera peste care negura istoriei s-a lasat, doar semnele de intrebare mai razbat...cum ar fi :Ce ar fi sa lasam deoparte lucrurile marunte si sa ne axam pe esential! Esti de acord smile?
P.S:Epopeea lui Ghilgames e prima carte care incearca sa lamureasca niste intrebari:metafizice, ontologice etc etc etc poate vei avea curiozitatea sa citesti...cine stie!

| chokingvictim a răspuns:

Ce te face sa crezi ca informatia asta e documentata? foloseste-ti capulwinking

| smile99 explică (pentru chokingvictim):

Asta e o tema pentru acasa!

| WeaponGirl a răspuns:

Prima carte publicata a fost Epopeea lui Ghilgames, scrisa in anul 3000 i. H. Cartea a fost scrisa folosind alfabetul cuneiform, bazat pe simboluri.