| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Vreau sa scriu o carte, insa titlul ma pune in dificultate.
Deci, imi puteti spune si mie: CUM SE NUMEA LOCUL IN CARE SATANA A COBORÂT PRIMA OARA PE PAMANT?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Satan nu e pe pământ într-un loc anume, ci deasupra pământului. Apocalipsa 12:7-12

| minrest a răspuns:

M-am tot gandit la problema, am revazut episodul din Geneza cu sarpele si fructul oprit, inceputul cartii Iov cu discutia dintre Diavol si Dumnezeu, ispitirea lui Isus, astea fiind pasajele mai consistente, Proorocia unde apare termenul Luceafar de unde si denumirea de Lucifer, si pasaje mai mici (ma refer la dimensiune, evident) legate, de-a lungul timpului, de Diavol aka Satana. Cred ca pot sa afirm, atat cat inteleg eu, ca nu exista nimic in Biblie privind prima coborare a Satanei pe pamant, orice ar insemna asta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar trebui sa studiezi putin religia evreilor sa vezi ce inseamna satana, nu ce au inteles crestinii care doar au plagiat conceptele fara sa le inteleaga.

| VelaJohnny a răspuns:

laughing Satan in ebraica inseamna Calomniator, si Diavol inseamna Impotrivitor. Nu trebuie sa fi neaparat un preot al religiei iudaice ca sa cunosti asta. Apoi, locul se numea Gradina Eden. Scrie in primele capitole ale Bibliei, puteai sa gasesti una onlinewinking

| minrest a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu se poate interpreta un text asa. Daca se relateaza o discutie dintre sarpe (descris ca ''cea mai vicleana dintre fiarele campului'') si Eva, nu poti sa imi spui 1. ca sarpele e automat Diavolul si 2. ca a avut loc deja ceva ce poate fi descris ca ''prima venire a Diavolului pe pamant''. Cine face asta poate sa ''demonstreze'' orice din orice text, demonstratie valabila doar in fata tovarasilor lui de idei.

| VelaJohnny a răspuns (pentru minrest):

Nu sustin ca sarpele a fost Satan, ci ca Satan s-a folosit de el pentru a comunica cu Eva. A fost sa zic asa un ventriloc.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Gradina Eden happy