| GeoUzzy a întrebat:

Cine a fost primul/prima : oul sau gaina?

Răspuns Câştigător
| AlynutzuDinu1994 a răspuns:

Stiintific: oul, fiindca existau oua de pe vremea dinozaurilor.
Religos:In biblie ni se spune ca Dumnezeu a creat mai intai aimalele.Deci gaina a fost prima big grin

| MagicalUnicorn a răspuns (pentru AlynutzuDinu1994):

Dar daca oul a aparut PRIMUL, cine l-a clocit?

| AlynutzuDinu1994 a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Oul a aparut primul fata de gaina, care se stie ca si ea si pasarile se trag din dinozauri, dupa moartea acestora smug happy, sper ca te-am lamurit big grin.La intrebarea ta : Nu l-a clocit nimeni fiindca dupa moartea dinozaurilor, animalele de azi s-au format din protozoare (unicelulare)

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oul a fost primul, iar găina a fost prima.
Caz închis.

| Încrucişătorul a răspuns:

Cocosul mânciacaş...

| Nolkyz a răspuns:

Cu astfel de intrebari nici nu trebuie sa ne batem capul. Cum ar spune unii... YOLO! laughing)))

| RAY a răspuns:

Nici unul, in epooca cambriana pesti au depus icre, apoi mai tarziu alte animale au depus tot mai mari oua, o mutatie genetica a cauzat asta

| WhatheWow a răspuns:

Am și eu o mică obiecție pe tema acestei întrebări "epice", nu doar aici pe TPU, unde a fost uzată de câteva sute de ori ci și în rândul copiilor de grădiniță.
Acum ...nu vreau să jignesc pe nimeni dar totuși, crezi că e o întrebare cu caracter științific sau filosofic?; nici măcar ironică nu poate să mai fie ci, în cel mai bun caz una sarcastică sau, de ce nu?, una pentru proşti!
Ți-am spus, lasă-mă să cred totuși că ai fost sarcastic iar pe viitor ești în stare de ceva, măcar puțin mai inteligent.
Numai bine!

| positivity a răspuns:

Nu știu care este răspunsul corect la această întrebare, însă, părerea mea este că găina a fost prima.

| Exilee a răspuns:

Asta este una din probleme cu care omul ajunge sa se confrunte inca din gradinita laughing

| suffarstar a răspuns:

Prima data a fost un cocos si o gaina. Daca ar fi fost decat un ou, sa zicem ca din el ar fi iesit o gaina.Dar nu avea cu cine sa se mai inmulteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca gaina s-a intalnit cu oul si a fost dragoste la prima vedere, sau si-a zis: "imi placi atat de mult, incat de azi o sa fac si eu!" tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, buni' de la piata aducea pui in ladite, ii crestea in gaini si faceau oua.Deci prima a fost bunica.Atat trebuie sa stim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost primul.

| Lynna a răspuns:

Numai Dumnezeu stie.

| Adrianetc a răspuns:

Raspunsul corect e gaina, Dumnezeu a creat tot ce se vede si ce nu se vede, dar ca sa te ajut mai simplu iti poti folosii logica : daca ar fost oul, nu ar avea cum, sa se cloceasca singur ar fi imposibil, dar ca sa se cloceasca oul ar trebui sa fie si un cocos ca sa fecundeze oul deci intrebarea asta faimoasa este penibila

| Florincrap a răspuns:

Oul.

| tlaura a răspuns:

Gaina, Dumnezeu a creat animalele prima data

| mariutsa1234567890a a răspuns:

Ambii big grin

| w0nderboy a răspuns:

A 81732139 intrebare cu acest continut.

NIMENI NU STIE ori ai impresia ca avem printre noi vreun om de 739813 ani care sa-ti raspunda? -.-'

| Marylol a răspuns:

Gaina care a facut oul

| Nimixpecial a răspuns:

Deja e a 173-a oara cand se posteaza intrebarea asta; e amuzant ca de fiecare data sunt aceleasi raspunsuri stupide...

| sabin89 a răspuns (pentru Nimixpecial):

Poti tu sa dai un raspuns ne stupid?

| alexcs123 a răspuns:

Cocosul

| ClaudiuBrasov a răspuns:

Prima oara a fost cocosul.

| dudeman13 a răspuns:

Oul, fara discutii

| Christian1000 a răspuns:

Gaina a fost prima deoarece cand DUmnezeu a creeat animalele le-a creeat vii. Funda? big grin

| Adryan_Addy_1989 a răspuns:

Cum vrea Dumnezeuhappy

| SuperOne a răspuns:

De fapt prima a fost gaina deoarece:
gaina a evoluat din animalul care era inainte sau celula etc. si dupa oul pe care la facut gaina