| xAllexutsa a întrebat:

Cine a fost primul / prima. Oul sau Gaina?

22 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Dumnezău

| Twilight a răspuns (pentru Dumnezău):

Din punct de vedere religios se spune ca Dumnezeu a pus pe o corabie mai mai multe animale, dupa aceea ele s-au inmultit deci, cred ca a fost gaina

| Dumnezău a răspuns (pentru Twilight):

Dumnezeu o fi facut asta, dar Dumnezău a luat un concediu si l-a lasat pe el in loc, si a facut prostii.Si daca studiezi conformatia scheletica a unei gainei, si chiar cea a vulturilor, vei observa multe asemanari cu dinozaurii/pterodactylii.

| agent003 a răspuns:

Din ou a luat nastere gaina.si gaina a facut oul

| neekole a răspuns:

Este o intrebare fara sens. Pentru ca oul vine de la gaina. Iar gaina a iesit din ou. Este un ciclu continuu. Nu ai de unde sa iti dai seama. Funda?

| Karinakari99 a răspuns:

Nu cred că ştie cineva.Ba cineva zice " găina ",fiindcă ea a făcut oul, ba altcineva zice " oul ", fiindcă din el a ieşit găina.

| IuliaMihaella a răspuns:

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.
Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.
Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

| xAllexutsa explică:

@loveyou_5142 si gaina de unde vine?laughing)

| Veverita229 a răspuns (pentru xAllexutsa):

Mai a fost oul pentru ca oul este capul universului big grin

| xAllexutsa explică:

@PisicutzaIulia Mersii ca ai cautat dar nu trebuia am pus o intrebare sa vad ce credeti voi, pupii:*happy

| Diux96 a răspuns:

Gaina evident
dupa ce Dumnezeu a facut gaina i-a dat acest ''dar'' de a face oua happy

| loveyou_5142 a răspuns:

Gaina fiindca oul vine de la gainarolling on the floor)happy

| Twilight a răspuns (pentru loveyou_5142):

Si gaina vine dintr-un ou:-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezăiţa, ea le-a creat pe toate cât timp Dumnezău era obosit. Şi prima a fost meduza, din ea evoluând toate mai încolo.

| LittleMissCupcake a răspuns:

Stiu ca toti am fi tentati sa spunem gaina, dar este oul. Tu nu ai specificat daca este oul DE GAINA sau gaina. Tu ai intrebat doar OUL sau gaina. Conform paleontologilor, reptilele si dinozaurii existau cu mult inaintea pasarilor de curte (gainilor). Ouale fosilizate dateaza de milioane de ani si se poate spune ca exista dinaintea gainilor.

| Veverita229 a răspuns:

A fost oul pentru ca oul este capul universului

| Veverita229 a răspuns:

Eu cred ca a fost oul pentru ca oul este capul universuluibig grin

| Veverita229 a răspuns:

Eu cred ca a fost oul pentru ca oul este capul universului.

| justtrust a răspuns:

Cocosul laughing

| lucindaprice44 a răspuns:

Dupa mine gaina! Dar ar fi bine sa mai intrebi!