| anonim_4396 a întrebat:

Oul sau găina, care a fost primul/ prima?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In urma cu mai multi ani am citit un articol stiintific in care se spunea ca gaina a fost prima.

| AFR81 a răspuns:

S-a demonstrat deja. Gaina a fost prima. Explicatia nu mi-o amintesc, insa poti cauta pe Google articolul. Mie mi-a fost lene s-o fac.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, religia nu susţine nicidecum că găina ar fi fost prima.
Cel mai probabil a fost oul, întrucât mecanismul de reproducere este foarte complex şi prin urmare greu de schimbat într-atât la evoluţia unei specii dintr-un precursor.

| Creierash a răspuns:

Stiintific, oul a fost primul. Depus de catre ceva ce nu era gaina.
Daca vrei sa te iei dupa religie, gaina a fost prima.

| ZanaCeaBuna01 a răspuns:

Pai daca Dumnezeu a facut animalele, inseamna ca gaina ea fost facuta prima...