| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat casatoria, femeia sau barbatul? De ce?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Familia este prima institutie initiata de Dumnezeu.El a celebrat prima casatorie. Familia este celula de baza a societatii omenesti. Daca vom avea familii sanatoase, vom avea si o societate mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Adica, vechii egipteni nu aveau idee ce inseamna casatoria? http://www.nunti.ro/casatoria_in_egiptul_antic.html

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, Adam a avut harul sa isi comande o sotie pe placul lui.Iar Dumnezeu a facut-o perfecta.In Noul Testament fiecare barbat trebuie sa aiba o singura nevasta.,, Dar trebuie ca episcopul să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înţelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeţi, în stare să înveţe pe alţii.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ce te intreb eu, si ce-mi raspunzi tu... De ce nu-mi raspunzi la subiect, te doare ceva, sau nu te-ai trezit indeajuns?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ma doare gatul, sunt racita.In vechime Dumnezeu nu a interzis casatoria intra-familiala pana mult timp dupa aceea, practic pana cand au existat suficienti oameni astfel incat acest tip de casatorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este ca atunci cand doua persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o sora si un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil sa apara intrucat ambii parinti au ei insisi aceleasi defecte genetice. Atunci cand persoane din familii diferite au copii, este foarte putin probabil ca ambii parinti sa aiba aceleasi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce in ce mai "poluat" de-a lungul secolelor intrucat defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat si au fost transferate de la o generatie la alta.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Familia este celula de baza a societatii" Ema vezi ca ai incurcat biblia cu "Manifestul Partidului Comunist" mai atenta te rog ca zapacesti copiii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Defect profesional! Ma rog, putem sa spunem ca este temelia societatii omenesti. Este bine asa?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Eee parca imi zgarie mai putin neuronii acum.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Haiducule, iesi din jacuzzi ca poate face flama neuronul si mai mori curentat big grin

| harciog a răspuns:

Doamna Bamboi a' la Maruta.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

laughing A dracului babaciune, ce le mai stie ea pe toate laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Femeia, cand a constatat ca vibratorul nu poate plati consumatia.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Profa, asta e raspunsul tau, sau al barbatului cu care ai baut cafeaua in dimineata asta?winking

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, de 22 de ani, imi beau cafeaua de dimineata, singura. Iar patul din dormitorul meu e de o persoana!

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne frigem intre noi, ne facem idei sau atacuri de superioritate ca pina la urma sa raminem tot "noi".Nu mai raspund nimic decit ca primesc toate ofertele voastre.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Inca nu ti-ai revenit Har de la 44?

| Dumnezău a răspuns:

Cat misoginism cretin salasluieste la raspunsurile de aici,Kroane!

Casatoria a fost inventata de niste oameni care n-aveau ce face,sau erau misogini cretini,prin popoarele antice,si aveau nevoie de cineva(femeie) care sa le aduca diferite satisfactii. Oricum,ai lua-o,casatoria e un legamant cretin ce te priveaza de libertate, fie ca esti contemporan, fie ca esti babilonian de acum 3000 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Doar pe Ema o intreb ceva simplu, iar ea imi raspunde off topic.
Da! Jos casatoria, baga-mi-as benzina-n rezervor!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am raspuns strict la intrebare. Apoi mi-ai pus o alta intrebare la care am incercat sa iti dau un raspuns din perspectiva Bibliei.Ti-am aratat de ce in vechime erau permise aceste casatorii, iar acum ele nu mai sunt permise.Ce nu ai inteles?

| Woodenpints91 a răspuns:

Ambele sexe.
Femeile urâte care aveau nevoie de încă un pas într-o relaţie,pentru a fi sigure că nu le lasă ălea când vrea muscheta lui, iar dacă vrea s-o facă măcar să-i dea puţină bătaie de cap cu asta şi să-l usuce de bani.
Bărbatii prea proşti pentru a avea mai multe femei, dându-le nevestelor senzaţia ca dacă le-au lăsat să le pună tinicheaua pe mână chiar ţin la ele.

| MidnightLady a răspuns:

Tu din ce nu te-ai trezit, din bautura sau din somn? laughing
Ori mi-esti pus pe insuratori? thinking

| anonim_4396 explică (pentru MidnightLady):

Nu mai dorm de la 6.30 (ora locala). Ideea intrebarii mi-a venit aseara, cand urmaream serialul "Married with children" laughing Al Bundy face toti baniwinking

| MidnightLady a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai sa-mi tuf una! Married with children? Numa' bosorogii se mai uita la asta. laughing Ce sa zic, eu acu' vreo saptamana cautam Dallasu'.

| Hombre a răspuns (pentru MidnightLady):

Te-ai rablagit si tu tovarasa daca cauti Dallasu'. laughing

| sabin89 a răspuns:

Inceputurile casatoriei se pierd undeva in negura timpului. De pe vremea cand eram doar animale pluricelulare. Sau posibil sa se fi pornit chiar din supa organica.

| PosteXD a răspuns:

Femeia

| Grăurea a răspuns:

Intrebarea asta imi suna ciudat de asemanator cu intrebarea: "Care a fost primul, oul sau gaina?"... Cred una ca n-a fost nici femeia nici barbatul, ci mai curand parintii lor, dornici de o avere si o mostenire cat mai mare.

| Himera a răspuns:

Amandoi: s-au vazut, si-au facut cu ochiul unul altuia, s-au aruncat in boscheti. Au decis ca ar fi amuzant sa se trezeasca in fiecare dimineata unul langa altul si au inceput sa stea tot timpul permanent lipiti.
Acum intrebarea este: Care s-a saturat primul si a inventat divortul? Daca vrei raspunsul pot sa ti-l dau.

| Linilerei a răspuns:

Căsătoria a apărut dinainte de creștinism. În Roma Antică era un fel de ritual care avea la mijloc interesele economice, politice și sociale. ( cum e acum la romi spre exemplu ) O fată era căsătorită ori cu un om mai înstărit ( sau mai puțin în caz că dorea zestrea fetei ) sau era folosită ca un trofeu sau dotă, poate chiar stabilirea unei păci între două teritorii aflate la cuțite. Evident pe atunci nu exista termenul căsătorie, dar avea aceiași funcție, dar cu o altă denumire.

| SarahParker a răspuns:

Bai casatoria a inventat-o Dumnezeu, Iisus Hristos daca nu ma insel a spus asta apostolilor cand s-a intemeiat biserica.
Nu v-ati prins, pentru a te casatorii ai nevoie de biserica si sa stam noi sa ne gandim oamenii nu s-ar fi dus la Dumnezeu sa ii spuna Doamne leaga-ne, ca asa s-ar duce tot omu cu alte idei de relatii sa iL traga de mana pe Dumnezeu sa ii lege nu stiu cum... Funda?
Asa se spune si in timpul Casatoriei...Ca Dumnezeu a vrut sa fim uniti...

| Raniia a răspuns:

La inceputul istoriei omenirii Dumnezeu a intemeiat familia cu scopul de a asigura inmultirea, perpetuare si cresterea omenirii-nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor asemenea lui.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Intrebarea mea se refera strict la casatorie in sine. Doar atat.

| Raniia a răspuns:

Cu 6000 de ani in urma, Dumnezeu Insusi a intemeiat casatoria, a oficiat prima cununie religioasa si apoi a binecuvantat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca femeia ca sa il tina langa ea.hee hee

| Himera a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca numai femeia si-a dorit asta?

| anonim_4396 explică (pentru Himera):

Eu ma gandesc ca ea ar fi luat initiativa happy, sau poate parintii ca sa aiba fata si baiatu averea mai mare, sa se uneasca cu familii bune. Ma rog asta e gandirea mea pentru ca dupa cum vezi, nu sunt chiar asa multi baietii care vor sa se arunce in taina casatoriei, mai vor sa copilareasca si ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatul. Sa aiba control asupra progeniturilor si a femeii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Columbeanca, sa-l stoarca pe prostu de Virinel Columbeanu de bani laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatul.

| Ele_CrazyGirl_1996 a răspuns:

Dumnezeu a inventat casatoria, lasand pe pamant barbatul si femeia.tongue

| Alexandru_Nicholas_1977 a răspuns:

Eu cred ca femeia, pentru ca asa ii este mai usor sa traiasca avand langa ea un sclav care ii face poftele si alti zece care o satisface!

| micutsa19 a răspuns (pentru Alexandru_Nicholas_1977):

Nu e adevarat ce spui uh cum adica sa aiba un sclav 2 oameni normali se casatoresc din dragoste nu din interes, iar poftele si le fac reciproc si s-au casatorit pentru a fi mai aproape unul de altul pentru tot restul vietii DIN DRAGOSTE

| SuPrAaDoZaaDeViSe a răspuns (pentru Alexandru_Nicholas_1977):

Nu toate femeile toate femeile sunt "satisfacute''. Unele sunt batute in fiecare zi.