| Potcovarul a întrebat:

Cine a inventat matematica?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nevoia de precizie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asta este doar un nume de materie. La fel poti sa zici cine a inventat telefonul.
Insa cine a inventat calculele ar i o intrebare ma una. Acestea au existat mereu ca si gandurile unui om.

| Catrice a răspuns:

Niște profesori care nu mai știau ce sa le predea copiilor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Natura. N-ai pe cine sa dai vina ca nu treci clasa?

| AC4S4 a răspuns:

Nimeni nu a inventat-o, a existat mereu. Oamenii doar au descoperit-o.
Thales este prima persoana careia i-a fost atribuita o descoperire matematica.

| Dandinelle a răspuns:

Omul happy

| SupMates a răspuns:

Matematica exista deja doar ca oameni nu stiau sa o exprime si cu timpul au creat simboluri si formule pentru acele simboluri care sa exprime matematica in sine.
De exemplu de la inceputurile pamantului un băţ plus un băţ faceau 2 bete dar atunci oameni nu aveau o denumire exacta a factorilor din calcul =}

| Aube a răspuns:

Oamenii primitivi, cand au inceput sa numere vanatul. Sa adune ce au vanat impreuna, sa imparta totul (grane, vanat, etc) in comunitate.

| anonymus4106 a răspuns:

Leibnitz, nu Newton.