| croissant a întrebat:

De ce s-a inventat materia matematica?

Răspuns Câştigător
| DiDix11 a răspuns:

Pentru ca lumea va incerca sa te pacaleasca si daca stii matematica s-ar putea sa ai sanse sa te prinzi, pentru ca fizica chimia informatica si tot se leaga de matematica, pentru ca trebuie sa stii in viata sa imparti scazi sau sati calulezi salariul pe viitor...mda

| CryChristiAN a răspuns (pentru DiDix11):

Chimia nu se leaga DELOC prin matematica. Ai putea spunea ca se aseamana cu psihologia. De fapt, chimia studiaza substantele, atomii si legaturile care se manifesta intre acestia, iar psihologia studiaza comportamentul omului si caracterul sau.

11 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Matematica s-a inventat din 2 motive: In primul rand pentru a se creea un sistem universal de calcul dar si pentru ca era nevoie de un limbaj universal, matematica fiind in sine un limbaj pe care il pot ''vorbi'' atat un chinez cat si un roman. In sine matematica nu a fost si nu e ''o materie'' insa a fost inclusa in programa scoalara pentru ca fara minimul de cunostinte in acest domeniu, suntem morti. Suntem usor de pacalit, de manipulat si de inselat.

| deeadeea111 a răspuns:

Ca sa ne ajute viata...

| Delicacy a răspuns:

Matematica îţi ordonează mintea.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Ca să poţi tu să pui întrebări aiurea pe TPU.

| c0ton a răspuns:

Sa ai succes in viata sa stie zicem sa construiesti ceva trebuie sa stie sa scazi sa aduni faci unghiuri o gramada ca sa reusesti.

| elyfel a răspuns:

Ca sa dea lucrurilor o explicatie cat mai apropoape de adevar

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Degeaba

| Goguryeo a răspuns:

Pentru a dezvolta rapiditatea în gândire și pentru ca în viața de zi cu zi să avem o gândire cât mai logică.

| Geo10 a răspuns:

Salut, dupa parerea mea daca nu ar exista matematica lumea nu ar mai fi cum este astazi.

| lidia4gsus a răspuns:

Pentru ca lumea nu avea ce face.