| Cosmin1234566789 a întrebat:

Cine a inventat tabelul periodic al elementelor?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul a descoperit elemente chimice nu a inventat elemente chimice apoi au mai fost cateva introduse dupa moartea lui

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Greșit ray; omul chiar a inventat el unele elemente care ulterior au fost introduse în tabel și nu doar le-a descoperit. Asta așa, ca o corectare.

| Wøodenpints a răspuns:

I se mai spune şi "Tabelul lui Mendeleev", deci cred că nenea ăsta a avut cea mai mare contribuţie pentru chestiile pe care luaţi voi 4 la chimie.

| Hombre a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ma mir ca nu l-a dat in judecata pe Mendeleev pana acum parintii odraslelor idioate.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Hombre):

Păi da, ar fi trebuit să-l dea în judecată. Adică ce i-a trebuit lui să pună peste 100 de căsuţe dinălea, chiar n-avea altceva mai bun de făcut decât să facă tabele pe care alţii să le înveţe...

| Terente20 a răspuns:

Mendeleev?

| sleeky1532 a răspuns:

Mendeleev?

| Greenthrone75 a răspuns:

Mendeleev

| Intrusion a răspuns:

Dmitri Ivanovici Mendeleev
(1834-1907)
savant rus.a elaborat sistemul periodic al elementelor si a descoperit legea periodicitatii(1869)

| hobycopter a răspuns:

Dimitri Mendeleev si sunt 109 elemente