| RAY a întrebat:

Cine e pasioat de tehnologie? stiinta?
realitatea virtuala are viitor? ati incercat tehnologia asta?
ce descoperiri ati citit voi ca sa mai inventat /descoperit
https://www.youtube.com/watch?v=grO8piDfP54

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Normal că are viitor. Acum câteva zile l-am văzut pe Mark Zuckerberg live, prezenta noua inovație din această categorie pe Facebook. El apărea animat putând să fie conectat virtual în anumite locuri și să facă chat așa(era o chestie ce înlocuiește webcam-ul cum ar veni). Mi s-a părut destul de fain. Desigur că lucrurile astea vor evolua.

https://www.youtube.com/watch?v=N-MkduVh0wM

| RAY explică (pentru T0T):

Ce sa cumpar? s7 + Samsung gear?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Eu mi-aș lua Note8. Mereu a fost Note-ul pe placul meu, însă eu prefer să iau ceva mai ieftin și sunt fan LG.

https://www.youtube.com/watch?v=RKYjdTiMkXM

| RAY explică (pentru T0T):

Nu e de mine asa telefon mare, eu vreau ceva mic

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Eu prefer telefoane cu display de peste 5 inch, să nu mai am nevoie de tablete și alte drăcii că în ziua de azi telefonul nu mai e doar pentru vorbit iar când sunt departe de casă, de pc, să pot face mai multe și vedea mai bine. Telefoane de acum precum S8, Note8, LG G6, Xiaomi Mi Mix au display care ocupă o parte mult mai mare din suprafața telefonului decât alte telefoane. Deci sunt telefoane mai mici cu mărimea display-ului mai mare decât altele ceea ce mi se pare mult mai avantajos, să ai ocupată cea mai mare suprafață în mod util. Eu genul ăsta aș recomanda.

| RAY explică (pentru T0T):

Tu ai mana mare poate man

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Au apărut telefoane aspect 18/9, devine văd și un fel de trend. Sunt telefoane înguste și puțin mai lungi ca să le poți cuprinde ușor în mână.

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Nu știu la ce te referi cu Samsung Gear. Te referi și la smartwatch și la "ochelari" din ăia VR?

| RAY explică (pentru T0T):

VR

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Da, ții recomand pe cei de la Samsung, dacă ai situație bună materială pentru ei. Nici eu nu mi-aș lua orice chinezărie, însă consider că încă nu e vremea lor(adică încă nu poți face cine știe ce lucruri extraordinare cu ei). Eu prefer să mai aștept până să achiziționez așa ceva.

| RAY explică (pentru T0T):

Si eu la fel

| RAY explică (pentru T0T):

In rest ce alte tehnologi au viitor?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Văd că apar tot felul de chestioare smart(am văzut ieri și o jacketă smart sau acum ceva luni și o casă smart). Eu zic că cam orice va fi în jurul nostru se va automatiza sau/și va căpăta o inteligență artificială ca să ne facă treaba mai ușoară. Desigur cel mai mult se va pune accentul pe telefoane și pc-uri. Eu cred că într-un viitor, dacă îl vom apuca noi, și tehnologia asta pe bază de tranzistori va rămâne în urmă. Noi avem tehnologiile cuantice care încă nu se pun în practică din motive economice(să profităm cât mai mult de tehnologia actuală). Interesele economice ne vor ține ceva timp pe loc și de asta din păcate noi nu cred că vom apuca lucruri uimitoare ce pot fi făcute. Odată cu trecerea la asemenea suport hardware se vor putea face lucruri uimitoare și pe planul software. Adică uite că și așa mă cam grăbesc să judec având în vedere că nu avem aplicații software care să fie atât de pretențioase încât să ai neapărată nevoie de un telefon apărut în 2016 sau 2017. Atunci când vor exista aplicații software care să aibă cu adevărat pretenții atunci nu va fi problemă să dezvoltăm sau să trecem la o tehnologie hardware compatibilă. Poate și de asta cu cât am avansat s-a pus mai mult accentul pe partea software. Aplicațiile astea se vor lega și ele de diverse aspecte și instrumente pe care le avem cum ar fi VR care sunt chiar de viitor însă cum am zis nu ar fi momentul lor chiar acum la ce avem din punctul meu de vedere. Dar în viitor vom putea din ce în ce să ne transpune în lumea virtuală, să ne facem noi un fel de univers(deja sunt lumi masive, impresionante și complexe în jocuri căci și eu joc unul-imaginează-ți că s-ar face o societate virtuală în care poți face și controla totul de acasă mai ales o societate în care vor fi mulți roboți cu inteligență artificială). Normal chestiile astea își au și dezavantajele lor, însă atât timp cât umanitatea la asta tinde, să își simplifice cât mai mult munca, la asta vom ajunge. Nici nu va mai fi nevoie de prea multă forță de muncă pe viitor. Eu văd deja facil să înlocuiești cu roboți sau tehnologie multe meserii(chiar majoritatea).

| RAY explică (pentru T0T):

Despre Intel si nVIDIA ce spui? ce vor aduce in viitor

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Intel e mai mult pe partea cu procesoarele și văd deja că tot avansează(se mai ocupă ei și de plăci video dar mai mult așa de formă).

https://www.pcgarage.ro/......30ghz-box/

A apărut și i9, dar ce să faci cu el având în vedere că poți face orice vrei pe pc și cu un i5 și ți-o spun în cunoștință de cauză? Ajungem iar la partea software care trebuie să avanseze.
Cât despre nVidia eu am AMD(care face și procesoare) placa video și e mai mult decât bună(să nu mai zic că e mai ieftină). De obicei AMD-urile oferă mai multe ca și caracteristici la prețuri mai mici însă variantele software și compatibilitatea lor cu diverse aplicații nu sunt la nivelul la nVidia. Dar cum am zis, eu am o combinație de i5 și AMD ca placă video și pot rula tot ce vreau pe pc. Nu știu ce ai putea face ca să ai nevoie de un i9.
Oricum astea 3 de care am vorbit se vor menține firmele cele mai importante ca producere de plăci video sau procesoare indiferent de cum se va schimba tehnologia(chestia ține și de situația economică foarte bună). Dar iar, aici vorbim de partea hardware, ca să avem nevoie de ea ne trebuie aplicații software cât mai bune(programe).
Eu îmi imaginez pe viitor tehnologii care vor interacționa cu creierul nostru și pe baza impulsurilor nervoase să ne desfășurăm activitatea mai facil în lumea virtuală.