| RAY a întrebat:

Cine imi explica chimic aceste formule?
daca nu stiti nu raspundeti aiurea

ma intereseaza formula chimica prin care organismul transforma carbohidtrati,grasimile, proteinele in energie

http://bunadimineata.ro/de-dimineata/ce-se-intampla-cand -nu-mananci-nimic/

vreau sa stiu ce atomi compun acele lanturi

1 răspuns:
| Razvanel93 a răspuns:

Grasimile sunt rupte prin hidrolaza rezultand acizi grasi si glicerol.
Glicerolul este oxidat la acid piruvic.(si acidul piruvic si glicerolul cu 3 atomi de carbon!).
Acidul piruvid este convertit intr-un compus nimic acetic Co A (acetil coenzima A) care are doar doi atomi de carbin in partea de acetil. se elimina si Co2. In procesul de pierdere a unui carbon acidul piruvid se combina cu coenzima A.
Revening la acizii grasi... acestia de asemenea sunt convertiti in acetic Co A. Apoi, Co A se combine cu acidul oxaloacetic pentru a forma acidul citric.
E un ciclu. e chestie repetitiva ciclul acizilor tricarboxilici, ciclul Krebs