| RAY a întrebat:

Cine nu crede in nimic este capabil de orice?

"Victor Hugo, citat despre filozofie"

6 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Nu stiu la ce s-a referit Victor Hugo, dar eu ma indoiesc ca exista o astfel de persoana, care sa nu creada in nimic.

| rameshwaram a răspuns (pentru Alphawolf):

sunt multi care pretind ca nu cred in nimic insa dupa parerea mea a nu crede in nimic e o moda mai mult pentru ca in esenta nu se raporteaza la nimic pentru ca sunt mult prea rataciti cei care nu cred chiar in nimic,

| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca e capabil sa mearga cu viteza luminii, de exemplu. Si, cu atat mai putin, sa o depaseasca.

| XBrunetteX a răspuns:

Nu exista astfel de oameni, fara nici un fel de credinta.

Si... daca nu crezi in nimic, inseamna ca [,] crezi in ceva...Ador limba romanawinking

| NuStiuNimicNiciodata a răspuns:

Meh. Cred ca sunt de acord cu Hugo la aceasta afirmatie. Ca sa reusesti din punct de vedere intelectual trebuie sa-ti blochezi emotiile. Ma rog. Asa percep eu afirmatia asta. Vad "a crede" drept a-ti lua in considerare sentimentele. Mai exista persoane care spun"eu cred in dragoste". Atata vreme cat spui "eu nu cred in nimic" inseamna ca esti absolut. Iar "orice" inseamna "totul"...si totul este atat der des vecin cu "nimic" incat uneori ii poti confunda.

| rameshwaram a răspuns:

Nu stiu de ce ma gandesc pentru prima data la divinitatea cand citesc citatul lui Hugo, insa e spus atat de bine incat patunde in minte fara a iti mai lasa loc de comentari prea amnuntite