| syme a întrebat:

Cine raspunde primul si corect primeste medalia.
Se dau urmatoarele cinci afirmatii:
1. Numai una din aceste afirmatii este falsa.
2. Numai doua dintre aceste afirmatii sunt false.
3. Numai trei dintre aceste afirmatii sunt false.
4. Numai patru dintre aceste afirmatii sunt false.
5. Toate aceste cinci afirmatii sunt false.
Este vreuna dintre cele cinci afirmatii corecte? Daca este vreuna corecta, atunci care?*

*preluare David Gamon – Muschiul mental, ed. Nemira 2007

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Hai ca ma arunc eu, numai patru dintre aceste afirmatii sunt false.

21 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

1. Numai una din aceste afirmaţii este falsă.
R: corectbig grin

| Hombre a răspuns:

Informatia nr5

| syme explică:

Raspunsul corect este afirmatia 4.
Si primul a raspuns corect Abh. happy

| syme explică:

Bnj,
Inca n-am inteles ce-a fost cu acele calcule - 1=4, 2=3... happy

| syme explică:

Bnj,
Mai simplist, poti sa te uiti la fiecare din afirmatii si vei vedea ca oricare doua sunt contradictorii. Si daca sunt contradictorii, atunci poate fi adevarata cel mult una. Afirmatia 4 este cea care postuleaza ca este adevarata doar una si afirmatia 4 este si adevarata.

Daca vrei sa o consideri adevarata pe 5, atunci ai o contradictie: daca sunt toate cinci false, atunci si 5 este falsa si nu poate fi adevarata. Deci nu 5 este varianta corecta si nici nu poate fi.

Numai bine.

| syme explică:

Bnj,
Eu nu am mai dezbatut ce ai spus despre propozitia 5. Am crezut ca este observabil si ca rezulta logic din ceea ce spun despre 4.
Te citez acum:
"Singura afirmatie care are doar valoare de adevar este numarul 5, pentru ca intr-adevar toate daca presupunem ca toate 5 sunt false, nu exista niciuna care sa ne contrazica."
5 are cine sa o contrazica - o contrazice 1 care afirma ca numai una este falsa si o contrazice 2 care zice ca numai 2 sunt false, etc. Si la urma urmei se contrazice ea pe sine in propriul context.
Observa acel "numai" la fiecare dintre primele 4 happy

| Bacemi a răspuns:

4. Numai patru dintre aceste afirmatii sunt false.

Nu m-am uitat la celelalte raspunsuri. Conform rationamentului meu aceasta este varianta corecta.

Abh
| Abh a răspuns:

Traiane, problema nu se pune daca exista sau nu exista un adevar in interiorul frazei, ci valoarea ei in functie de reper, fals sau adevarat? nu sunt caine = e o afirmatie ori ba?

| BeT a răspuns:

Eu sint mai greu de cap, care este afirmatia de fapt? Este un joc de cuvinte? Nu poti gasi falsul deoarece nu exista afirmatie.Sint curios de adevaratul raspuns.

| BeT a răspuns:

@Abh, vrei sa zici ca cuvintul"numai"este afirmatia? Explicati raspunsul

| bnj a răspuns:

1. 1=4
2. 2=3
3. 3=2
4. 4=1
5. 0=0 => aceasta este adevarata

| bnj a răspuns:

Revin: daca nr. 5 e corect, nu poate sa fie adevarat ca toate sunt false, deci nr. 4 este afirmatia corecta, pentru ca se poate auto-exclude ca fiind adevarata.
Deci raspunsul corect este nr. 4

| bnj a răspuns:

@ syme. Daca 1 este falsa = 4 adevarate, daca 2 sunt false = 3 adevarate... etc.

De fapt, cred ca raspunsul este unul dublu:
- Singura afirmatie care are doar valoare de adevar este numarul 5, pentru ca intr-adevar toate daca presupunem ca toate 5 sunt false, nu exista niciuna care sa ne contrazica.
DAR
- singura afirmatie care este corecta este numarul 4, deoarece este singura care nu este exclusa de o alta, sau nu se auto-exclude.
Eu speram ca raspunsul corect sa fie si justificat happy

| bnj a răspuns:

Syme,

eu vorbesc de doua chestii, de valoare de adevar si de valenta de a fi corect. Nr. 5 are valoare de adevar, dar nu are valenta de a fi corect, pe cand Nr. 4 are si valoare de adevar si este si corect.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Afirmatia 4 e corecta, restul sunt false.winking

| Pupily92 a răspuns:

Doar 1 e falsa.

| Mara15 a răspuns:

Pai, cred ca numai 4 sunt false.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasp 4 este singurul posibil.
1, 2 sau 3 nu pot fi corecte, ca daca e unul din ele corect, le exclude pe celelalte si nu iese nr de afirmatii corespunzator
5 nu poate fi corect, pentru ca daca "Toate aceste cinci afirmatii sunt false" inseamna ca si 5 e fals-gresit.
Numai patru dintre aceste afirmatii sunt false, deci, toate in afara de "4"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici una corecta.

| alexander_9310 a răspuns:

Da una ca toate as false

| Vyo_9197 a răspuns:

Afirmatia corecta este : 4. Numai patru dintre aceste afirmatii sunt false.