| anonim_4396 a întrebat:

Cine știe 5 probleme majore de mediu care afectează tara noastră? Și ce recomandări ați avea cu privire la acțiunile care ar trebui luate pentru a le stopa?

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Iti spun cateva sute, se numesc politicieni, si ar trebui infectati cu covid19!

| AlinMrs a răspuns:

1. Defrisari majore ale padurilor-> produc alunecari de teren, cresterea nivelului de nox, cresterea intensitatii vantului si o expunere crescuta la viscol si zapezi, inundatii, alunecari de teren etc ( oprirea defrisarilor, formarea unor campanii/proiecte de impadurire, sanctionarea comform legii si oferirea de informatii catre public la efectele negative ce le poate aduce defrisarile)
2. Proasta educatie in ceia ce priveste sortarea deseurilor menajere si reciclarea acestora ( nu trebuie sa intru in detalii, se subantelege), Din nou, educarea populatiei la efectele daunatoare asupra mediului. Stimularea populatiei pentru a putea fi mai receptiva prin campanii si eventuale recompense.
Orientarea spre energie verde ex panouri solare, eoliene, hidrocentrale etc. Cu scopul de a reduce emisiile de co2. Si altele.

| xilef123 a răspuns:

Pune burta pe carte