| siwel a întrebat:

Cineva spunea: 'daca nu iti propui nimic reusesti intotdeauna'. V-ati propus anul trecut sa fiti mai buni in vreun domeniu si ati reusit?
Eu: mi-am propus sa fiu un sot mai bun! Am reusit: Am reusit mai bine ca in toti anii de cand suntem casatoriti sa o scot saptamanal la intalnire romantica pe sotia mea. Voi?

Răspuns Câştigător
| Comoaracasei a răspuns:

Eu mi-am propus sa il fac pe sotul meu sa zambeasca din nou, ma refer dupa moartea tatalui lui si toate chinurile prin care am trecut amandoi anul trecut. Si am reusit!

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mi-am propus sa fiu un stapan mai bun si toata vara inteligentul meu caine a haladuit liber prin ograda; latra vesel, fugarea pisica pana sub visinul din fata casei, rodea si ducea ptin ograda toti papucii pe care-i gasea la usa, anunta vigilent ca cineva este la poarta si vrea sa intre.In fiecare dimineata ma astepta la usa fericit, dand recunoscator din coada:"Ce stapana buna esti! Grivei, din ograda vecina numai in lant sta!"Si am fost fericiti toata vara.Numai ca, la sfarsitul toamne cand am lasat casa in grija alcuiva si am plecat, m-am intors de la poarta si am privit in urma:noul stapan tocmai il punea in lant iar el privea resemnat si trist dupa min. Mi s-a strans inima:de ce nu putem fi buni pe vecie? Si nu mi-am mai dorit ca fericirea cuiva sa depinda de mine; e o responsabilitate prea mare! Pe de alta parte, si fericirea de o clipa e importanta; n-avem dreptul sa o refuzam altcuiva daca de noi depine.Scuze pentru gandul prea nepotrivit cu categoria.Numai bine.

| Razvan a răspuns:

Mi-am propus sa "devorez" tot ce imi pica in mana in materie de carti.In primele luni ale lui 2010 innebunisem.Toti cunoscutii imi trimiteau pachet zeci de carti si citeam in paralel si cate 3 carti
Mi-am dat seama ca era nevoie de organizare daca vroiam sa raman cu ceva in urma lecturarii cartilor asa ca am impartit anul in luni si le-am atribuit domenii:istorie, aviatie, geografie, mari descoperiri care au revolutionat lumea, originea vietii, religiile lumii, limbi moarte, literatura romana contemporana samd

| siwel explică:

Noktambul:
poate nu e cea mai buna forma de a initia un set de lucruri pozitive, dar cer indurare, si cred ca si in forma asta, cine vrea poate da niste raspunsuri faine si din inima. oricum, multumesc de observatie.

| noktambul a răspuns:

Dac nu iti propui nimic reusesti intotdeauna pentru ca nu ai la ce sa-ti raportezi reusita. Orice realizare de cacao este mai mult decat zero propunere de realizare. Si crezi ca daca ai scos-o saptamanal pe sotie la intalniri romantice ai reusit sa devii un sot mai bun? Ea te considera un sot mai bun? Oricum nu vad logica intrebarii tale : "daca nu iti propui nimic reusesti intotdeauna" si pe urma ne spui ca tu ti-ai propus si ai reusit. Daca ne spuneai ca NU ti-ai propus sa devii un sot mai bun si ai reusit, mai intelegeam.