| NoChanceForUs a întrebat:

Condoleanțe S/F. Oare categoria asta supraviețuia datorită războaielor religioase care acum și-au mutat flancurile la Religie?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Las-o si tu mai moale.Religia nu mi s-a parut niciodata de domeniul filosofiei mai ales cind oamenii au devenit o turma indoctrinata chiar si impotriva maestrului insusi,dar turma este departe de a-si da seama pentru ca ea nu stie decit sa urmeze fara a mai gindi,uitind ca divinitatea exista dincolo de orice regula,orice conventie si orice conditionare.Ei inca nu stiu ca Dumnezeu inseamna si moarte si viata in acelasi timp si chin si fericire si durere si bucurie si diavol si sfint.Ei nu stiu asta dar, in mod ciudat,afirma totusi ca diavolul e supus lui Dumnezeu si,culmea culmilor, ca Dumnezeu este totul in afara de moartea vesnica, El fiind viata vesnica.Sint unele paradoxuri care descopera exact ce a spus Iisus, sint fiul lui Dumnezeu, cu sensul ca toti oamenii sintem fiicele si fiii Lui,(fiind creeatiile lui)dar cine sa inteleaga? Niste oi?

| NoChanceForUs explică (pentru harciog):

Am niște exemple în favoarea a ce spui tu.
Nici eu nu am spus că religia ar ține de domeniul științei,dar totuși, al filozofiei poate.
Întrebarea se referea cu toate astea la populația S/F, care e în continuă scădere.E pur și simplu pustiu aici.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Nu-i dracul chiar atat de negru! Apare cate o intrebare interesanta o data la 5 zile laughing

| harciog a răspuns:

Pai si filosofia s-a nascut in singuratatea traita intr-o mare de oameni.Cum ai vrea sa fie rubrica?

| NoChanceForUs explică (pentru harciog):

Bună întrebare.
Presupun că vechiul S/F din iarnă/primăvară de exemplu ar fi mult mai ok.

| harciog a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti.Eu privesc tot siteul ca atare si ma duc la rubrica care nu ma depaseste. Poti face la fel.succes.

| NoChanceForUs explică (pentru harciog):

Îmi plac mai mult provocările, altfel nu mai avansezi deloc.

| harciog a răspuns:

Depinde cum privesti avansarile.In fata oamenilor avansarile astea ma deprima pentru ca le consider de domeniul fatarniciei.Ma rog, fiecare cu deprimarile lui...

| harciog a răspuns:

Nu inteleg ce va opreste sa va opriti la rubrica religie? Probabil ca voi considerati rubrica asta in plus.Va spun sincer ca un filosof nu vede granitele astea.El nu vede decit granitele, limitate sau nu, ale gindirii si asta dincolo de orice beneficiu.

| DorelSudoru a răspuns:

Poi e pustiu pentru ca aici veneau inainte si intrebarile despre religie(destul de multe din cate vezi)...
Religia nu tine nici de stiinta nici de filosofie.
Filosofia in cadrul religiei o faca si nea gheorghe

| NickiMinaj a răspuns:

Da. sa inteleg ca acolo o gasesc pe Ema?

| FireLollipop사람에게 a răspuns:

Sti care e faza? Se exagreaza S/F nu are mare legatura cu religia dar oamenii cred ca daca vad nu stiu ce roboti vraji bla bla bla ala e diavolul... dupa mine prea se axagereaza. Pana la urma nimanui nu ii strca putin S/F in viata lui.

| Evanna a răspuns:

Criza de filosofi pe site, probabil. Numai teme vad pe aici de cand cu categoria religie straight face.