| Hombre a întrebat:

Considerand universul cu componentele lui si viul pe pamant in toate formele lui, ca fiind creatia lui Dumnezeu absolutul, cum ne putem explica o anomalie "scapata" fiintei umane, pacatul?

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Pacatul il mostenim de la Adam si Eva ei au inceput asta, si nu i-a scapat lui Dumnezeu, lui nu i scapa nimic niciodata, ci i-a avertizat ca daca vor face asta vor pierde imparatia Sa, El ne-a creat curat si din dragoste, dar ne-a dat libertatea de a alege ce vrem sa fim nu ne-a obligat niciodata nimic nici sa il iubim nici altceva, ne-a dat creier, gandire, ratiune ceea ce alte fiinte nu au de aceea ne deosebim de animale, si ne-a lasat sa alegem singuri ce vrem sa facem si sa fim, dar in schimb diavolul nu ne-a lasat el a obligat practic la pacat prin ceea ce a facut Adam cu Eva, Dumnezeu a vazut si stiut asta dar pentru ca a avertizat inainte ce se va intampla i-a lasat sa aleaga singuri ce vor desi le-a oferit totul in imparatia Sa, asa s-a nascut pacatul si din curiozitate din setea de a ajunge la nivelul suprem al lui Dumnezeu poate, omul a savarsit in continuare pacat dupa pacat printr-o forma sau alta si a devenit rau unul cu altul, Dumnezeu a vrut sa spele din nou pacatele noastre multe si a trebuit un sacrificiu mare pentru.asta Isus a fost cel care le-a luat asupra sa, apoi omul nu s-a cumintit si din nou a pacatuit influentat de situatii si diavol, pentru.ca Dumnezeu ne-a dat gandire ne-a dat totul si noi tot nemultumiti santem si am fost si pacatuim in continuare pana cand va veni vremea cea de pe urma cand nu vom mai fi iertati cum am fost de atatea ori si il va trimite pe fiul Sau Isus pentru a ne judeca nu a ne salva, vom plati fiecare pacat si neascultare fata de Supremul Stapan, dar poate va fi prea tarziu sa ne mai folosim gandirea si pentru a ne salva nu numai pentru goana pentru. putere, omul niciodata nu va ajunge la puterea Suprema dar se pare ca nu intelegem asta si pacatuim continuu...

16 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Hombre,

Se explică, printr-un "păcat universal" happy sau o "strâmtorare omenească", chiar Solomon spune în rugăciunea lui pentru dedicarea Templului "Nu este om care să nu păcătuiască"(1Împăraţi 8:46).

Good Cat,

"Good Cat, Deci pacatul nu este scapat, a fost din totdeauna, Dumnezeu insusi l-a creat. Primii care au comis pacatul stiau de existenta lui, insa nu au luat in seama pericolul si s-au avantat spre el."

Dragul meu, eşti confuz, "păcatul" nu l-a creat Dumnezeu, ci El a creat totul perfect, dar cuplu "Adam şi Eva", au fost ispitiţi de "îngerul rebel"(diavolu), care l-a început a fost unul fără păcat, drept...deci, prin asta şi-a atins scopul, împotrivindu-se lui Dumnezeu.

| JeSa a răspuns:

Good Cat,

Fii mai atent, te rog(!), eu nu am negat Geneza/Facerea, deci, nu sunt de acord să judec natura lui Dumnezeu. happy
Am fost destul de clară, în cele spuse că "Dumnezeu a creat totul perfect, şi că Eva sau cuplu, Adam&Eva au fost ISPITIŢI, şi de aici au căzut în PĂCAT"... aham, diavolu, observ că, doreşte încontinuare să îşi atingă scopul, şi cu noi alţiihappy.

| JeSa a răspuns:

"hombre explică:
@JeSsYkA confirmi ca ne-a facut cu pacat, atunci la ce nea mai inecat la marele potop fiind din creatie pacatosi? Dupa potop tot pacatosi am ramas si la trimes pe Isus sa ne ia pacatele si tot pacatosi am ramas. Oare Dumnezeu se joaca sau face
experimente?"

hombre,

Nu confirm că ne-a creat, cu păcathappy, greşit!

Eu am spus, aşa: "Se explică, printr-un "păcat universal" sau o "strâmtorare omenească", chiar Solomon spune în rugăciunea lui pentru dedicarea Templului "Nu este om care să nu păcătuiască"(1Împăraţi 8:46)."

Adică, l-am scos din cauză pe Dumnezeu, deoarece El a creat totul perfect!, şi confirm prin învinuirea celor, ce cad în robia păcatului/răului, care îndepărtează de Dumnezeuhappy...chiar am fost clară, în citat, dar vorba lui "Good Cat a răspuns:
Hombre... apucate de altceva. Lasa meditatul asupra divinatatii ca nu ai cu cine pe aici..." deci, scuze/e şi cu inversă, nu amsad cu cine!

Sorry...

| Hombre explică:

@JeSsYkA confirmi ca ne-a facut cu pacat, atunci la ce nea mai inecat la marele potop fiind din creatie pacatosi? Dupa potop tot pacatosi am ramas si la trimes pe Isus sa ne ia pacatele si tot pacatosi am ramas. Oare Dumnezeu se joaca sau face experimente?

| BeT a răspuns:

Domnule@hombre, daca biblia nu ar fi numit greseala"pacat", ce nume i-am fi pus noi oameni oare?!

| Good Cat a răspuns:

Nu este nici o anomalie dat fiind faptul ca pacatul provine de la Adam si Eva.
Dupa cum scrie in biblie, acestia au fost avertizati de creator sa nu se atinga de acel pom, insa diavolul transformat in sarpe a indemnat-o pe Eva sa manance fructul interzis. Aceasta l-a imbiat si pe Adam si astfel pacatul a fost comis.
Deci pacatul nu este scapat, a fost din totdeauna, Dumnezeu insusi l-a creat. Primii care au comis pacatul stiau de existenta lui, insa nu au luat in seama pericolul si s-au avantat spre el.

| Good Cat a răspuns:

JeSsYkA

Si atunci de ce a mai facut pomul ala si le-a interzis sa manance fructe din el?
Daca nu era pomul - nu se comitea pacatul.
Ok, diavolul i-a indemnat bla bla, dar totul fiind creat de Dumnezeu, inclusiv pomul, deci pacatul care-i logica.

Concluzie : pom ( creat de cine, oare? ) + diavol + Eva = > pacat.
Punct!

| Good Cat a răspuns:

JeSsYkA

Bine. Ramanem asa : tu cu punctul tau de vedere, eu cu al meu.

Tu vorbesti probabil din punctul de vedere al unui credincios, iar eu din punctul de vedere al uneia care nu neaga existenta divinitatii, dar nici care crede in ea.

O seara frumoasa sa ai. happy

| Good Cat a răspuns:

Hombre... apucate de altceva. Lasa meditatul asupra divinatatii ca nu ai cu cine pe aici... oh go on

| Anecherry a răspuns:

Pacatul se manifesta prin lipsa iubirii;

| diana2235 a răspuns:

Si daca nu ar fi fost pacatul...ar fi fost o lume armonioasa si perfecta si probabil am fi cautat noi pacatul pentru ca am fi vrut o schimbare.
Banuiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai anomalia nu-i "scapata". E o chestie inventata de oameni si deci, putem spune ca e implementata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care credeti ca e pacatul sau fructul oprit? Nu e suficient de vizibil faptul relatiei celor doi:ADAM si EVA. Da, daca EI nu,, pacatuiau,, nu erau urmasi si prin urmare urmasi ce la randul lor,, pacatuiesc,, la fel ca innaintasii si urmasii lor, astfel traim intr-un pacat continuu. Sper sa fiu inteles.Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uf, nu exista nici un D-zeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaa, aaaaa, pacatele n-au iesit din cutia Pandorei?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bet
era sa zic ca fac ceva pe biblia ta