| Hombre a întrebat:

Are ratiune modul cum i-a facut Dumnezeu pe Adam din lut (pamant) si pe Eva din viul Adam?

Răspuns Câştigător
| hominid dreak a răspuns:

Da, daca ne gandim ca barbatii sunt mai tari si mai neciopliti decat femeile, iar femeile sunt mai gingase, facute dintr-un material prelucrat deja. Dar aici este vorba de unitate intre barbat si femeie, cei doi reprezentand la casatorie "un singur trup", dupa cum se exprima Biblia.Deci nu materialul este important, ci lectia despre importanta casatoriei, care, din pacate astazi nu mai este considerata"un singur trup", ci fiecare cu p**** masi, divortul fiind ceva banal.

17 răspunsuri:
| Hombre explică:

@Arthur sa inteleg ca raspunzi doar cu umor? Sau puterea mintii iti este depasita a raspunde la o astfel de intrebare evident fara a folosi copy-paste.

| Hombre explică:

@Arthur, copy-paste era o aluzie, de altfel te invitam sa dai un raspuns din propia-ti gandire fara a folosii "citate" cu care raspunzi la anumite intrebari-dezbateri. Sper ca ai inteles, iar daca nu "tacerea e ca mierea".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu are niciun fel de raţiune.
Suntem cumva toţi rude între noi?
Căci Adam şi Eva, oricât ar fi trăit, au avut copii nu? Şi cum au continuat perpetuarea speciei decât prin incest?
Şi atunci de unde variaţia genetică? De unde diferenţa mare de tot între rase? Prin evoluţie? Păi atunci creaţionismul spune singur că e o tâmpenie.
Dar, oricum, dumnezeu nu există. De ce atâtea întrebări despre personaje imaginare şi nicio întrebare despre fizica pământului, sau economie?
Categoria asta este pentru "Ştiinţă şi filosofie" nu "Religie şi îndobitocire în masă".

April
| April a răspuns:

Ei, draga Hombre, si iata cum fara sa vrei recunosti implicit ca suntem superioare! Si de doua ori vii! Dumnezeu s-a gandit foarte bine:e nevoie de multa viata ca sa faci lutul sa cante! Ma rog, sa iubeasca, ceea ce e cam acelasi lucru!

| Arthur a răspuns:

@hombre corectează-te, ai vrut să spui de fapt că o coastă a lui Adam a evoluat datorită lui Darwin în frumoasa Eva, care împreună cu Adam au evoluat în maimuţe, care au evoluat în peşti, care au evoluat în dinozauri, care au evoluat în vulturi şi care în final au revenit la gorile care păzeau pe cei care dansau în cluburi. rolling on the floor

| Arthur a răspuns:

@hombre- Care o fi sau ce înţelegi tu prin copy paste? Că eu nu-l văd deloc. laughing

| Arthur a răspuns:

Hombre, hombre... Să înţeleg deci că persoanele care au simţul umorului sunt lipsite de inteligenţă. Interesant punctul tău de vedere. Cât despre acele copy-paste se numesc după umila mea părere :Citate. Le-am folosit şi le voi folosi pentru că la neadevărurile despre acele persoane, cel mai bine îndreaptă lucrurile chiar cuvintele lor. (Darwin, Kant, Voltaire ş. a.) Acele citate le-am folosit doar la rubrica ştiinţă şi filosofie unde chiar sunt necesare. Sau mai bine crezi că ar trebui să ne cităm noi între noi când vorbim despre filosofi, oameni de ştiinţă sau religii. Mierea despre care vorbeşti ţi-o las ţie. În totalitate.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pai are.Pana la Adam nu era nici o fiinta vie. Dumnezeu a facu tot ceea ce a facut din nimic. Apoi acel "ceva" ce a fost creat din nimic (planta, animal, apa) s-a inmultit (doar Dumnezeu nu a creat TOATE animalele, TOATE plantele, toate apele etc). Astfel ca si la oameni l-a creat pe Adam din nimic.Restul oamenilor (Eva+cei 7 miliarde de pamanteni) sunt o consecinta a viului Adam facut din lut.(Cam imbarligata explicatie, dar asa cred eu)

| BeT a răspuns:

Domnul meu drag@hombre, iti spun din nou ceva incredibil si asta nu scrie in biblile traduse.Adam si Eva, au fost creati in acelasi timp(siamezi), adormirea lui Adam a fost operatia de despartire a celor doua trupuri.Istoria este foarte lunga asa ca voi explica citeva puncte mai importante. Ce doreste sa ne invete Creatorul Divin, prin aceasta? EL, putea sa creeze si barbatul si femeia din pamant si sa le dea suflare si gata-Aici este secretul.In limba ebraica Adam inseamna om iar Eva(Ahava)iubire.In toate limbile pamintului barbatul si femeie sint denumiti; OM, asta ce denota? Ca barbatul sau femeia, singuri sint doar o jumatate de om-doar prin impreunare(casatorie)devin un intreg, asa se nasc si alti oameni.Asa incepe istoria oamenilor, se nasc Cain si Abel, si acestia s-au nascut cu surori gemene, Cain cu una iar Abel cu doua.Adam(omul-sa nu uitam, barbat si femeie)nu a fost creat bebelus ci direct la virsta de 20 de ani si in ziua cind au fost creati au si gresit, fiind alungati din Gradina Paradisului.Adam a scris o carte despre tot Universul, a dat-o lui Set fiul lui, acesta lui Enos, acesta lui Noe, el lui Abraham, Issac, Iacoov, Iosef si tot asa pina in zilele noastre.Cartea din zilele noastre care explica tot ciclul creatiei se numeste Kabbala, in limba romina sint traduceri foarte limitate.Eu am avut norocul sa invat limba ebraica.Despre biblia lui Moise(Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri, Deutoronomul)sint scrise pina azi 70 000 de volume care explica opera creatiei, asa ca nu ne va ajunge o viata de Om sa intelegem totul.

Răspuns utilizator avertizat
| Libelle a răspuns:

Dumnezeu poate face orice. Deci daca crezi in el orice are ratiune

| micurutza2005 a răspuns:

Da e interesant, oare de ce nu a facut-o si pe ea din lut ca nu imi dau seama de chestie? si modul cum i-a facut este ca a avut un motiv Dumnezeu nimic nu face fara o explicatie diferenta fiind ca noi nu putem intelege anumite lucruri care le face si nu le putem explica si tocmai de aceea aici se vede puterea Lui care poate face orice din orice, oricand, oricum, oricat, El este ratiunea si tot ce poate fi mai mult in universul intreg si nu poate fi comparat, contestat sau invins, asa ca are o ratiune modul in care i-a facut pe Adam si Eva dar nu o putem noi intelege si percepe pentru ca El e unic inegalabil...

| danaalexa a răspuns:

Acest lucru a fost inteles gresit:
Eva a fost facuta din adam. A evoluat din adam. EVOLUTIA:omu din maimuta

| gabitza_6878 a răspuns:

Imi pare rau sa o spun, dar nu mai cred in dumnezeu
acum o sa sara pe mine toata lumea " vai! cum poti sa spui asa ceva? Dumnezeu exista si daca nu era el tu nu existai"
nu cred ca au existat astia doi...adam si eva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
eu unul nu ma consider maimuta straight face
daca va credeti primate e problema voastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e interesant ,oare de ce nu a facut-o si pe ea din lut ca nu imi dau seama de chestie ?si modul cum i-a facut este ca a avut un motiv Dumnezeu nimic nu face fara o explicatie diferenta fiind ca noi nu putem intelege anumite lucruri care le face si nu le putem explica si tocmai de aceea aici se vede puterea Lui care poate face orice din orice, oricand, oricum, oricat ,El este ratiunea si tot ce poate fi mai mult in universul intreg si nu poate fi comparat ,contestat sau invins ,asa ca are o ratiune modul in care i-a facut pe Adam si Eva dar nu o putem noi intelege si percepe pentru ca El e unic inegalabil...

| bluedotz a răspuns:

Daca judeci dupa povestirea din biblie, e ok, merge ca oricare alta poveste. Dar daca privim cu putina cunoastere in anatomia omului si evolutia lui e chiar aiurea sa credem ca din coasta unui alt om sa faci inca unul dar de sex opus si de varsta apropiata, cum ne este descris in biblie.

Biblia este o carte frumoasa si interesanta care ar trebui sa fie in categoria S.F.Si ATAT.