| anonim_4396 a întrebat:

Considerați că roboții (inteligența artificială) onorează sau din contră, atentează la atotputernicirea divinității? De ce?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inca nu a disparut intrebarea asta lipsita de sens? Casetofonul si spuma de ras atenteaza la "atotputernicirea divinitatii"? Ce ziceti, de ce?

| Emazio a răspuns:

Chiar daca ar exista, nu cred ca robotii lezeaza in vreun fel divinitatea. Daca insa omul prin roboti ajunge eventual sa faca un homuncul artificial, poate atunci.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de cel care il/ii detine, pentru ca prin acea persoana se decide daca creatia respectiva este buna sau rea, asta reiese din Biblie.

| Ineys a răspuns:

Nu vad nici o legatura. Poti sa dezvolti mai mult intrebarea?

Cumva noi ne jucam de-a "Dumnezeu" daca cream inteligenta artificiala, in nici un caz robotii.

| Nilsson a răspuns:

Mi-a plăcut o replică din serialul The Mandalorian:
"Roboții nu sunt nici buni, nici răi. Sunt o reflexie neutră a celor care i-au programat."

Așa că depinde foarte mult cum sunt folosiți, nu văd cu ce ar atenta la onorarea lui Dumnezeu, doar dacă ajungem să ne închinăm la ei, ori să idolatrizăm capacitarea omenească.

Momentan, riscul cel mai mare cu privire la robotizare este să ducă la pierderea unui număr foarte mare de locuri de muncă și să creeze dezechilibre sociale, adică să se ajungă la o pătură foarte mare de șomeri săraci și o minoritate de oameni foarte bogați.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ceea ce creează, inventează și inovează omul Îl onorează pe Dumnezeu.
Distrugerea singură este dezonorantă în fața Lui.

| oz_1736 a răspuns:

Raspunsul meu suna cam asa: Armele nu ucid oameni, oamenii ucid oameni. Cu robotii e la fel: inventarea lor este ceva nobil, sa ajute lumea, dar scopul pentru care sunt folositi poate sa difere. Cutitul e in aceeasi situatie, este in fiecare casa, doar unii oameni sunt criminali