| SingleForOne a întrebat:

Credeți în faptul că roboții vor avea o inteligență artificială, în care vor găsi răspunsurile la toate lucrurile?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daaa, vor știi exact cate stele sunt in Univers! happy

| ReddY25 a răspuns:

N u

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu. Fie că sunt programați cu intrebari și răspunsuri fie că sunt învățate pe de rost răspunsurile tot omul ii programează. Ba am auzit că au fost cazuri când roboții au refuzat să comunice cu cel ce punea intrebarile. Era vorba de cei ce știau raspunsurile. Chiar nu judecați deloc?

| pombar a răspuns:

Nici macar tu care paradoxal esti cert superior fata de o masinarie nu poti sa vezi nici ce-i chiar in fata ta, dapai sa ai pretentii sa intelegi asa ceva

| SingleForOne explică (pentru pombar):

Om simplu și singur, +90% ar fi să nu înțeleg deloc. Dacă ar fi o comunitate întreagă, plus experți în acest domeniu, plus autoritățile de specialitate și legislative care toți ar gândi unitar despre supraviețuire și dezvoltarea umană, ar fi șanse mult mai bune umanității. Din păcate, șansele sunt împotriva omului simplu (pe care îl cunoaște toată lumea), dar și omul simplu care pleacă dintr-o funcție de conducere (când își dă masca jos, oricine este doar un om simplu, chiar dacă este mai inteligent sau atletic față de altul).

| pombar a răspuns (pentru SingleForOne):

Slab e cel care vrea sa fie slab, exista speranta dincolo de lasitatea celor nevrednici

| LeoIvan14 a răspuns:

Depinde, unii roboti asu softwoare in intrebarile sujnt inregisdtrate si ei pot raspunde la unele intrebari, dar exusta si roboti cu un softwoare in dezvoltare care invata intrebariaale, si apoi poate da raspunsuri, acum tehnologia asta e inca in dezvoltare, dar suntem extrem de aproape de ea