| Musique a întrebat:

Consideraţi modestia ca fiind o calitate sau un defect?(De ce?)

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Consider aroganța, îngâmfarea și fanfaronada a fi niște calități? Nu.

Este modestia o calitate (chiar dacă de pe urma ei, ca și de pe urma bunătății de multe ori avem de suferit)? Da.

| Vizitiul a răspuns:

Modestia nedeclarata, da, o calitate. Modestia declarata, da, un defect. Dezvoltand, sunt modest pentru ca asta simt eu si asa ma simt in largul meu, da, o calitate. Sunt modest pentru ca asa e bine, asa spune lumea, fara ca eu sa simt sau sa ma simt confortabil in acea postura, da, un defect. Altceva? Da, modestia e modestie si implicit calitate cand nu se conjuga cu ipocrizia.

| harciog a răspuns:

Nu o vad nici ca pe o calitate si nici ca pe un defect. O vad ca pe ceva extrem de natural, asta sint si altul mama nu mai face.Deci as vrea sa se inteleaga ca nu-i un mod de a face valuri.

| harciog a răspuns:

E bine sa nu fii constient de ea.

nony
| nony a răspuns:

Depinde in ce context ti-o etalezi.In principiu, e un defect.

| Paulla a răspuns:

Depinde în ce măsură şi-n ce fel e folosită(vezi primul răspuns la întrebare, acolo modestia e de ochii lumii), dar în general e un defect. De ce să nu-ţi asumi meritele?

| Shammal a răspuns:

Dupa parerea mea umila este un defect big grin modestia apare din idea ca nu exista suficient pentru fiecare insa exista si nu am de ce eu sa fiu modest cand si eu si tu si toti putem avea absolut, absolut tot cea ce ne dorim (inclusiv inteligenta celui pe care il consider arogant)

| MidnightLady a răspuns:

Cred ca-i calitate. Altfel nu inteleg de ce, dupa ce-mi enumar calitatile, mi se spune ca daca eram si modesta, eram perfecta.

| sabin89 a răspuns:

Mie nu-mi place sa fiu modest. Vorba ceea: Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu zic că poate fi şi una şi alta. De cele mai multe ori e bine să fi modest, fiindcă oamenii care îşi dau prea multă importanţă nu sunt deloc apreciaţi, dar pe de altă parte, dacă eşti prea modest rişti să fi subestimat de către cei din jur. Trebuie să existe ca un fel de echilibru, să poţi fi şi modest, dar să şi ştii să-ţi arăţi calităţile sau aptitudinile atunci când trebuie.

| Zartbitter a răspuns:

Defectul reprezintă o lipsă a unei însușiri, în cazul nostru, o însușire morală. Dacă tu consideri că modestia este o lipsă a însușirii morale numită „aroganță", „îngâmfare" sau „lăudăroșenie", atunci ea poate fi catalogată de tine ca un defect.

Calitatea, de asemenea, poate fi pozitivă sau negativă. Este sinonim cu însușire. Deci, din punct de vedere logic, nici acest cuvânt nu ajută întrebarea ta și implicit răspunsul la ea.

Eu consider că orice moderare sau cumpătare în purtare și comportament nu poate fi altceva decât un lucru bun, atât pentru tine, ca individ, cât și pentru cei de alături, care sunt afectați (pozitiv) de atitudinea ta.

Cât timp modestia nu te transformă în fraier, adică nu te împiedică să știi să profiți de oportunitățile oferite, respectiv cât timp modestia este un efect aparent al unei incapacități de a te adapta obiectiv la realitatea înconjurătoare, atunci nu poate fi decât de bine.

| 13 a răspuns:

Asta depinde de tipul de modestie. Un om foarte modest va deveni deseori enervant pentru ca atunci cand faci ceva bun si nu vrei sa recunosci altcineva o sa recunoasca pentru tine, daca negi cu incapatanare tot ce faci deja o sa pari ca te lauzi dandu-le altora obligatia morala sa te laude. Iar o persoana care duce lipsa de modestie e enervanta din ofociu pentru ca nimanui nu-i place sa auda pe cineva, observandu-si perfectiunile cu voce tare. O modestie moderata este foarte bine primita oriunde si oricand.

| Nolkyz a răspuns:

Felul cum foloseşti modestia reprezintă o calitate/un defect. Trebuie folosită cu cap.

| Paulla a răspuns (pentru Nolkyz):

Ai punctat bine. Modestia e doar o unealtă, felul în care o foloseşti contează.

| PopStarInMyMind a răspuns:

De obicei este o calitate, dar cateodata trebuie sa o lasi la o parte si sa arati cat de bun esti.De aceea pierd cateodata oamenii modesti.

| AoBo a răspuns:

Nimic nu e negru sau alb

| BiancaStoran a răspuns:

Poate fi si o calitate dar si un defect, pentru ca calitate atunci cand il arata cu adevarat pe om dar poate fi si defect, cand il face pe om un adevarat fals, depinde de caz si persoana.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Da e o calitate, dar si un defect.

Daca esti modest cat rebuie, da ai de castigat.

Daca esti prea modest, cei din jur poate chiar te cred...

| T0T a răspuns:

Calitate pentru ca eu unul nu ii suport pe aceia care sa lauda mereu. Pentru ca apreciez mult mai mult o persoana modesta.

| Crucified a răspuns:

E cam defect, dacă eşti aşa de modest, cu timpul îţi scade stima de sine, încrederea în propria persoană, etc.

| Musique explică (pentru Crucified):

Într-un fel, așa e.
O zi frumoasă!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea modestia este o calitate deoarece mai bine sa fi modest decat sa te lauzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum e primul răspuns... Vanghelizarea României FTW!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rar se mai foloseste modestia ca ceva real, acum cel ce se da modest este un om cu doua fete, ma dau modest sa am trecere, adica fa-te frate cu dracu pina treci podul daca ma intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calitate. Un om cu adevărat bun nu este arogant, deoarece nu are nevoie de aroganţă şi de laude ca să dovedească el de ce e în stare. Dar trebuie să avem grijă cu modestia să ştim să nu ne subapreciem când e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti modesta?happyde ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider modestia ca fiind o cutuma. Este o calitate. Chiar ma deranjeaza cand aud cum se lauda toti, ma zgarie la urechi, imi vine sa o iau la goana sa nu ii mai aud.
Modestia e doza de echilibru. Mereu va fi cineva mai bun si mai putin bun decat noi. Cei fara modestie tind sa creada ca nu exista acest lucru. Iar aceasta superioritate stupida ma deranjeaza, ma face alergica. big grin

| Șâret a răspuns:

Calitate. E bine cât e modestie, trebuie să ai însă grijă să nu devină lipsă de încredere în sine. E o linie fină care le delimitează.

| Făraş a răspuns:

Uneori poate fi o calitate daca stii in ce masura sa o practici dar daca treci peste masura va devenii defectwinking

| xLove a răspuns:

Modestia este o calitate. Prea multa modestie deja e defect. Uneori esti atat de modest. Este clar ca tu ai, insa vrei sa scoti in evidenta prin a fi ''modest''. Aceasta ''modestie'' e mai de graba mandrie.

O zi frumoasa!

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

O calitate.De ce? Nu stiu.sad

| M4nu3l a răspuns:

Este o calitate fiindca nu toata lumea este modest. Este bine sa fi modest ca sa se vada cine esti

| Nolkyz a răspuns (pentru M4nu3l):

Să fii modest ca să vadă lumea cine eşti? Adică ipocrit, sau cum? Dacă nu sunt modestă, nu sunt modestă Punct. Nu stau să ma chinui să arăt că sunt modestă. Pe unii îi prinde, pe unii nu. Dar în nici un caz nu se vede prin modestie cine, cum e o persoana.

| M4nu3l a răspuns (pentru Nolkyz):

Adica Rau sau Bun. Nu intelegi?

| Nolkyz a răspuns (pentru M4nu3l):

Nu cred că reuşeşti ca lumea să-ţi exprimi ideile, ori nu suntem noi pe aceeaşi lungime de undă.

| M4nu3l a răspuns (pentru Nolkyz):

Nu prea reusesc eu sa ma exprim big grin

| Nolkyz a răspuns (pentru M4nu3l):

Nu-i problemă, asta se rezolvă. Şi eu am uneori probleme din astea.