| Paulla a întrebat:

Consideraţi narcisismul un defect sau o calitate?

21 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Tot ce e exagerat, e si defect.

| Klepto a răspuns:

O calitate paradoxala la mine, is urat, gras si prost, dar totusi ma iubesc intr-un hal far de hal.Normal ar fi sa ma iubesc daca as fi frumos, dar se pare ca eu sunt exceptia de la regula, dar cum naiba sa nu ma iubesc, sunt un ciudat defect care face doar ce vrea.Toata lumea se iubeste, cine este lumea sa spuna daca ma iubesc prea mult?

Nu te mai intreb pe tine cum esti si de unde a rasarit intrebarea ca mi-am dat seama "Eu sunt mulţumită! Nu vreau să fiu blondă, nu vreau să am părul creţ, nu vreau să fiu mai înaltă sau mai scundă, mai grasă sau mai slabă. Cred că e vina mea, sunt cam narcisistă."

| Klepto a răspuns:

@Roxa (nu-ti pot spune FranzKafka, ca el n-a purtat costum de baie rosu ca si Scufita si nu a fumat)

Si eu m-am urat, asa m-am impins inainte, dandu-mi suturi, ca acum sa ma iubesc, deci multi sunt pe picior de pornire inspre a se iubi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Normal ca trebuie sa te iubesti, insa intr-o oarecare masura! Este adevarat ca nu tot ce este in exces e si rau, dar nu si in cazul acesta! Cand te iubesti prea mult, exagerat, exista posibilitatea sa o dai si in alte defecte : grandomanie, aroganta, infatuare, ingamfare, snobism, tulburari de comportament in general si imposibilitatea de a comunica si socializa cu ceilalti ( in real life ).

| DorelSudoru a răspuns:

Calitate

| DianaScorpio a răspuns:

Atat timp cat e cu masura e ok, insa sa nu depaseasca o anumita limita.

| Paulla explică:

@klepto sunt narcisită nu neg. Într-o anumită cantiate mi se pare o calitate. Este bine să ai o părere bună despre tine, ajută cu încrederea de sine.
@Kyra a fi narcisist nu înseamnă neapărat să ma duc la toată lumea şi să le spun ce părere bună am despre mine. În cazul meu înseamnă să ma admir pe mine ca persoană, să-mi consider defectele folositoare(uneori le pot cataloga ca şi calităţi) iar când mă uit în oglindă să-mi placă ce văd. Să ma admir, să-mi iubesc propia persoană pe scurt. Dar nu mă duc la toţi să le zic asta.
@bitsyboom111 în mare parte sunt de acord cu tine. Dar 'suntem cu totii egali!' really dude? Consideri egale o persoană cu un coeficient de inteligenţă peste nivelul mediu cu una ce deţine un coeficient de inteligenţă sub nivelul mediu? Doar un exemplu, mai sunt şi altele. Afirmaţia ta este eronantă, nu suntem egali şi nici nu vom fi.

| NickiMinaj a răspuns:

Narcisismul adevarat e o calitate foarte rara. marea majoritate a oamenilor se urasc rau de tot pe ei insisi, desi incearca sa se minta ca nu e asa. problema e ca trucul e destul de ieftin si bate la ochi atunci cand nu te astepti...
din fericire nu mai sta nici dracu' sa analizeze cum stau de fapt lucrurile cu fiecare in parte.

| Chris a răspuns:

Narcisismul este un defect, adoptat in general de persoanele de prost gust.

| MasterOfDisaster a răspuns:

NARCISÍSM s. n. Admirație și dragoste exagerată față de propria persoană fizică, care constituie adesea o stare patologică. – Din fr. narcissisme.

este un defect,persoanele narcisiste sunt considerate snoabe, pitipoance/pitiponci, si sunt cu greu suportate.

stima de sine e o calitate.

| KyraW a răspuns:

Un defect gigant.As spune unui narcisist sa termine cu aprecierile fata de sine, si sa stea in banca lui.E un urlet dupa atentie, narcisismul.Era o zicala "Nu lauda rodul ca se strica" (cam asa suna,nu-l mai stiu exact). Daca ai nevoie sa te cunsoti, cere parerile altora, care nu stau cu tine zii de zii si pot sa-ti spuna ei ce calitati si defecte ai.De ce ar fi narcisismul o calitate? Se spune ca un artist nu-si poate face auto-portret, cum cred c anici un critic nu-si poate face singur critica.Atunci cine este persoana narcisista sa apara in fata mea si sa-mi spuna ca el e exagerat de frumos/inteligent etc? E de prost gust, n-ai sa vezi cum un narcisist conduce tara.Sau orasul.Sau orice.

| TheFreak a răspuns:

Narcisismul poate fi si constructiv cateodata, dar de obicei e un defect.

| CandyTetris a răspuns:

Din puctul de vedere a unei narcisiste deocamdata mi se pare o calitatehappy.Cu toate ca in general orice exagerare mi se pare in defect.Si narcisismul e dragoste EXAGERATA fata de propria persoanabig grin.
In concluzie narcisismul e un defect, dar eu n-am sa recunosc niciodata astabig grin.

| Casandra a răspuns:

Este un defect, de la un timp din cauza asta lumea va uri persoana narcisista...

| bitsyboom111 a răspuns:

Pentru tine poate fi un plus deoarece nu ai prejudecati si nu te gandesti toata ziua la cat de urata esti iar asta e un lucru bun fiindca nu-ti consumi sanatatea dar, poate fi un minus pentru cei din jur pentru ca ei o sa te considere o snoaba cu nasul pe sus.deci pentru mine nu e nici un defect nici o calitate:cateodata e bine sa fim narcisisti!winkingsa inercam sa nu aratam asta in sociatate! toti oamenii au calitati si defecte, sa nu ne laudam.suntem cu totii egali!happy

| gemeni6226 a răspuns:

Defect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o calitate, multe ori mi-am cerut prietenia pentru ca am vazut in mine un prieten ce nu ma dezamageste niciodata, chiar fac totul pentru mine, imi duc si gunoiul, cred ca o sa-mi dau si add pe mess si chiar o sa ma sun din cand in cand pe telefon.
Ce s-ar fi intamplat daca eram critic la adresa mea? iti imaginezi un nebun in fata unei oglinzi cautand motive si aducand injurii, asa nu deranjez pe nimeni si oglinzile raman intacte.
Trebuie sa inchei, n-am cum sa nu fiu narcisist mai ales ca acum imi fac singur "mie" cafea.bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defect.I'm awesome!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Narcisism = iubire de sine = mandrie = pacat = defect happy

| MissL a răspuns:

Eu sunt cea mai narcisista persoana pe care o cunosc si cu siguranta este o mare calitate a mea, pe langa faptul ca sunt frumoasabatting eyelashes!

| buburuza12 a răspuns:

Din punct de vedere psihologic, narcisismul este un defect si se gaseste in cazul persoanelor bolnav mintal de cele mai multe ori dar nu este o regula. este bine sa ai o parere buna despre tine, sa te ingrijesti, sa te consider frumos/frumoasa... dar ce e mult strica!