| Maria_Topolog_1997 a întrebat:

Constitutia din 1791 stipula ca drept de vot aveau cetatenii activi, adica aceia care stapaneau o anumita avere. Cetatenii pasivi erau exclusi de la exercitarea drepturilor electorale. Sesizati o neconcordanta intre constitutie si Declaratia drepturilor omului si ale cetateanului?

7 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Erau mai inteligenti acum 200 de ani.
Nu puteai sa schimbi votul cuiva cu o bere si doi mici sau cu o punga de zahar.

| gratargratar a răspuns:

Pai sunt doua neconcordante:
1) Declaratia drepturilor omului prevede vot universal, nu functie de avere.
2) Nu cred ca declaratia fate distincte intre cetateni pasivi si cetateni activi. Toti sunt egali dpdv juridic si nu exista o categorisire, fie si formala, dupa averea posedata.

| pastru009 a răspuns:

Sa incepem cu tine, fiindca e intrebarea ta si nedumerirea ta. happy Care crezi tu ca este neconcordanta?

| Dugalle a răspuns:

Ce treaba are 1791 cu 1970 si ceva ( atunci a fost semnata conventia ce stipula drepturile omului ).

Neconcordante sunt dar nu pot fi discutate decat din punct de vedere evolutionist adica cat de mult a evoluat omul ca mentalitate din 1791 pana in prezent.

Nu poti compara timpuri diferite.

| pilifalexandru a răspuns (pentru Dugalle):

Te rog sa-mi permiti sa te corectez, Declarația drepturilor omului și ale cetățeanului, sursa: cartile de istorie.

| pilifalexandru a răspuns (pentru pilifalexandru):

Scuze, mesaj incomplet: Declarația drepturilor omului și ale cetățeanului a fost semnata in 1789 nu in 1970.

| Dugalle a răspuns (pentru pilifalexandru):

Si atunci la ce m-am gandit?

Cred ca m-am gandit la faptul ca statele comuniste au semnat prin 1970. Nu mai stiu...