| SaveTheNature a întrebat:

Cred ca,majoritatea adultilor,invaluiti in problemele de zi cu zi,cu serviciul,cu cheltuielile casei,datorii,ratele la banca etc etc, incep sa gandeasca mult prea tehnic. si nu isi dau seama ca de fapt,cele mai bune sfaturi le pot primi de la cei care privesc viata din alt unghi BATRANII si COPII.
COPII-,pentru ca sunt la zi cu toate informatiile,receptioneaza perfect toate schimbarile, si e una sa privesti viata din libertate,si e una sa o privesti din postura de "puscarias" al vietii(incarcat cu probleme)
BATRANII- pentru ca peste ei a trecut timpul,au trecut prin toate, si acum ca li se apropie moartea,nu mai au nimmic de pierdut,este clar ca dint toata viata pot sustrage momentele cu adevarat importante, si lucrurile cu adevarat importante.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Da, ai perfecta dreptate! In societate, poti avea un echilibru numai atunci cind la rezolvarea problemelor ei participa toate generatiile; fiecare aducindu-si un aport in acest sens : batrinii, intelepciune, cumpatare, rabdare ( stii cum se zice : " cine nu are batrini sa-si cumpere " ) iar tinerii pot insera un " suflu nou ", adica modernizarea ei.

5 răspunsuri:
| TychoB a răspuns:

Daca esti prost (in sensul larg al cuvantului) la tinerete sunt sanse foarte mari sa ramai prost si la batranete.

Cel mai bun exemplu il am din viata mea: bunica mea (nu intelege gresit, nu zic ca ii proasta) a fost invatatoare la tara si traieste si acum unde s-a nascut. Unul dintre oamenii pe care ii admir este fostul meu profesor de matematica (deja pensionat ~varste egale) care a fost si director de liceu. Diferenta este de la cer la pamant si totusi bunica mea nu a fost strungar si nici proful laureat nobel.

Eu nu zici ca nu ar trebui sa respecam batranii si sa nu le urmam sfaturile (in general bune) doar sa privim oamenii asa cum sunt ei.

| WR104 a răspuns:

Da asa e, ai dreptate.
Sigur ca ar fi bine ca adultii sa asculte de copii si batrani mai des.
Oricum sa nu crezi ca batranii si copiii nu au si ei destule pe cap, problemele adultilor par mai importante dar pentru un copil faptul ca a avut o cearta cu cea mai buna sau cel mai bun prieten este cam acelasi lucru cu platitul ratelor la banci din punct de vedere al stresului.

| SaveTheNature explică:

Copiii*

| Wøodenpints a răspuns:

Şi la altă întrebare, acum câteva minuteîmi vorbeai despre maturizare.
Sunt singurul care vede ironia?

| Seby90 a răspuns:

Nici una. Funda?