| Wulf a întrebat:

Credeți în infinitatea universului?

28 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Depinde ce intelegi prin univers. Daca intelegi doar planete, stele, asteroizi, comete...etc atunci este finit, in continua expansiune.Cred asta deoarece nu au aparut toate corpurile ceresti si celelalte chestii gata facute intr-o fractiune de secunda.S-au format si se formeaza.Deci se mai pot forma in continuare, la o departare si mai mare decat celelalte.

Daca prin univers vrei sa spui absolut tot ce ne inconjoara atunci da, este infinit.In acel "absolut tot" intra si nimicul.Si trebuie sa fi idiot ca sa spui ca unde nu sunt stele, planete...etc nu este nici nimic, dar nici ceva.N-are cum.Ori nimic, ori ceva.Nu conteaza daca nu cunoastem acel ceva.Tot ar fi el sau nimic.Si atunci da, este infinit.Nu o sa te lovesti de o bariera daca ai putea sa calatoresti la nesfarsit.Si daca te-ai lovi ce ar fi dupa ea? Tot ar fi ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ca sa vezi ca faci afirmatii fara sa ai cunostintele necesare, te rog sa spuibig grinin teoria relativitatii generale a lui Einstein cred ca ai cunostinta de legatura intre timp si spatiu.De asemeni, cred ca ai cunostinta ca datele existente in prezent in cosmologie, probeaza veridicitatea teoriei Big Bang-ului, in defavoarea teoriei universului etern si static. In aceasta situatie existand un inceput al timpului, in mod obligatoriu exista si un inceput al spatiului.De unde scoti tu infinitul?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai citit cumva printre randuri? Macar spune varianta ta. Poate asa o sa inteleg mai bine, pentru ca nu cred ca are legatura ce vrei tu sa zici cu ce am zis eu.
Da-mi niste citate si pune-mi ce am gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

"Daca prin univers vrei sa spui absolut tot ce ne inconjoara atunci da, este infinit" Nu ai scris tu asa ceva?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da.Ti-am zis sa precizezi si greseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

INFINITUL (ce naiba nu intelegi ce spui?)

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca tu nu intelegi ce spun.Mai citeste-mi odata primul raspuns si daca nu pricepi ce vreau sa zic du-te la somn.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu mai avem ce discuta.Incapacitatea de a realiza ce afirmi denota fie ca nu cunosti sensul cuvintelor, fie ca este altceva la mijloc... Oricum, sunt convins ca nu prea ai cunostinte despre evolutia cunostintelor despre Univers.Iti recomand(desi sunt convins ca-mi bat gura degeaba) lucrarea "Big Bang, The Most Important Scientific Discovery of All Time and Why You Need to Know About It" a lui Simon Singh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Macar lucrarea "Universul din Nimic" de Lawrence Krauss, tradusa in romana la editura "Trei", poate vei fii curios sa o citesti.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba tu ai vreo problema? In primul raspuns nu am zis despre crearea din nimic.Am spus despre nimicul care exista acum.Vidul.Care ne inconjoara.Cand s-a creat universul nu s-au dus corpuri ceresti peste tot ca gloantele.Ma refeream la spatiu. Unii inteleg prin "univers" tot spatiul care ne inconjoara.Si nu ai cum sa spui ca ala este finit.Dar daca citesti printre randuri...

Tu esti ala care nu a priceput ce am zis eu.NU am zis nimic despre crearea universului.Nici nu m-a interesat asta in acest subiect.Nu despre asta era vorba.Si ti-am zis sa detaliez ca sa intelegi. Daca dadeai detalii vedeai diferenta dintre ce ai inteles tu si ce am vrut eu sa zic.Dar imi vorbesti despre incapacitatea mea de a realiza ce afirm cand tu esti in incapacitatea de a detalia ce zici cand ti se cere asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mai omule,tu realizezi ce aberatii spui? Vorbesti de "nimicul care exista acum",de vid (de materia intunecata ai auzit?),de presupuneri aberante despre ce cred "unii" despre univers,etc., etc. Ca sa te fac sa intelegi ce afirmatii incompetente faci, mi-ar lua prea mult timp, tu neavand cunostinte elementare in domeniu.Ce este trist, nici macar nu realizezi acest lucru. Eu am terminat dialogul.Nu fac decat sa-mi pierd timpul, fara ca macar sa te determin sa inveti ceva.

| sublime89 a răspuns:

Nu prea. Mi-e greu sa cred ca universul "nostru" este infinit. Daca se extinde inseamna ca nu prea poate fi infinit. Poate daca exista ceva in afara lui, acel ceva ar putea fi infinit.

| Lizzu a răspuns:

Nu... orice are un inceput are un sfarsit.
Orice are un cap are si o coada.

Asa e logic. Si cred ca si universul, oricat de infinit ar parea ochilor nostri se supune si el, la randul lui, legilor logicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, daca intelegeai ce este acela Bing Bang, nu mai puneai aceasta intrebare.

| Wulf explică (pentru anonim_4396):

Este Big Bang nu Bing Bang, si nu ma informez cu referire la teoriile creationiste, pentru ca eu cred în Dumnezeu, mă înțeleg bine cu cei atei de la știință și filosofie, adica nu se stârnesc conflicte, dar aceastea este religia mea, și nu aș vrea sa o schimb din propriile motive, dar am argumente cu miile ca Dumnezeu nu există, cu toate astea, sunt creștin. Eu doar caut explicații logice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wulf):

Da,din greseala am scris Bing, insa este mai putin grav decat sa nu cunosti ca Big Bangul sustine tocmai teoria creationista si nu modelul starii universului etern si static.In privinta lui D-zeu, existenta sau inexistenta lui, depinde si de ce intelegi tu prinD-zeu.

| Buresbista123 a răspuns:

Nimic nu e infinit si in acelasi timp totul e infinit sper ca te am lamurit

| LittleLady a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Aceste subiect este nediscutabil deoarece infinitul pooate insemna totul sau nimic. e ceva paradoxal ce eu nu inteleg si nu pot exprima in cuvinte, si pe deasupra mai avem si atatea fapte care au diferite urmari neasteptate care starnesc curiozitate si te pun in incurcatura. Dar totusi cred ca exista o oarecare forma a infinitului.dar cuvantul "infinit"=absolut. Dar absolut ce? ce e absolut? cine?

| Wulf explică (pentru LittleLady):

1. Infinitul înseamnă nemărginire, nu are cum sa fie nimic cu infinit sunt antonime.
2. Ce legatură au faptele cu infinitul?

| LittleLady a răspuns (pentru Wulf):

1.da,dar eu doar am zis ceea ce cred deoarece si pentru mine acest termen este nedefinit si nu prea il inteleg. 2. Spre exemplu putem spune ca exista o infinitate de situatii neprevazute si niciodata nu stii ce te asteapta. In orice caz, daca stii sa vezi adevarul, realitatea iti dai seama ca nimic nu e la fel. ex; fa si maine tot ce ai facut tu azi insa vei vedea ca oricat te-ai stradui nu vei potea face totul in cel mai mic detaliu. Asta de fapt, din punctul meu de vedere este infinitul.

| Wulf explică (pentru LittleLady):

Poți face aceleași lucruri, dar în general, fără să intrăm în amănunte, influența factorilor externi ne împiedică.

| Garielu a răspuns:

Da cred deoarece noi ne imultim si sigur Dumnezeu s-ar fi gandit la asta inainte de a crea tot deci da.

| Wulf explică (pentru Garielu):

În același timp, este dovedit științific că viața pe orice altă planeta din galaxia noastra nu este posibilă.

| Allesya1097 a răspuns:

Eu una nu cred

| AnonimulRo a răspuns:

Nu cred, ci exista infinitatea universului, deoarece e imposibil sa se sfarseasca. Daca ne-am gandi ca ar avea un capat universul, atunci noi am fi ca intr-o camera foarte mare, de multi yottametri (10 la puterea 24) lungime si latime, dar dupa acel "perete" tot ar continua sa existe ceva asemanator cu universul, deci de cate ori "am pune" capat universului el tot continua sa existe.
2. In caz ca te refereai la existenta ei continua, atunci eu cred, deoarece Stelele si planetele se inmultesc asa ca oamenii.
Daca nici un raspuns nu este potrivit la ce te asteptai tu, atunci nu stiu cum sa-ti mai raspund. Nu am priceput exact ideea intrebarii.
Te salut!

| RinXIII a răspuns:

Nimeni nu stie sigur marimea universului deci se vehiculeaza mai multe teorii. Parerea mea este ca universul creste continuu si da s-ar putea spune ca e infinit.

| London14 a răspuns:

Hmmm dupa toate informatiile pe care le stiu, as putea spune ca daaa...

| Anita2277 a răspuns:

Da