| Wulf a întrebat:

Care credeți că este destinul universului?

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sa se termine. Sa dispara sau sa se transforme in altceva. "It doesn't punish, doesn't reward, it doesn't judge at all. It just is, and so are we. For a little while." - George Carlin.

| Wulf explică (pentru sublime89):

Se presupune că :

- S-ar putea dilata la nesfârșit, dispărând pur și simplu.
- S-ar putea opri din dilatare și să rămană ca atare.
- Ar putea atinge o dimensiune maximă, iar apoi să se contracte până la prăbușirea datorită gravității - teoria Big Crunch.
- Ar putea trece prin faze alternative de dilatare și contracție la nesfârșit.
- Ar putea izbucni un nou Big Bang care va crea la rândul lui un alt Univers.

| sublime89 a răspuns (pentru Wulf):

Foarte corect. Cea mai probabila e prima.

| Exilee a răspuns (pentru Wulf):

Asa este, din care varianta a 3 -a si a 5-a sunt mult mai plauzibile.

| oprescudorin11 a răspuns:

Destinul universului este doar transformarea si autoantretinerea.Mi-e greu sa cred ca poate sa nu existe nimica, sau si mai tampenie sa stea ceva pe loc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin univers.

Universul tau interior, universul tau exterior sau cel real.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

La fel ca si noi, el trebuie sa evolueze. Nu te pune pe ganduri?

| CreeperHelp a răspuns:

Universul se afla si el intr-un spatiu daca se dilateaza, poate ca pe langa univers mai exista si altele, asa ca ii putem spune multivers.Deci nu cred ca poate disparea.Acest univers va evolua la infinit