| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca am putea schimba gravitatia pe o planeta sau sa facem in asa fel incat sa putem trai pe o planeta unde gravitatia nu e tocmai ospitaliera noua?

45 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar dupa ce stiinta va afla CE este gravitatia si cum se poate controla!
Cu 3 secole in urma inca nu s-a cunoscut nici magnetismul, acum este controlabil, se foloseste pe scara larga.
Mai trebuie sa evoluam cu stiinta...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bula):

Sper sa nu se ajunga la cunoasterea a ceea ce este gravitatia in plenitudinea ei; iar daca i se vor cunoaste subtlitatile, sa nu se ajunga la modificarea functiilor sale

| Bula a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, iti dau (partial) dreptate.
Cunoasterea gravitatiei ar putea rezolva majoritatea problemelor energetice ale omenirii.
Cel putin transportul nu ar consuma aproape deloc energie.

Insa in istoria omenirii, fiecare inventie a fost folosita si in scopuri distrugatoare, iar acest aspect ar fi si mai periculos decat bombardamentele de orice fel.

| RAY a răspuns:

Si cum poti schimba gravitatia ca sunt curios, plus ca trebuie sa fie ca pamantul, desi multe de facut, momentan sa avem grija de pamant nu sa visam vise sf

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru RAY):

Prin schimbarea sistemului la care te raportezi, ar fi o idee...

| relian a răspuns:

NU.La nivel planetar nu prea ai ce schimba.Gravitatia se poate modifica aplicand o forta unui obiect, nava, corp etc.Deci la o planete care deja are o gravitatie X sa ii poti plica o forta care sa ii zchimbe gravitatia nu stiu cum ar putea cineva sa faca asta.
Deci ne trebuie o planeta cu o gravitatie asemanatoare cu Pamantul, asa cum este Venus, adica cam de aceiasi marime ca si pmantul. Poate nu-i bine spus marime, dar asa babeste vorbind., e mai bine spus de aceiasi masa.Venus si Pamantu au aproximativ cam aceiasi masa, deci au o gravitatie asemanatoare.Marte care este la jumate cat Pamantul sau poate mai mica, are op gravitatie la jumate sau mai mica, nu mai stiu exact.
Deci ce poti face sa aduci marte la o gravitatie ca pe Ppamant? Sai aplic o forta, dar cum? Asta nici in filmele SF nu prea intilnesti laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

".Gravitatia se poate modifica aplicand o forta unui obiect, nava, corp etc".
Cun poti imprima o forta centripeta unui obiect, nava, corp etc? da-mi lumina

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Lumina iti da popa laughing asta daca esti religios.Am spus daca se aplica o forta unui corp, atunci ai cresti gravitatia.Cum aplici acea forta asta e treaba ta, eu nu am spus cum anume.
Nici nu era vorba ce tehnologie folosesti sau daca folosesti o tehnologie.
Cred ca lumina ai luat acu de paste, poate chiar de la Ierusalem laughing eu nu pot da lumina, eventual iti dau o lanterna ceva

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

laughing Si acea forta gravitationala: de unde palaria lui Anatol o imprumuti; ca artificial nu o poti crea si nici nu stii cine si cum produce ace forta.winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

Popa... ce dracu mai este si asta; excrocul acela care se drogheaza cu fum de tamaie si ceara!? laughing laughingwinking

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Forta este forta, orice consum de energie aduce un plus de forta, deci folosesti ceva, deci poti s-o faci si artificial cum zici.De exemplu ai o nava spatiala, acolo nu ai gravitatie, dar aplicand o forta acelei nave poti face ca ea sa capete gravitatie.Cum anume faci asta? Sunt destule metode, nu le stiu eu, sau noi, dar le stiu unii care se pricep mai bine, macar teoretic si tot e ceva.Bine o sa spui ca ma uit la filme SF, stiu ca deocamdata oamenii nu-s capabili de asa ceva, dar stiu ca este posibil sa faci gravitatie pe un naveta spatiala.Acu ca unia vor sa faca asta unei planete, asta nu prea se poate nici in fileme sf laughing

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vorba vine ca e gravitatie, dar e ceva asemanator, imiti gravitatia.De exemplu rotesti o nava, poti simula gravitatia, deci forta aia face ceva asemanator cu gravitatia.Acu sa fie exact ca si gravitatia singurul mod de a face asta este sa adaugi masa, asta e singura modalitate cunoscuta acum.
Deci mergem pe planeta Marte, trecem dincolo la centura de asterozi, tragem asterozii si prabusim pe Marte, crestem masa si crestem si gravitatia.Asta e o metoda buna si sigura.Aia cu rotatia, cu forta centrifuga e doara asa teorie, probabil pe viitor ar merge ceva facut si in sensul asta, odata ce oamenii sau gandit la asa ceva, sigur ceva ceva o sa mearga.
Eu stiu ca oamenii nu se pot gandi la ceva, daca acel ceva nu este realizabil.Ca e acum ca este intr-o alta viata, orice gand uman are finalizare, altfel nu ar mai fi gand.laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cei destepti cu minte multa in creierii capului lor inca nu au inteles ce este gravitatia si ce anume o genereaza; iar tu deja vrei sa-i modifici parametrii?winking laughing tongue Poate vrei sa-i si inversezi liniile de forta!? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce te faci cu magnetismul? Dar cu ideea de anti-gravitatie? Asa, doar ca idee....filozofica,nu te provoc stiintific.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

1. nu toate elementele materiale genereaza gravitatie. 2. antigravitatia este un nonsens! 3. gravitatia actioneaza independent de liniile de forta magnetica!
1.1. Ai intanlit in propria-ti existenta mareriale nonmagnetice care sa nu fie influentate de forta gravitationala?winking tongue

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

1.nu sunt de acord, nu pierd timpul sa-ti explic, cauta singur sa vezi daca te inseli.
2. Poate este un non-sens in ideea in care acum 100 de ani vorbitul la distanta era la fel.
3.Demonstreaza sau spune cum nu se influenteaza magnetismul cu gravitatia
1.1.In ce conditii(mediu/stare materiala, etc). Vorbim de pamant sau de univers?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Sigur-sigur nu ai inteles nimic; nici din afirmatiile mele si nici din legile manetismului sau ale gravitatiei. imi cer scuze pentru neputinta ta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

@ legile magnetismului si ale atractiei gravitationale

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Care dintre ele, ca sunt mai multe teorii la ora actuala? Inca se cerceteaza, ceea ce este deja acceptat de stiinta cunosc, poate nu sunt la curent cu noi descoperiri.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Este stiut si demonstrat e milenii: corpurile nonmagnetice dispun de gravitatie

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asa este,toate corpurile dispun de gravitate(in anumite locuri din spatiu), doar ca daca unui corp ii mai adaugi si magnetismul care poate fi inacelasi sens sau in sens invers, situatia se schimba.Una este sa actioneze o singura forta asupra unui corp, alta este sa actioneze doua sau mai multe. Logica elementara, nu matematici complexe.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Fugi repejor la scoala si roaga-ti profesorii de logica si de fizica sa iti analizeze raspunsul. imi este mila de ei

| ziftode a răspuns:

Gravitatia s-ar putea sa nu existe (cel putin nu cum o vedem noi)
http://www.dailygalaxy.com/......usion.html
se poate modifica viteza de trecere a timpului? DA, legea relativitatii o dovedeste, fenomenul este extrem in apropierea gaurilor negre, iar satelitii GPS din jurul pamantului au ceasuri cu o viteza mai mica decat timpul obisnuit altfel nu ar fi precise (cauta pe google daca nu ma crezi) din cauza apropierii de pamant care deformeaza spatiu si timpul
e posibil sa creezi gravitatie artificiala? DA, daca iei un inel in spatiu si ii imprimi o miscare de rotatie (miscare care se v-a pastra la infinit, pentru ca nu e nimic care sa o incetineasca), moment in care forta centrifuga v-a creea iluzia de gravitatie artificiala pe interiorul inelului

pentru toti care au spus ca nu se poate, ca anti-gravitatia nu are sens, etc... ce stiti voi ce o sa fie in viitor si ce alte workaround-uri o sa se mai gaseasca?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziftode):

Timpul... din sistemul tău de referință rămâne neschimbat, trece la fel de repede/încet. Nu vorbeam de relativități. Saru'mâna pentru masă.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ziftode):

Nu exista o lege a relativitatii; este doar o teorie cu relevanta limitata si coeficient de succes minimal

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ziftode):

Iertata-mi fie indrasneala: nu ai inteles nimic-nimc din legile fizicii!

| ziftode a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Lul, ce dragut esti, nu intelegi nimic, si esti limitat serios numai la, lucrurile care le stii
intrebarea era SF (science-fiction), bineinteles ca asta imi da voie sa pun pe masa idei de la marginea/topul stiintei

dar hai sa iti dau o idee reala, si nu ai decat sa o cauti, eu nu am chef sa fac educatie
"legile" fizicii cuantice nu se aplica in fizica normala si nici invers, pentru ca pur si simplu nu au sens, asta e un fapt recunoscut, deci legile tale cele multpreaiubite nu sunt deloc batute in cuie daca nu au sens in aceeasi realitate, nu crezi?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ziftode):

Daca o dai in balarii invocand S.F.uri... :'( imi pare rau pentru tine. in privinta fizicii cuantice: esti diametralopus. garantez.winking tongue laughing

| ziftode a răspuns:

Lol, eu am postat link-uri care detaliaza ce am spus, am emis idei, care sunt reale, si nici macar nu ai incercat sa verifici inainte de a deschide gura si a spune ineptii, asa ca...

PE TINE TE-A DURUT IN COT, DOAR VII SI ARATI CU DEGETUL SI NU PUI SPATII INTRE CUVINTE... GHICI CINE E DE FAPT "DIAMETRAL OPUS"

daca taceai, filozof ramaneai

succes in cariera de ajutor de bagator in seama, EU GARANTEZ CA esti TARE la asta!

PS si acum ma ignori TU pe mine, imi dau seama cat de tare prostia doare, wow

| Theo94 a răspuns:

Poate peste sute sau mii de ani, dar mai usor ar fi sa se modifice prin inginerie genetica corpurile celor ce vor coloniza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam același lucru cu a încerca să schimbi noțiunea de trecere a timpului... adică să comprimi/extinzi trecerea timpului, băbește spus. În concluzie nu ai cum să afectezi gravitația unui obiect.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

" În concluzie nu ai cum să afectezi gravitația unui obiect."
wow
un corp cu gravitatie specifica X+1 isi modifica valoarea graitatiei in X, sau in X-1, daca se alipeste de un alt corp cu forta gravitationala diferita.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bună treabă... Păi atunci e simplu, la o planetă mai adăugăm încă o planetă. De ce nu m-am gândit eu așa de la-nceput?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba contopesti 2 sau mai multe planete cu aceeasi forta gravitationala; aritmetica nu se aplica si in privinta gravitatiei. este ca si cum ai lega in paralel mai multe surse ce curent electric si ai vrea sa creasca tensiunea. este mult prea complexa gravitatia ca sa poata fi explicata simplist

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mai bine rămâneam la glume și sarcasm zic eu...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect; bine spus, bine gandit. "stiintele de frontiera" sunt grei de inteles, sau de "digerat". imi place cum rationezi! felicitari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, am observat...

| Kerre a răspuns:

S-au facut cateva studii in privire la asta dar momentan nu s-a gasit inca nici un raspuns, cine stie poate in viitorul apropiat vom putea fi si noi interplanetari happy.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sa o schimbi nu este posibil momentan, poate peste ani...Adaptarea este insa posibila, evident cu niste modificari in timp ale ADN-ului, parcurse tocmai prin schimbarea climatului.

Răspuns utilizator avertizat
| Paun_Andrei_2003 a răspuns:

Eu cred ca peste cativa ani ar putea exista o astfel de camera, dar pe alta planeta nu, daca vrei muta-te pe luna, funda

| AndradaMelania18 a răspuns:

Noi deocamdată să recunoaștem nu avem puterea, poate în viitor vom inventa o metodă. Între timp luptăm să înțelegem universul și schimbă el singur ce vrea când vrea. Așadar oricând putem descoperi lumi unde nu exista nimic!