| Bogdan2304 a întrebat:

voi credeti ca vom putea coloniaza Alta planeta si care este aceia?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr-un viitor cel mai probabil ca da, Marte si Luna cred ca sunt cele despre care omenirea detine cele mai multe informatii

| T0T a răspuns:

Ar fi extrem de complicat să o colonizezi cu miliarde de oameni, să fim realiști. Ar fi șanse mari dacă s-ar reduce populația sau s-ar duce acolo doar câțiva oameni. Marte ar fi cea mai bună soluție dar și acolo ai nevoie de condiții și trebuie să se lucreze, să se facă baze tehnologizate ca să poată trăi oamenii cum trebuie. De asemenea va fi greu cu resursele, e cum am lua-o de la capăt. Nu știu dacă vom avea timp să mutăm miliarde de oameni acolo, și în condițiile astea.

| Mayhem666 a răspuns:

Da, dar deocamdata cel mai mare potential il are Marte.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca putem in momentul actual si nici in viitorul apropiat. Navele noastre sunt mult prea slabe si ar putea dura probabil mii de ani pana sa se inventeze o nava ce ar putea transporta un numar cat mai mare cu putinţă de oameni pe o alta planeta.

| KNST a răspuns:

Vom coloniza, dar peste vreo 3000 de ani cel putin.

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Eu nu cred ca se poate... Fara oxigen..nu ai ce face.

| SilviaMaria2004 a răspuns:

Eu nu cred ca putem coloniza alta planeta.Planeta Pamant este sigura planeta care are oxigen. Oxigen=viata, nu oxigen, nu viata.Planeta Pamant este si la o distanta potrivita de soare(a3a).

| drutzix a răspuns (pentru SilviaMaria2004):

Daca ai apa poti face oxigen

| relian a răspuns (pentru SilviaMaria2004):

Si pe marte nu este oxigen sau cum? Si pe oricare planeta ete oxigen si alte elemente ca si pe pamint.Ca se afla in compusi aia e alta poveste, de ex p[oate nu are oxigen molecular dar oxigen este si ala din CO2.La distanta potrivita este si Marte, doar ca are gravitatia ceva mai scazuta, desi nu-i mare problema.Si pe venus este oxigen balamuc.Ce spui? Apa este peste tot doar ca nu se afla in stare lichida, dar aia se poate rezolva.Cam grea chimia asta.Tot ce trebuie sa faci este sa te joci cu elementele aia e tot.Scuze sper ca nu te superi ca am spus si eu ceva. Teoretic putem coloniza planete care nu se au exact aceleasi conditii ca si pamintu. Teoretic nu am putea coloniza o planeta identica pentru ca chir daca ar exista ar fi prea departe de noi.La ora asta nici teoretic no putem face, cu fizica ce o stim acum.

| SilviaMaria2004 a răspuns (pentru relian):

Eu asta stiu de la scoala:ca nu se poate.